Ciekawostki

10 najładniejszych zamków na świecie

Zamki to budowle, które do dziś budzą ogromne zainteresowanie.

Świadczą o minionej potędze i epatują atmosferą historii, modnej niegdyś sztuki oraz niesamowitych postaci, które w nich rezydowały. Jakie zamki uznaje się za najpiękniejsze na świecie?

Poniżej znajduje się lista wybranych budowli.

1. Predjamski Grad

Predjamski Grad w Słowenii uznaje się za piękny przede wszystkim ze względu na jego niesamowite położenie. Zamek został wybudowany u podnóża pionowej skały, która należy do wyżyn słoweńskiego Krasu.

2. Zamek Matsumoto

Zamek Matsumoto w Japonii pochodzi z XVI wieku i jest jednym z pięciu zachowanych do dziś oryginalnych zamków japońskich. Jego wnętrza są drewniane i znajdują się w nich otwory, z których obrzucano najeźdźców kamieniami.

3. Zamek Praski

Zamek Praski, zwany również Zamkiem na Hradczanach, to najpopularniejsza atrakcja stolicy Czech. Na przestrzeni stuleci był siedzibą królów czeskich, a w jego skład wchodzą liczne obiekty architektoniczne.

4. Zamek w Hunedoarze

Zamek w Hunedoarze znajduje się w Rumunii na terenie historycznej Transylwanii. Jego początki sięgają XIII wieku, choć pierwotnie w tym samym miejscu stała tylko niewielka twierdza. Dziś znajduje się tutaj muzeum historyczne.

5. Pałac Zwinger

Znajdujący się w centrum Drezna pałac Zwinger reprezentuje styl późnego baroku. Jego nazwa nawiązuje do niemieckiego słowa oznaczającego „pomiędzy”, ponieważ kiedyś znajdował się między zewnętrznymi i wewnętrznymi murami obronnymi.

6. Zamek Dunrobin

Zamek Dunrobin znajduje się w szkockim regionie Highland. Należy do najstarszych zabytków w całej Szkocji. Pochodzi z XIV wieku i był inspirowany francuskimi zamkami znad Loary.

7. Zamek w Chambord

Zamek w Chambord to największy zamek w Dolinie Loary. Został zbudowany w XVI wieku na polecenie dwóch kolejnych królów Francji. Po utracie tronu mieszkańcem zamku był król Polski, Stanisław Leszczyński.

8. Zamek Hochosterwitz

Zamek Hochosterwitz w Austrii często nazywa się jednym z najwspanialszych średniowiecznych zamków, które przetrwały do naszych czasów. Znajduje się na skale o wysokości ponad 179 metrów i prowadzi do niego droga z czternastoma bramami obronnymi.

9. Alcázar

Alcázar w Segowii to ogromna budowla obronna znajdująca się w Hiszpanii. Powstała w XII wieku i pierwotnie miała być twierdzą. Na przestrzeni lat była jednak również pałacem, więzieniem, a nawet szkołą.

10. Czerwony Fort

Czerwony Fort w Indiach to jedna z najbardziej charakterystycznych budowli na świecie. Został zbudowany w XVII wieku, a kolor jego ścian jest intensywnie czerwony.