Ciekawostki

10 interesujących informacji i ciekawostek o Augustowie

Fot. Jezioro Necko w Augustowie / Wikipedia

Augustów to miasto w województwie podlaskim, które zachęca turystów dużą ilością atrakcji i możliwością spędzenia czasu aktywnie i w pięknych okolicznościach przyrody.

Co warto wiedzieć o Augustowie?

1. Jaćwingów

Jeszcze w XIII wieku tereny dzisiejszego Augustowa należały do plemienia Jaćwingów, którzy zostali wkrótce pokonani przez Krzyżaków. Legenda głosi, że Augustów powstał, kiedy Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna wybrali się tutaj na schadzkę.

2. Powstanie listopadowe

Miasto rozwijało się prężnie, jednak proces ten został przerwany przez wybuch powstania listopadowego. W kolejnym stuleciu Augustów ucierpiał zarówno podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej.

3. Artyści i politycy

W dwudziestoleciu międzywojennym Augustów był bardzo popularnym letniskiem, w którym bywali również artyści i politycy epoki. Do dziś zachowały się zdjęcia prezydenta Ignacego Mościckiego w trakcie rejsu w Augustowie.

4. Kanał Augustowski

Najważniejszym zabytkiem całego regionu jest Kanał Augustowski, który powstał w pierwszej połowie XIX wieku, aby łączyć dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna. Jest zapisany w rejestrze zabytków nieruchomych i uznany za pomnik historii.

5. Napoleon Bonaparte

Przy rynku Zygmunta Augusta 28 znajduje się kamienica, w której nocował Napoleon Bonaparte. Jest to jeden z najstarszych budynków w mieście.

6. Jezioro w Augustowie

Jezioro w Augustowie jest przystosowane do uprawiania żeglarstwa, kajakarstwa i wioślarstwa. Na miejscu jest również nowoczesny wyciąg dla narciarzy wodnych, dlatego nie ma się co dziwić, że w sezonie letnim Augustów jest uznawany za raj dla miłośników wodnych sportów.

7. Puszcza Augustowska

Miasto otoczone jest przez Puszczę Augustowską, która cechuje się bardzo bogatą fauną i florą. Na jej terenie żyją wydry, borsuki, sarny, bociany czarne i mnóstwo innych gatunków ptaków. Puszcza pełna jest szlaków pieszych, rowerowych i kajakowych, a dodatkowo znajduje się w niej Wigierski Park Narodowy.

8. Budynek Zarządu Portu

Budynek Zarządu Portu w Augustowie powstał w 1829 roku. Ma drewnianą konstrukcję i otynkowane fasady, a powstał na potrzeby Kanału Augustowskiego. Od lat siedemdziesiątych XX wieku mieści się w nim Dział Historii Kanału Augustowskiego.

9. Pałacyk Zarządu Wodnego

Tuż obok Budynku Zarządu Portu znajduje się inny ciekawy zabytek. Pałacyk Zarządu Wodnego w Augustowie powstał w 1903 roku, a w 1939 zajęły go radzieckie wojska. Tuż obok wybudowano barak do przetrzymywania więźniów, których rozstrzelano, kiedy Niemcy zaatakowali ZSRR.

10. Stara Poczta

Stara Poczta w Augustowie to klasycystyczny budynek, który powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Za jej powstanie odpowiedzialny był Henryk Marconi, jeden z najwybitniejszych architektów tworzących na ziemiach polskich w tamtym stuleciu.