Ciekawostki

11 Zaskakujących Ciekawostek o Filmie Matrix

matrix
źródło: Jamie Zawinski / Wikipedia

W świecie kina są filmy, które od dekad przyciągają swoimi historiami i efektami kolejne pokolenia widzów. Wśród nich trzeba wręcz wymienić tetralogię Matrix przedstawiającą świat przyszłości, który wiele osób przeraził. Ale to nie wszystko, także z planów filmów można poznać liczne ciekawostki – Matrix jest bowiem fascynujący nie tylko na ekranie.

1. Matrix zaczął się jako komiks. Filmowcy Lana i Lilly Wachowscy pierwotnie wymyślili fabułę Matrixa jako komiks, wcześniej napisane dla Marvela.

2. Kiedy pojawiła się pierwsza część „Matrixa”, za jego powstanie odpowiadali Andy i Larry Wachowscy,  obaj filmowcy są po operacji zmiany płci.

3. Warner Brothers początkowo uważało, że Wachowscy, którzy nie mieli doświadczenia reżyserskiego, nie mają kwalifikacji do reżyserowania Matrixa. Aby udowodnić swoją odwagę, Wachowscy napisali i wyreżyserowali thriller kryminalny Bound, który stał się skromnym hitem, i przekonali studio, że wiedzą, co robią.

4. Choreograf sztuk walki, Yuen Woo-ping, stworzył skomplikowane akrobacje i druty. Wachowscy specjalnie pozyskali talenty Yuen Woo-pinga, ponieważ pokochali jego pracę nad filmem o sztukach walki z Hongkongu z 1994 roku Legendarna pięść.

5. Will Smith odmówił zagrania Neo, aby mógł nakręcić Dziki Dziki Zachód. Poza nim pod uwagę przy castingu byli również Nicolas Cage, Tom Cruise, Johnny Depp i Leonardo DiCaprio, zanim filmowcy zdecydowali się na rolę Keanu Reevesa.

6. Russell Crowe, Sean Connery i Samuel L. Jackson mogli być Morfeuszem. Dla Seana Connery’ego najwyraźniej była to kwestia niezrozumienia scenariusza (co było również powodem odrzucenia Władcy Pierścieni). Kiedy odmówili, rolę przyjął Laurence Fishburne.

7. Aktorów poproszono o odświeżenie wiedzy filozoficznej przed rozpoczęciem produkcji. Wachowscy kazali wszystkim głównym aktorom przeczytać Symulakry i Symulacje Jeana Baudrillarda, Poza kontrolą Kevina Kelly’ego oraz Wprowadzenie do psychologii ewolucyjnej Dylana Evansa i Oscara Zarate’a, aby lepiej zrozumieć świat filmu. W filmie Neo faktycznie ukrywa swoje nielegalne pliki komputerowe w kopii książki Baudrillarda.

8. Każdej scenie rozgrywającej się w komputerowym świecie Matrixa nadano zielony odcień, podczas gdy wszystkie sceny rozgrywające się w świecie rzeczywistym mają niebieski odcień. W rzeczywistości kolor zielony pojawia się tylko w scenach rozgrywających się w świecie rzeczywistym w kodzie Matrixa na ekranie komputera statku.

9. Główni aktorzy trenowali codziennie przez cztery miesiące, aby móc zagrać sceny walki. Podobnie jak w przypadku filmów o sztukach walki z Hongkongu, które miały na nich wpływ, Wachowscy chcieli, aby to aktorzy – a nie kaskaderzy – walczyli na ekranie.

10. Keanu Reeves przeszedł operację kręgosłupa szyjnego przed okresem treningowym, co zmusiło go do noszenia ortezy szyi przez cały czas. Uniemożliwiło to Reevesowi skuteczne kopanie, więc Yuen Woo-ping musiał odpowiednio dostosować swoją choreografię. W gotowym filmie Neo prawie w ogóle nie kopie.

11. Hugo Weaving musiał przejść operację biodra po kontuzji podczas treningu walki. To całkowicie zmieniło harmonogram zdjęć, a sceny walki Weavinga zostały ukończone pod koniec produkcji, aby dać mu czas na wyleczenie.