Polska

10 największych atrakcji w okolicach Warszawy

Twierdza w Modlinie

Warszawa, to stolica Polski – o czym wie chyba każdy przedszkolak. Każdego roku Warszawa przyciąga rzesze turystów. Odwiedzając stolicę trzeba zobaczyć Łazienki, Zamek czy Starówkę. Atrakcje znajdujące się w okolicach Warszawy nie są jednak już takie oczywiste.

Mazowsze samo w sobie wielu osobom nie wydaje się nazbyt atrakcyjne turystycznie. Tymczasem okazuje się, że rzeczywistość jest zupełnie inna. W okolicach Warszawy nie brakuje ani ciekawych miejsc do wypoczynku na łonie natury, ani atrakcyjnych zabytków, które ucieszą oko zarówno dorosłych jak i małych turystów. Jeżeli ktoś jest gotowy na wyjątkową podróż po okolicach stolicy Polski, to niech zapnie pasy i przeczyta poniższy artykuł.

1. Żelazowa Wola

W tym miejscu urodził się Fryderyk Chopin i to chyba z tego faktu Żelazowa Wola znana jest najbardziej. Turyści odwiedzający Żelazową Wolę mogą podziwiać zachowany w doskonałym stanie biały dworek. Miejsce to przyciąga każdego roku wielu turystów. W jego wnętrzach w dniach dzisiejszych swoją siedzibę ma muzeum poświęcone twórczości kompozytora.

2. Czerwińsk

Czerwińsk nad Wisłą to jedno z miasteczek, które mogą się poszczycić wyjątkową historią. Już w dwunastym stuleciu do tego miasteczka sprowadzono zakonników. Zespół opactwa cechował się wyjątkową architekturą, której pozostałości można podziwiać do dnia dzisiejszego.

3. Arkadia

Arkadia to perełka wśród parków. Onegdaj była to zwykła wioska. Z czasem jednak zamieniła swój charakter w urzekający park krajobrazowy. Jest to miejsce, w którym zaledwie w kilka chwil można zapomnieć o troskach dnia codziennego. Otoczenie przepięknej przyrody działa relaksująco zarówno na ciało jak i na umysł człowieka. Ten park krajobrazowy został utworzony z polecenia księżnej Heleny Radziwiłłowej. Na jego terenie podziwiać można kilka ciekawych budowli. Oprócz nich za serce chwyta przyroda.

4. Twierdza Modlin

Przeglądając ciekawe atrakcje turystyczne znajdujące się w okolicach Warszawy można dojść do wniosku, że na tych terenach najlepiej będą się czuli miłośnicy wypoczynku na świeżym powietrzu i pasjonaci historii. Szczególnie dla tych drugich, ważnym punktem na mapie turystycznej okolic Warszawy powinna być Twierdza Modlin. Jest to najdłuższa budowla o takim charakterze. Ma prawie 6 km długości i powstała na bazie sześcioboku. Jej położenie też jest wyjątkowe. Leże ona bowiem w miejscu, w którym Wisła styka się z Narwią, co stwarza dodatkowe naturalne bariery chroniące przed atakiem nieprzyjaciela. Chcąc podziwiać to jak Narew wpada do Wisły, warto włożyć trochę wysiłku w to, by wspiąć się do Wieży Tatarskiej.

5. Drohiczyn i okolice

W Drohiczynie znaleźć można wiele ciekawych zabytków architektonicznych, między innymi siedzibę diecezji. Będąc w okolicy warto także przepłynąć się promem po Bugu. Są to idealne tereny na rodzinną wycieczkę rowerową.

6. Żyrardów

Żyrardów – to ciekawe miasteczko o trudnej nazwie, która jest wręcz niemożliwa do wymówienia przez cudzoziemców. To miasteczko ma wiele do zaoferowania dla turystów, między innymi zabytkową osadę fabryczną czy też budynek starej przędzalni.

7. Kampinos

Park Narodowy, to ciekawa propozycja dla miłośników spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Kampinoski Park Narodowy wziął swoją nazwę właśnie od miejscowości Kampinos. Z miejscowości tej wywodzą się szlaki turystyczne po puszczy, zarówno piesze jak i rowerowe. Jest to doskonała propozycja dla rodzin oraz dla osób samotnych. Jeden dzień wystarczy na to, aby odetchnąć od zgiełku miasta, chociaż jeżeli ktoś chce zobaczyć wszystkie zakątki Parku Narodowego, to powinien zarezerwować sobie przynajmniej kilka dni na jego zwiedzenie.

8. Zabytkowe kamieniczki w Łowiczu

Miłośnicy miejskiej architektury z całą pewnością powinni choć na chwilę odwiedzić Łowicz. W tym niewielkim, malowniczym miasteczku podziwiać można urokliwe kamieniczki, które są zlokalizowane wokół rynku na starym mieście. Swoją uwagę warto skierować także na zabytkowy ratusz oraz na katedrę. W wolnej chwili można zajrzeć także do muzeum etnograficznego.

9. Muzeum Kolei Wąskotorowej

W Sochaczewie położonym niedaleko stolicy Polski mieści się muzeum kolei wąskotorowej. Można tu podziwiać między innymi zabytkowe pojazdy, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu jeździły po torach. Takie kolejki stają się coraz bardziej popularne i wielu miejscach na mapie Polski odtwarza się ich oryginalne trasy przejazdu. Ciuchcią wąskotorową można przejechać się między innymi w Bieszczadach czy w Rewalu.

10. Zamek Liw

Liw to niewielka wieś na Mazowszu położona nieopodal Warszawy. Turyści zafascynowani dawnymi czasami mogą tu znaleźć urokliwy zameczek, który często staje się plenerem dla ślubnych sesji zdjęciowych. Budowla ta została ukończona w piętnastym wieku i stanowiła najbardziej wysuniętą na wschód siedzibę książąt mazowieckich. Zamek ten przeszedł przez wiele rekonstrukcji, dzięki którym zyskał swoją obecną formę.