Polska

10 fascynujących atrakcji w Suchej Beskidzkiej

Widok od strony zachodniej | Fot. Jerzy Opioła / Wikipedia

Sucha Beskidzka to miasto w województwie małopolskim w jego południowo-zachodniej części.

Miasto nastawione jest na turystykę aktywną, ma też wiele atrakcji, które każdego roku przyciągają do niego więcej turystów.

1. Szlaki rowerowe

Fani jednośladów mogą wybrać się na przejażdżkę jednym z wielu szlaków rowerowych, na przykład szlakiem Jasień I (Mała Pętla) oznaczonym kolorem żółtym, który prowadzi od zamku w kierunku Zembrzyc, a droga przebiega po asfalcie.

2. Szlaki piesze

Miasto położone jest nieopodal gór, na które prowadzą liczne szlaki piesze, w tym szlak czerwony (Beskid Żywiecki Pasmo Jałowieckie), szlak czarny prowadzący na Magurkę.

3. Trasy konne

Przez Suchą Beskidzką przebiegają również dwie trasy konne: Transbeskidzki Szlak Konny i Babiogórski Szlak Konny.

4. Szlaki narciarskie

Miasto oferuje również aktywne spędzanie czasu miłośników narciarstwa, do których dyspozycji pozostają trzy szlaki narciarskie o różnym poziomie trudności.

5. Zamek Suski

Zamek Suski to renesansowy budynek będący magnacką siedzibą kolejnych właścicieli dóbr suskich. Z wyglądu przypomina krakowski zamek królewski, dlatego też bywa nazywany „Małym Wawelem”. Położony u stóp góry Jasień znajduje się kilkaset metrów od centrum miasta.

6. Park zamkowy

Obok zamku położony jest park zamkowy wraz z oranżerią, który początkowo stylizowany był na ogród barokowy. Jego wygląd uległ zmianie na ogród angielski w XIX wieku. O szklarnię wzbogacił się w pierwszych latach ubiegłego wieku.

7. Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej

Muzeum Miejskie Suchej Beskidzkiej zlokalizowane jest w budynku Zamku Suskiego. Znajdują się w nim wystawy stałe oraz czasowe, możliwe jet zarezerwowanie zwiedzania. W murach Muzeum mieści się Punkt Informacji Turystycznej.

8. Billy’emu Wilderowi

Na rynku można odnaleźć wmurowaną tablicę pamiątkową poświęconą Billy’emu Wilderowi – reżyserowi i scenarzyście, który pochodził z Suchej Beskidzkiej.

9. Góra Jasień

Góra Jasień – to u jej podnóża leży miasto, a na jej szczyt prowadzi ścieżka przyrodniczo-leśna wytyczona w 2003 roku. Biegnie przy Zamku Suskim, a jej dystans wynosi 1,2 kilometra.

10. Pomnik Sybiraków

Na placu przed kościołem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny zlokalizowany jest pomnik poświęcony pamięci Sybiraków, ofiar Katynia oraz katastrofy smoleńskiej z kwietnia 2010 roku.