Ciekawostki

Hyde Park – Interesujące Ciekawostki, Informacje, Fakty

Hyde Park
źródło: Leonard Bentley / Wikipedia / Flickr

Stolica Wielkiej Brytanii przyciąga do siebie Europejczyków, którzy wypad na weekend połączyć mogą z zapoznaniem się z historią, odwiedzeniem licznych sklepów czy licznymi spacerami. Będąc w Londynie, na mapie miejsc do odwiedzenia nie może zabraknąć Hyde Parku, najpopularniejszego miejskiego parku. Czy jest w nim coś, co go wyróżnia? Z pewnością kilka ciekawostek może uczynić go dla odwiedzających ciekawym.

1. Hyde Park to jeden z największych parków królewskich w Londynie, otwarty dla publiki został w 1637 roku. Powstał sto lat wcześniej, wówczas pełnił funkcję parku w celach łowieckich. Jest połączony z innymi parkami, wspólnie z nimi tworzy tak zwane „zielone płuca” w centrum miasta.

2. Znany jest ze względu na Speaker’s Corner – czyli miejsce, gdzie wszyscy mogą się swobodnie wypowiadać.

3. W południowej części parku znajduje się wielkie sztuczne jezioro Serpentine, które zbudowane zostało w 1730 roku dla królowej Karoliny. Chętni mogą uprawiać tam żeglarstwo i pływanie.

4. W 2004 roku królowa Elżbieta II otwarła wybudowany na część księżnej Diany pomnik – to nowoczesna fontanna, która bardziej przypomina sztuczny strumień wodny. Okrągła fontanna zbudowana jest z 545 części granitu, woda wypływa w niej z dwóch górnych części i spływa do małego baseniku w dolnej części.

5. Statua Achillesa jest najwyższą rzeźbą w Hyde Parku – mierzy pięć i pół metra wysokości. Została wzniesiona w 1822 roku na cześć księcia Wellington, który to pokonał Napoleona w bitwie pod Waterloo. Początkowo posąg był nagi, ale ze względu na reputację i świętoszkowatych mieszkańców miasta dodano listek figowy.

6. Wśród tego, co wyróżnia Hyde Park, jest pomnik Reformer’s Tree – czarno-biała, okrągła mozaika stworzona w 2001 roku, która wskazuje miejsce, gdzie wcześniej rósł dąb. Został on spalony podczas zamieszek w 1866 roku, jego zwęglony odłamek zaś użyto jako tablicę ogłoszeń w demonstracjach politycznych.

7. W 1851 roku odbywała się tu wielka Wystawa Światowa, na której potrzeby zbudowano Kryształowy Pałac – pawilon wystawowy dla największych wynalazków świata.