Ciekawostki

10 najlepszych atrakcji w Pszczynie

Rynek w Pszczynie | Fot. Swift.Bromba / Wikipedia

Pszczyna to miasto w województwie śląskim, które przyciąga do siebie najbardziej za sprawą zamku zdającego się być wyjętym wprost z jakieś baśni.

Poza tym bywa nazywana Perłą Górnego Śląska, ale to nie wszystko, co można o Pszczynie powiedzieć i co warto wiedzieć.

1. Nazwa miasta

Oficjalna nazwa miasta po raz pierwszy pojawiła się w 1750 roku. Wcześniej miasto znane było jako Plsczina, Pczyna, Psczina.

2. Księstwo Pszczyńskie

Pszczyna w latach 1765-1847 była stolicą Księstwa Pszczyńskiego, które było jednym z kilki księstw śląskich.

3. Marszałek Józef Piłsudski

Marszałek Józef Piłsudski odwiedził Pszczynę w 1922 roku – 28 sierpnia udekorował orderami państwowymi na Rynku kilku mieszkańców miasta, w tym podporucznika Stanisława Krzyżowskiego.

4. Skansen

Jedną z atrakcji miasta jest skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Powstał w 1975 roku, zajmuje obszar 2 hektarów, na którym to stoi kilkanaście drewnianych budowli sprzed wieków, między innymi spichlerz z 1784 roku, stodoła z XVII wieku, kuźnia, młyn wodny i chałupy.

5. Dwanaście dzielnic

Pszczyna posiada dwanaście dzielnic, są nimi: Stare Miasto, Śródmieście, Siedlce, Piastów, Daszyńskiego, Powstańców Śląskich (Poligon), Piłsudskiego, Podstarzyniec, Polne Domy, Kolonia Jasna, Kępa, Stara Wieś.

6. Brama Chińska

W Pszczynie znajduje się Brama Chińska – jest to jedno z wejść do miasta, które zbudowane zostało na początku XX wieku.

7. Położenie

Pszczyna leży na Górnym Śląskim historycznie, położona jest w Kotlinie Oświęcimskiej, jej znaczna część to teren południowej Równiny Pszczyńskiej.

8. Ośrodek administracyjny i siedziba kasztelanii

W średniowieczu Pszczyna była ośrodkiem administracyjnym i siedzibą kasztelanii. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1303 roku. Najbardziej prawdopodobne jest, iż miasto lokowane zostało w drugiej połowie XIII wieku.

9. Zabytki i atrakcje

Wśród zabytków i atrakcji Pszczyny wymienić można między innymi Rynek, Bramę Wybrańców, Frykówkę, Muzeum Prasy Śląskiej, kapliczkę „Bądź Wola Twoja”, Oficynę przy ulicy Dunikowskiego, tablicę upamiętniającą Marsz Śmierci, Pomnik w kształcie ławeczki, upamiętniający księżną Daisy von Pless.

10. Szlaki turystyczne

Przez Pszczynę przebiegają liczne szlaki turystyczne, wśród nich wymienić można na przykład Międzynarodową trasę rowerową EuroVelo 4 – Kijów – Roscoff, Szlak architektury drewnianej województwa śląskiego, Szlak Ewakuacji Więźniów Oświęcimskich.