CiekawostkiEuropa

Ciekawostki dla Dzieci o Rumunii

ciekawostki Rumunia

Rumunia, w południowo-wschodniej Europie, jest górzysta na północy, podczas gdy główną ciekawostką na południu jest rozległa dolina Dunaju. Rzeka tworzy deltę, zbliżając się do Morza Czarnego, które jest rezerwatem przyrody dla niezliczonych rodzimych i migrujących ptaków. Tutaj przeczytasz interesujące informacje i ciekawostki o Rumunii dla dzieci.

1. Rumunia jest krajem Europy Środkowej. Jest położone na północ od Półwyspu Bałkańskiego, nad dolnym Dunajem. Część Rumunii otoczona jest Karpatami. Posiada również granicę nad Morzem Czarnym.

2. Większość delty Dunaju znajduje się na terytorium Rumunii. Rumunia graniczy z Węgrami i Serbią na zachodzie, Ukrainą na dalekim północnym wschodzie, Republiką Mołdawii na bliskim północnym wschodzie i Bułgarią na południu.

3. W Rumunii jest wiele do zobaczenia i zrobienia, od pięknych Karpat po bujne żyzne równiny, płynące rzeki i obfite jeziora. Dziewczęce lasy, bogata flora i fauna oraz starożytne jaskinie przyciągają turystów.

4. Lodowiec Scărișoara znajduje się pod Górami Bihor i jest drugim co do wielkości podziemnym lodowcem w Europie. Lodowiec o pojemności 75 tysięcy metrów sześciennych istnieje od ponad 3500 lat.

5. Wodospad Bigăr położony w Górach Anina został włączony do szczytu „Unikalnych Wodospadów Świata” w Geografii Światowej dzięki szczególnemu sposobowi, w jaki woda spada w maleńkich strumieniach na skały pokryte mchem.

6. Oprócz dużych lasów, które zajmują jedną czwartą powierzchni kraju, istnieje wiele obszarów o płaskich równinach do celów rolniczych i bogatej glebie do celów uprawnych. Znajdują się tu wspaniałe stoki górskie z kurortami narciarskimi, a w niektórych miejscach lodowce utworzyły piękne jeziora i jaskinie. Znajdują się tu również kopalnie soli, węgla i żelaza.

7. Rumunia jest dziewiątym co do wielkości producentem wina na świecie.

8. Sieć transportu zbiorowego w Bukareszcie jest czwartą co do wielkości w Europie.

9. Stolica to Bukareszt. W Bukareszcie, siódmym co do wielkości mieście w Unii Europejskiej, mieszka prawie 2 miliony ludzi.

10. W XIX w. książę niemiecki został pierwszym królem Rumunii – Karol I. Określił on Rumunię jako niepodległe i suwerenne państwo.

11. Rumunia przeszła wiele zmian na początku XIX wieku, a następnie po drugiej wojnie światowej, 23 miliony obywateli żyło pod rządami jednego z najbardziej kontrolujących dyktatorów XX wieku. Nazywał się Nicolae Ceauşescu.

12. Siedmiogrodzie obejmuje Karpaty i Alpy Siedmiogrodzkie. Słyszałeś o historii Drakuli, która rozgrywa się w Siedmiogrodzie?

zamek

13. Transylwania jest regionem położonym w środkowej Rumunii, z Bukowiną na północy, Mołdawią na północnym wschodzie, Dobrogeą na południowym wschodzie nad Morzem Czarnym, Wołoszczyzną wzdłuż południowej granicy i Banatem na południowym zachodzie.

14. Rumunia jest krajem europejskim i znajduje się w połowie drogi między biegunem północnym a równikiem.

15. Nazwa „Rumunia” pochodzi od łacińskiego słowa „Romanus”, które oznacza „obywatel Rzymu”. Dawno temu Rzymianie podbili i skolonizowali obszar współczesnej Rumunii.

16. W Rumunii znajduje się nawet miasto nazywane Rzymem.

17. Timisoara stała się pierwszym miastem Europy, które w 1889 roku wyposażyło się w elektryczne oświetlenie ulic.

18. W mieście Brasov znajduje się największy gotycki kościół pomiędzy Wiedniem, Austrią i Stambułem, Turcja.

19. Zamek Peles był pierwszym europejskim zamkiem całkowicie oświetlonym prądem elektrycznym. Elektryczność była wytwarzana przez własną elektrownię zamku. Zbudowany w 1888 roku zamkowy system centralnego ogrzewania jest do dziś funkcjonalny.

20. Film „Zimna góra” został nakręcony w Rumunii.

21. Klasztor Woronetów, położony w północno-wschodniej Rumunii, znany jest również pod nazwą „Kaplicy Sykstyńskiej na Wschodzie”. Freski mają intensywny odcień błękitu, znany również jako „Voronet blue”.

22. Rumunia nie tylko posiada bogate zasoby złota, ale również jest gospodarzem jedynego w Europie muzeum poświęconego złocie.

23. Rumunia przystąpiła do NATO w 2004 roku, a do Unii Europejskiej w 2007 roku.