Ciekawostki

10 Ciekawostek o Wilfredzie Leonie

fot. Lega Pallavolo Serie A – Lega Pallavolo Serie A / Wikipedia

Wilfredo Leon jest uważany za jednego z najlepszych siatkarzy świata. Jego droga do gry w reprezentacji Polski była dość szybka i głównie zadecydowało uczucie do żony, która jest Polką. Najciekawsze fakty dotyczące tego siatkarza to:

1. Debiut w reprezentacji

Wilfredo zadebiutował w reprezentacji Kuby w wieku 14 lat w turnieju eliminacyjnym do Igrzysk olimpijskich w Pekinie, a już w wieku 17 lat został wybrany na kapitana reprezentacji Kuby.

2. Letnie igrzyska

W 2010 roku wziął udział w letnich igrzyskach młodzieży w Singapurze, gdzie wraz z reprezentacją narodową Kuby zdobył złoto.

3. Żona

Żonę, Małgorzatę Gronkowską poznał przez internet, gdy przeprowadzała z nim wywiad.

4. Agencja sportowa

Od 2013 roku był zatrudniony w agencji sportowej Andrzeja Grzyba w Rzeszowie, a 14 lipca 2015 Wilfredo León otrzymał polskie obywatelstwo.

5. Ślub

W czerwcu 2015 roku wziął ślub z narzeczoną (mają dwójkę dzieci, dziewczynkę i chłopca).

6. Zawodniki klubu Zenit Kazań

W latach 2014 do 2018 był zawodnikiem klubu Zenit Kazań w Rosji, a w okresie od 2015 do 2016 w katarskim klubie Ar-Rajjan.

7. Matka

Jego mama była niegdyś siatkarką, tata zapaśnikiem, a bracia grali w baseball i koszykówkę. Wilfredo w wieku 12 lat zaczął naukę w Narodowej Kubańskiej Szkole Siatkówki, gdzie uczył się na nauczyciela wychowania fizycznego.

Stamtąd trafił do klubu Capitalinos w Hawanie, w którym grał przez następne pięć lat.

8. Wyjazd

Po otrzymaniu propozycji gry z Zenita Kazań musiał podjąć decyzję czy zostaje na Kubie, gdyż osoby wyjeżdżające za granicę w celach zarobkowych nie mogą reprezentować kraju.

Decyzja o wyjeździe była trafiona, gdyż z drużyną czterokrotnie zwyciężał w Lidze Mistrzów (2015-2018), zdobywał medale Klubowych Mistrzostw Świata oraz Pucharu Rosji. Po sezonie 2017/2018 przeniósł się Sir Safety Perugii (kontrakt do 2022 roku).

9. Reprezentacja Polski

Wilfredo León zadebiutował w reprezentacji Polski 27 lipca 2019 w towarzyskim meczu z reprezentacją Holandii.

10. Męski klub siatkarski

W maju 2021 roku założył męski klub siatkarski – Anioły Toruń, który ma zadebiutować w II lidze już w przyszłym sezonie.