Ciekawostki

Tygrys Kaspijski 🐅 Ciekawostki, fakty oraz informacje

Tygrys Kaspijski
źródło: Wikipedia

1. Tygrys kaspijski (Panthera tigris virgata) to wymarły podgatunek tygrysa azjatyckiego. Występował w północno- wschodniej Turcji, Gruzji, Armenii. Zasiedlał też irańskie wybrzeża oraz Azję Środkową.

2. Wyginął na początku lat 70 XX wieku. W dużej mierze przyczyniło się do tego kłusownictwo. W krajach byłego ZSRR polowania na tygrysy kaspijskie były niezwykle powszechne, aż do końca lat 30-tych ubiegłego wieku.

3. Zwierzęta te zamieszkiwały, tzw. ,,tugai”, czyli zalewowe obszary brzegów rzek, porośnięte drzewami i krzewami.

4. Tygrys kaspijski to genetyczny bliźniak tygrysa syberyjskiego. Naukowcy chcą wskrzesić wymarły gatunek.

5. Najlepszym miejsce do introdukcji tygrysów kaspijskich ma być delta rzeki Lli w sąsiedztwie jeziora Bałcharz. Okolice te są bogate w zwierzynę. Obfitują w jelenie, dziki i sarny. Proces ten może potrwać dziesięć lat.

6. Ahmad Honarvar upolował ostatniego tygrysa kaspijskiego.

7. Próby introdukcji tygrysa kaspijskiego, miały też miejsce w Iranie. Sprowadzone do tamtejszego ogrodu zoologicznego tygrysy syberyjskie, mające dać początek populacji tygrysów kaspijskich, zmarły po ośmiu miesiącach pobytu. Okazało się, że zostały nakarmione zepsutym mięsem osła. Ten sam los spotkał lwy, które również dostały do jedzenia zatrute mięso.

8. W latach 1896-1907, najstarszy syn szacha z dynastii Kadżarów był zapalonym myśliwym. Szacuje się, że zabił około 20% populacji tygrysa kaspijskiego. W polowaniach pomagali mu lokalni mieszkańcy, tropiąc i zastawiając pułapki na tygrysy.

9. Nie tylko polowania przyczyniły się do wymarcia tygrysa kaspijskiego. Budowa dróg i autostrad, a także zakładanie pól uprawnych i plantacji, przyczyniła się do przetrzebienia populacji.

10. Tygrysy te unikały na ogół ludzi. Zoolodzy twierdzą, że tygrysy nie traktują ludzi jak ofiary, lecz jako zagrożenie. W wielu przypadkach zwierzęta przystępujące do ataku były chore, ranne, stare oraz zagrożone śmiercią głodową.

11. Kurczenie się terytorium, ciągłe poczucie zagrożenia i brak miejsc do żerowania, sprawiły, że dzisiaj tygrysa kaspijskiego możemy oglądać jedynie na zdjęciach archiwalnych.

12. W kulturze wschodu, znane jest powiedzenie o nastąpieniu na tygrysi ogon. Przysłowie odnosi się do ryzykownych sytuacji. Szybkie machanie tygrysiego ogona jest znakiem ekscytacji, zaś ogon skierowany ku ziemi i poruszający się nieznacznie jest interpretowany, jako napięcie i stres.