Australia i Oceania

25 ciekawostek o Sydney o których prawdopodobnie nie słyszałeś

Sydney

Sydney jest stolicą stanu Nowa Południowa Walia i ma największą liczbę ludności spośród wszystkich miast Australii. Osadnictwo na ziemi Sydney rozpoczęło się w 1788 roku, kiedy to pierwsza partia skazanych została wysłana do tej kolonii karnej założonej przez Brytyjczyków.

1. Obszar Sydney miał być początkowo nazywany „New Albion”, ale został zmieniony, aby uhonorować lorda Sydney za upoważnienie do założenia i osady.

2. Sydney Royal Easter Show jest największym dorocznym wydarzeniem w Australii. Każdego roku na Wielkanocny Pokaz wybiera się około 900 tys. osób z całego świata.

3. Sydney ma powierzchnię 1580 kilometrów kwadratowych, co stanowi ponad dwukrotnie więcej niż 780 kilometrów kwadratowych w Nowym Jorku.

4. Podczas oficjalnego otwarcia Sydney Harbour Bridge 19 marca 1932 roku Francis De Groot, emerytowany oficer kawalerii, galopował na koniu i przeciął otwierającą wstęgę mieczem, ogłaszając otwarcie mostu w imieniu „porządnych obywateli Nowej Południowej Walii”. De Groot został później ukarany grzywną.

5. Po wycofaniu australijskich monet 1 i 2 centylenowych w 1991 roku, zostały one stopione i wykorzystane na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney 2000 jako brązowe medale.

6. Męska plaża w Sydney została nazwana po tym, jak angielski założyciel miasta został pod wrażeniem „męskiego zachowania” rdzennych mieszkańców.

7. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Melbourne w 1956 r. student weterynarii Barry Larkin zaprotestował przeciwko sztafecie z pochodnią, niosąc fałszywy płomień składający się z pary podpałek podpalonych w puszce ze śliwkami, przymocowanej do nogi krzesła. Udało mu się przekazać fałszywy płomień burmistrzowi Sydney.

8. Muszle Opery w Sydney to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. Znajdują się one na brzegu zatoki Port Jackson i są symbolem miasta Sydney oraz całej Australii.

9. W 2007 roku 1010 kobiet w bikini pojechało do Bondi Beach. Wydarzenie to ustanowiło rekord świata Guinnessa dla największej sesji zdjęciowej strojów kąpielowych.

10. Co roku w Operze w Sydney wymienia się 15500 żarówek. Następnym razem, gdy jesteś w Operze w Sydney, spójrz w górę i zobacz, czy możesz zobaczyć wypalone żarówki.

11. Sydney przyczynia się do 25 procent całej australijskiej gospodarki, podsumowując handel detaliczny, usługi, górnictwo, przemysł wytwórczy, finanse i nieruchomości. Około sześćdziesiąt procent wszystkich przedsiębiorstw ma swoją siedzibę w Sydney.

12. 102-letni statek SS Ayrfield, używany w czasie II wojny światowej jako statek transportowy, został przewieziony do Homebush Bay w Sydney w 1972 r. w celu demontażu. Plany te nie zostały jednak zrealizowane i 41 lat później SS Ayrfield przekształcił się w pływający las.

Jason Baker / Wikipedia

13. Mennica w Sydney wybudowana w latach 1811-1816 jest najstarszym budynkiem użyteczności publicznej w Sydney Central Business District.

14. Największa w Australii wystawa rzeźby na wolnym powietrzu, „Rzeźba nad morzem”, rozpoczęła się na plaży Bondi w 1996 roku.

15. Działający od 1875 roku, Sydney Ferries przewozi ponad 14 milionów pasażerów rocznie w Sydney i okolicach.

16. Posiada najgłębszy naturalny port na świecie z 504,00 mega litrami wody.

17. W Sydney 1 na 8 osób ma ponad 65 lat.

18. Opera w Sydney miała być wybudowana kosztem 7 milionów dolarów australijskich. Ile to kosztowało w sumie? 102 miliony.

19. Canberra (stolica Australii) została „zbudowana” w 1908 roku tylko dlatego, że Sydney i Melbourne chciało być stolicą Australii.

20. W Sydney nakręcono ponad 200 filmów dla Hollywood i Bollywood.

21. Każda z 10154 rur Wielkich Organów Opery w Sydney nosi swoją nazwę.

22. W roku 2012 sylwester kosztował Sydney 6,3 mln dolarów. Wydaje się, że to dużo marnotrawstwa pieniędzy, ale dla lokalnych małych firm wygenerowało to przychód 156 milionów dolarów australijskich.

23. Stymulator serca został pierwotnie wynaleziony w Sydney w Crown Street Women’s Hospital przez dr Marka Lidwill w 1926 roku.

24. Regaty Australia Day Regatta w Sydney Harbour to najstarsze na świecie coroczne regaty żeglarskie, które są nieprzerwanie prowadzone. Pierwsze regaty odbyły się w 1837 roku.

25. Opera w Sydney składa się z pięciu oddzielnych muszli, z których każda ma unikalny kształt. Budowla została zaprojektowana przez duńskiego architekta Jorna Utzona i otwarta w 1973 roku. Konstrukcja muszli jest wykonana z betonu pokrytego białym kafelkami ceramicznymi.