Ciekawostki

10 najładniejszych zamków w Polsce

Polska to kraj, o którym mówi się, że od zawsze stał ” w przeciągu”.

Na zachodzie granicząca z mocarstwem niemieckim, na wschodzie z potężną Rosją, potrafiła wykształcić odrębną kulturę, sztukę, a pewnym okresie być jednym z najpotężniejszych państw w Europie. Znajdują się tutaj liczne budowle świadczące o potędze w różnych epokach, ale również o wpływach z zewnątrz, których nie udało się całkiem uniknąć.

Jakie zamki należą do najpiękniejszych w naszym kraju?

1. Zamek w Książu

Zamek w Książu uznaje się za jeden z najpiękniejszych nie bez powodu. Położony na skalistym wzgórzu góruje nad pięknymi ogrodami, a jego sale zachwycają bogactwem oraz historią. To tutaj bywał Winston Churchill, a podczas drugiej wojny światowej szykowano tutaj siedzibę dla Adolfa Hitlera.

2. Zamek w Malborku

Zamek w Malborku to największy zamek w Polsce i jeden z najwspanialszych w całej Europie. Został wybudowany w XIII wieku z inicjatywy zakonu krzyżackiego. Został bardzo zniszczony pod koniec drugiej wojny światowej, ale postanowiono go odrestaurować.

3. Zamek Królewski

Zamek Królewski na Wawelu jest największą atrakcją Krakowa i prawdziwym symbolem miasta. Na przestrzeni wieków rezydowali w nim władcy z dynastii Piastów, a podczas drugiej wojny światowej, Hans Frank, generalny gubernator okupowanych ziem polskich.

4. Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała znajduje się na terenie wsi Sułoszowa i wchodzi w granice Ojcowskiego Parku Narodowego. Po raz pierwszy wspominano o nim w XIII wieku. Dziś jest sporą atrakcją turystyczną, a w pobliżu znajduje się słynna Maczuga Herkulesa.

5. Zamek w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie łączy styl renesansowy i manieryzm, czyli prąd, który w tej części Europy poprzedzał rodzący się barok. Posiada cztery baszty nazywane Boską , Papieską, Królewską i Szlachecką.

6. Zamek Czocha

Zamek Czocha to budowla o charakterze obronnym, którą wybudowano w pierwszej połowie XIII wieku. Jego zabudowania zostały wykorzystane jako scenografia w filmach i serialach, takich jak „Wiedźmin” czy „Tajemnica twierdzy szyfrów”.

7. Zamek w Gołuchowie

Zamek w Gołuchowie to renesansowa budowla, która powstała z myślą o funkcjach obronnych. Wzniesiono ją w XVI wieku dla Rafała Leszczyńskiego. Obecnie mieści się tutaj oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu.

8. Zamek Piastów Śląskich.

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu powstał w XIII wieku. Obecnie znajduje się tutaj Muzeum Piastów Śląskich.

9. Pałac w Mosznej

Pałac w Mosznej to zabytkowa rezydencja w województwie opolskim. Od drugiej połowy XIX wieku do końca drugiej wojny światowej był własnością rodu Thiele-Wincklerów. Znajdowało się tutaj również Centrum Terapii Nerwic.

10. Zamek w Nowym Wiśniczu

Zamek w Nowym Wiśniczu został wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku. Znajduje się tutaj krypta grobowa Lubomirskich, a w salach można podziwiać oryginalne malowidła ścienne.