Ciekawostki

10 Zaskakujących ciekawostek o Koncertach Chopinowskich

fot. Chancellery of the President of the Republic of Poland / Wikipedia

Koncerty Chopinowskie w Warszawie to recitale znakomitych artystów polskich i zagranicznych.

Odbywają się w lewym skrzydle Zamku Królewskiego, a miejsce to nie jest przypadkowe w odniesieniu do samego kompozytora. Co warto wiedzieć na temat koncertów?

Poniżej znajduje się kilka ciekawostek.

1. Koncerty Chopinowskie

Koncerty odbywają się w kameralnej sali, dzięki czemu uczucie intymności udziela się wszystkim słuchaczom i uczestnikom. To doskonała okazja, żeby posłuchać doskonałych interpretacji utworów polskiego kompozytora.

2. Fryderyk Chopi

To właśnie w tym miejscu Fryderyk Chopin tworzył pierwsze utwory i zaczynał błyskotliwą karierę w XIX wieku. Kompozytor mieszkał wówczas obok Zamku Królewskiego.

3. Zamek Królewski

Koncerty odbywają się codziennie o tej samej godzinie, a wśród artystów, którzy grają na Zamku Królewskim utwory Chopina są na przykład Katarzyna Hushta, Piotr Latoszyński, Wojciech Pyrć, Yaryna Rak czy Katarzyna Kraszewska.

4. Najlepsi pianiści i pianistki

Koncert Chopinowski za każdym razem gromadzi ludzi, którzy kochają muzykę polskiego kompozytora. Do pianina siadają tutaj najlepsi pianiści i pianistki.

5. Osobowości muzyczne

Artyści występujący podczas koncertów Chopinowskich są osobowościami muzycznymi, które zostały docenione w kraju i na świecie. Często są to laureaci międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz prestiżowych festiwali.

6. Artyści

Artyści grający utwory Chopina uczą się nie tylko technicznych metod wykonania każdego utworu, ale również głębi interpretacji, dzięki której każde wykonanie może być w pewnym sensie unikatowe.

7. Letnie recitale

Koncerty Chopinowskie w formie letnich recitali odbywają się również w Łazienkach Królewskich. Podczas pandemii można było posłuchać ich online, a wszystkie zostały nagrane w Sali Balowej w pałacu Na Wyspie.

8. Pierwszy recital

Pierwszy recital pod pomnikiem Fryderyka Chopina w Łazienkach odbył się w 1959 roku, czyli niedługo po zrekonstruowaniu pomnika, który zniszczono podczas drugiej wojny światowej, kiedy muzyka Chopina była zakazana przez okupanta.

9. Pomnik Chopina

Występ pod pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich jest odbierany za zaszczyt przez artystów z całego świata, dlatego ten konkurs Chopinowski cieszy się dużym zainteresowaniem.

10. Haliny Czerny-Stefańskiej

Popularnym recitalem w Łazienkach był występ Haliny Czerny-Stefańskiej, która dokończyła grę, mimo że w rękę użądliła ją osa.