Polska

10 najlepszych atrakcji pod Warszawą

atrakcja pod Warszawą

Warszawa to bardzo duże miasto, zamieszkiwane przez ogrom ludzi. Tłoczne, pełne miejskiego zgiełku. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób chce choć na kilka dni uciec od tego miasta i zrelaksować się w nieco spokojniejszym miejscu.

Co ciekawego znaleźć można poza tłoczną i gwarną Warszawą? Oto 10 najciekawszych propozycji spędzenia wolnego czasu poza stolicą.

1. Zamek Liw położony jest w odległości niespełna 80 km od Warszawy. Tak właściwie jest to ruina zamku gotyckiego zamku książęcego wzniesionego w XV wieku. Budowla miała pełnić funkcje strażnicy w miejscowości Liw. Liczna historyczne zawirowania powodowały destrukcje zamku. Niestety udało się go odbudować tylko częściowo i dziś nie możemy podziwiać jego pierwotnej świetności. W odbudowanym dworze kancelarii oraz w wieży gotyckiego zamku swoją siedzibę ma muzeum historyczne, w którym podziwiać można liczne eksponaty związane nie tylko z historią zamku, ale również historią broni i malarstwa z różnych epok. Warto zajrzeć w to miejsce przede wszystkim w okresie letnim, kiedy organizowane są często pasjonujące inscenizacje rycerskich turniejów.

2. Nieopodal Warszawy. w Nowym Dworze Mazowieckim położona jest Twierdza Modlin (to zaledwie 40 m od stolicy). Jednym z najciekawszych elementów tego miejsca bez wątpienia jest najdłuższy w Europie budynek, będący koszarami wojskowymi, który liczy sobie aż 2250 m długości. Wiele elementów twierdzy znalazło się również w produkcjach filmowych, takich jak ”Pan Tadeusz”, ”Chrzest”, ”1920. Wojna i Miłość”, ”Czas honoru”, ”Killer’ czy, ”C. K. Dezerterzy”.

3. Udając się na wycieczkę w okolice Warszawy warto zwiedzić także leżący w Otwocku szlak świdermajerów, pełen bajkowych domków ściśle wzorowanych na alpejskich schroniskach i daczach carskiej Rosji. Na szlaku znajduje się mnóstwo fantazyjnych drewnianych werand, ażurowych balustrad czy ogromnej ilości przebogatych zdobień. To właśnie tu znajduje się Sanatorium Abrama Gurewicza, czyli największy budynek w Polsce wykonany z drewna.

4. To pomysł na nieco dłuższą wycieczkę, gdyż Żelazowa Wola położona jest niespełna 58 km od Warszawy. To miejsce niezwykłe i pełne historii, gdyż tu właśnie zlokalizowany jest dom urodzenia Fryderyka Chopina, w którym obecnie znajduje się muzeum biograficzne wybitnego polskiego pianisty. Budynek pochodzi z 1800 roku W związku z licznymi zawirowaniami politycznymi czasów ówczesnych miejsce to niejednokrotnie ulegało zniszczeniu, na szczęście jednak dla historii zawsze poddawane zostało odbudowaniu. Tu atrakcyjny jest jednak nie tylko sam budynek. Równie atrakcyjny jest park krajobrazowy. otaczający dworek, w którym znaleźć można mnóstwo wizerunków Fryderyka Chopina.

5. Niedaleko Warszawy, w niezwykle malowniczo położonym Czersku znajduje się zamek będący dawniej siedzibą książąt mazowieckich, by w późniejszym okresie przejść na własność polskich królów. Z zamkiem wiąże się mnóstwo ciekawych historii i legend, dlatego też warto przynajmniej raz udać się na wycieczkę po zamku z wykwalifikowanym przewodnikiem, który w ciekawy sposób przybliży każdemu historię tego miejsca.

6. Niespełna 120 km od Warszawy położony jest Rezerwat Jata, stworzony w celu ochrony wielogatunkowego lasu o charakterze naturalnym z udziałem jodły. Na terenie rezerwatu obserwować można mnóstwo gatunków drzew i rośli, rzadko spotykanych, dlatego też objętych tak ścisłą i skrupulatną ochroną. Rezerwat Jata posiada także cztery niezwykle ważne miejsca pamięci:
– pomnik pamięci ks. Brzóski (powstał on w roku 1928, w 63 rocznicę śmierci bohatera powstania styczniowego),
– pomnik – Krzyż Virtuti Militari upamiętniający miejsce obozu żołnierzy AK w latach 1943–1944,
– pomnik partyzantów polskich i radzieckich pochodzący z 1969 roku,
– obelisk z upamiętniający żołnierzy AK uczestniczących w operacji Burza (powstały w 1996 roku).

7. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie funkcjonuje od połowy kwietnia do niemal końca października. Organizowane są wycieczki pociągiem w stylu Retro z wykwalifikowanym przewodnikiem, który opisuje w ciekawy i fascynujący sposób historię zarówno pociągu jak i okolicznych atrakcji.

8. Ogród Botaniczny w Powsinie, zajmujący powierzchnię 40 ha zawiera mnóstwo roślin pochodzących nawet z najbardziej odległych zakątków świata. Ponadto duża część cennych gatunków ogrodu nie jest już od dawien dawna uprawiana, zatem to miejsce idealne na wyciszenie się i podziwianie piękna roślin.

9. Zespół pałacowo-parkowy w Radziejowicach to połączenie pałacu w stylu klasycystycznym i ogrodu w stylu angielskim. To piękne miejsce, idealne do wyciszenia się i odpoczynku od zgiełku wielkiej metropolii, jaką bez wątpienia jest Warszawa.

10. Zabytkowe centrum miasta w Żyrardowie, to jedynie takie miejsce w Europie (pochodzące z przełomu XIX i XX wieku), które zachowane zostało w całości do dnia dzisiejszego. W mieście podziwiać można ówczesne osiedle domów z czerwonej cegły dla robotników, dzielnice willową dla kadry kierowniczej i właścicieli fabryki, a także pralnie i łaźnie miejską. W centrum miasta do dnia dzisiejszego bardzo wyraźnie widać granicę pomiędzy częścią mieszkaniową a przemysłową.