Ciekawostki

10 intrygujących atrakcji dla dzieci w Czarnej Górze

Czarnogóra jest jednym z najmłodszych państw w Europie, którego linia brzegowa ma długość 293,5 km.

Ze względu na mniejsze obłożenie turystami ( w porównaniu do Chorwacji czy Grecji) Czarnogóra jest polecanym miejscem dla rodzin z dziećmi. Państwo to łączy widoki gór i morza, posiada średniowieczne miasta i sporo możliwości aktywnego wypoczynku. Z tych powodów jest polecana rodzinom z dziećmi.

Czarnogóra to idealna pogoda, gdyż od maja do października średnie temperatury w ciągu dnia utrzymują się w okolicy 20˚C, natomiast od od czerwca do września wynoszą już powyżej 25 ˚C. Turystyka jest skupiona głównie na wybrzeżu Morza Adriatyckiego.

W miejscowościach tu położonych można spotkać dobrze rozwiniętą infrastrukturę, a dla osób dorosłych z najmłodszymi liczą się takie atrakcje jak:

1. Budva

Budva, miasto, gdzie starówka została zbudowana w XV wieku przez Wenecjan, a plaże są szerokie i dobrze zagospodarowane.

2. Boka Kotorska

Boka Kotorska, czyli największa zatoka Adriatyku, która mocno wcina się w ląd. Zatoka ta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Naukowego UNESCO.

3. Park Narodowy Lovcen

Park Narodowy Lovcen, gdzie można ruszyć na górską wędrówkę.

4. Park Narodowy Jezioro Szkoderskie

Park Narodowy Jezioro Szkoderskie, gdzie znajduje się największe na Bałkanach jezioro i największy w Europie rezerwat ptactwa.

5. Kanion Tary

Kanion Tary, gdzie jest kilka tyrolek, a najdłuższy zjazd ma długość ponad 1 km i można się na nim rozpędzić się do ponad 100 km/h.

6. Muzeum Kotów

Muzeum Kotów, które znajduje się w okolicach rynku Pjaca od kina. W muzeum do zbiorów należą naklejki, papeterie, karty okolicznościowe, książki, znaczki, monety, na których znajdują się wizerunki kotów.

7. Miejscowość Tivat

Miejscowość Tivat, gdzie znajduje się nowoczesna marina. Można w niej zobaczyć piękne statki i jachty.

8. Wodospad na rzece Cem

Wodospad na rzece Cem, niedaleko Podgoricy, który jest porównywany do wodospadu Niagara.

9. Aquaparku w Becici

Aquaparku w Becici, niedaleko Budvy, który został otwarty w 2016 roku. W miejscu tym jest wiele atrakcji jak różne wodne zjeżdżalnie odkryte i zakryte, wodne place zabaw dla najmłodszych oraz liczne punkty gastronomiczne z przysmakami najmłodszych.

10. Sveti Stefan

Sveti Stefan, czyli miasto umiejscowione na skalistej wyspie nieopodal Budvy. To jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc w Czarnogórze.