Australia i Oceania

25 ciekawostek, informacji i faktów o Kiribati

flaga Kiribati

Kiribati jest jednym z tych krajów, o których mogłeś nigdy nie słyszałeś, a które mają bardzo unikalne i ciekawe anomalie geograficzne. Strefa ekonomiczna Kiribati jest 4243 razy większa niż sam kraj! Oto zaskakujące ciekawostki o Kiribati.

1. Podczas gdy powierzchnia kraju to zaledwie 811 km2, Kiribati posiada wyłączną strefę ekonomiczną (EEZ) o powierzchni 3.441.810 km2.

2. Podczas gdy kraj ten jest na 187 pozycji pod względem do wielkości na świecie, jego EEZ jest nieco większa niż Indie.

3. Większość wysp i atoli znajduje się tylko 1-2 metry nad poziomem morza, z najwyższym punktem tylko 81 metrów nad poziomem morza.

4. Aby przeciwdziałać bardzo realistycznemu ryzyku zniknięcia całego kraju pod falami w ciągu najbliższych 50 lat, Kiribati zakupiło 6000 akrów od Fidżi, gdzie rozpocznie się przenoszenie ludności.

5. Fidżi znajduje się ponad 1500 kilometrów od Kiribati.

6. Trzy główne grupy wysp to Wyspy Gilberta, Wyspy Feniksa i Wyspy Linii.

7. Kiribati został pełnoprawnym członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych w 1999 roku. Kiribati jest również członkiem Banku Światowego i Wspólnoty Narodów.

8. Położony w środkowej części Oceanu Spokojnego, Kiribati składa się z 33 atoli i wysp rafowych, z których tylko 21 jest zamieszkałych.

9. Mieszka tutaj 115 tys. osób, co czyni go 197 krajem o największej liczbie ludności na świecie.

10. Językiem urzędowym jest angielski. Po Tarawie częściej mówi się w języku Gilbertese i I-Kiribati lub w połączeniu tych dwóch języków.

wyspa

11. Dolar Kiribati i dolar australijski są używane w Kiribati.

12. Stolica Kiribati, Tarawa, sama w sobie jest wyspą. Stolica leży w połowie drogi między Hawajami a Australią.

13. Kiribati, jako państwo wyspiarskie, nie posiada granic lądowych. Jednak do pobliskich wysp należą Fidżi, Nauru, Wyspy Marshalla, Samoa, Polinezja Francuska, Wyspy Cooka i Tonga.

14. Obszar chroniony Wysp Feniksa jest jednym z największych morskich obszarów chronionych na Ziemi. Jest domem dla około 120 gatunków korali i ponad 500 gatunków ryb.

15. Gospodarka Kiribati jest słaba i w dużej mierze uzależniona od eksportu kokosów. Przyczyniają się do tego również licencje połowowe, pomoc zagraniczna i przekazy pieniężne od pracowników za granicą, podobnie jak fundusz powierniczy utworzony z dochodów z kopalni fosforytów na wyspie Banaba.

16. Strefy czasowe różnią się w zależności od grupy wyspiarskiej. Czas na wyspie Gilberta to UTC+12. Czas na wyspie Feniksa to UTC +13, a wyspie Liniowej to UTC +14.

17. Kraj ten obejmuje Wyspę Bożego Narodzenia.

18. Państwo to uzyskało pełną niezależność od Wielkiej Brytanii 12 lipca 1979 roku.

19. Linia brzegowa wysp ma długość 1143 km.

20. Dwie małe niezamieszkałe wysepki, Tebua Tarawa i Abanuea, zniknęły poniżej poziomu morza w 1999 roku.

21. Uprawa roślin na wyspie jest bardzo trudna z powodu słabej gleby. Jednak na wyspie jest wiele owoców morza dostępnych w kraju.

22. Kiribati ma gorący, wilgotny, tropikalny klimat z temperaturami powietrza bardzo ściśle związanymi z temperaturą oceanów otaczających małe wyspy i atole.

23. Istnieje wiele odpadów stałych, które są produkowane w kraju i niestety kraj ten nie posiada odpowiedniego systemu usuwania odpadów.

24. Według raportu ONZ, dzika przyroda na tym obszarze została opisana jako „jedna z najbardziej zagrożonych na świecie”. Zanieczyszczenia pochodzące z różnych źródeł odgrywają istotną rolę w pogarszaniu jakości życia mieszkańców tego wyspiarskiego kraju.

25. Plaże są piaszczyste i często nieskazitelnie białe, a na wielu wyspach znajdują się bujne lasy.