Polska

10 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Łódzkim w 2024 👦👧

Manufaktora w Łodzi

Województwo łódzkie to obszar dość zróżnicowany. Łódź jest stolicą polskiego filmu, a kiedyś była symbolem industrializacji. W Łodzi i okolicach można spędzić przyjemnie czas razem ze swoimi dziećmi. Przedstawiamy najciekawsze atrakcje w województwie łódzkim.

1. Centrum Nauki Experymentarium w Łodzi

To świetne miejsce do spędzenia czasu z dziećmi. Zagadnienia naukowe zostały tutaj przedstawione w przystępny sposób. Podziwiać tutaj można wystawy przedstawiające wiele zagadnień z kultury, nauki oraz techniki. Wszystko jest podane w atrakcyjnej formie nauki przez zabawę. Organizowane są tutaj także przyjęcia urodzinowe, imprezy integracyjne i okolicznościowe.

2. Bajkowy szlak

To projekt, którego celem jest tworzenie rodzinnego szlaku turystycznego śladami małych pomników po mieście Łodzi. Przedstawione są tutaj postaci z filmów i seriali. W ramach tego projektu była nawet wyemitowana specjalna okolicznościowa moneta z wizerunkami bajkowych postaci. Rzeźby znajdują się w miejscach najczęściej odwiedzanych przez turystów, a także tych związanych z przemysłem filmowym. Szlak ma na celu promocję miasta Łodzi z odwołaniem się do jej filmowych tradycji. Na szlaku spotkać można m. in. Ferdynanda Wspaniałego, Maurycego i Hawranka, Wróbelka Ćwirka, Plastusia oraz Trzy misie.

3. Planetarium EC1

Łódzkie planetarium jest najnowocześniejszym obiektem tego typu w Europie środkowo-wschodniej. Do dyspozycji obiektu oddano ekran sferyczny, którego szerokość wynosi 14 metrów i jest zaopatrzony w zaawansowany system projekcyjny. Jego rozdzielczość wynosi aż 8K. Całość jest usytuowana pod kopułą o średnicy 18m. Do dyspozycji odwiedzających oddano 110 komfortowych foteli. Organizowane są tutaj spotkania naukowe dla szkół, popularnonaukowe popołudnia, imprezy artystyczne oraz pokazy o specjalnym charakterze.

4. Muzeum Kanału „Dętka”

Miejsce to powstało w 1926 roku podczas budowy miejskiej sieci wodociągów. Dętka powstała według projektu Williama Heerleina Lindleya. Rolą tego owalnego, podziemnego zbiornika miało być płukanie miejskiej sieci kanalizacyjnej. Pojemność tego zbiornika sięga aż 300 m3. Dętka została wykonana ze specjalnie wypalanej, czerwonej cegły i zachowała się w fantastycznym stanie aż do dzisiaj. Postęp technologiczny sprawił, że miejsce to przestało być użyteczne. Postanowiono otworzyć to miejsce dla zwiedzających i jest to jedyna w Polsce atrakcja tego typu. W kanale znajduje się także wystawa Roberta Kuśmirowskiego. Obecnie Dętka jest częścią Muzeum Łodzi.

5. Groty Nagórzyckie

Miejsce to jest pozostałością podziemnej kopalni piasku szklarskiego, który był wydobywany do celów hutniczych i budowlanych na przełomie XVIII i XIX wieku. Znajdują się tutaj liczne zaułki, sale, wnęki i korytarze. Sala królewska jest największym obecnym tu wyrobiskiem i ma 25m długości, 30 m szerokości oraz 3 m wysokości. Najbardziej rozległa grota ma zaś 120 metrów.
Groty Nagórzyckie są związane z legendą o zbójniku Madeju.

6. Ulica Piotrkowska w Łodzi

Będąc w Łodzi trzeba koniecznie skierować swoje kroki na ulicę Piotrkowską. To ponad 4-kilometrowy reprezentacyjny deptak tego miasta. Od zawsze ulica ta była osią wokół, której rozbudowywało się miasto. Początkowo był to ważny trakt komunikacyjny, ale wraz z rozbudową miasta zamieniła się w deptak. W miejscu tym obecne jest mnóstwo pubów, sklepów, kawiarenek oraz restauracji. Ze względu na rolę jaką Piotrkowska odgrywa dla łodzian ma tu miejsce wiele imprez, pochodów festynów, a także uroczystości państwowych. Spacerując Piotrkowską można podziwiać m. in. „Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci”, który składa się z 13454 imiennych kostek. Prawdopodobnie to jedyny taki pomnik na całym świecie. Zobaczyć tu można także pomniki osób zasłużonych dla miasta np. Reymont, Tuwim.

7. Muzeum Kinematografii

Muzeum jest ulokowane w pałacu Karola Schieblera. Budynek pochodzi z XIX-wieku. Muzeum zgromadziło aż 5000 eksponatów związanych z filmem. Podziwiać można m. in. plakaty, elementy scenografii, urządzenia techniczne, pamiątki związane z kinematografią. Zobaczyć można także lalki, które były pierwotnie wykorzystywane w animacjach, a także podziwiać jak na przestrzeni lat dokonywał się rozwój technologiczny filmu. Będąc w muzeum warto także obejrzeć wnętrza pałacowe. Udostępnione zostały tutaj m. in. pokój kredensowy, pokój pani domu, jadalnia, palarnia oraz ogród zimowy. Przestrzenie te służyły jako scenografia do takich filmów jak „Ziemia obiecana”, „Stawka większa niż życie”, „Jak daleko jak blisko”.

8. Centralne Muzeum Włókiennictwa

Jak wiadomo Łódź słynie z włókiennictwa. Będąc w mieście warto się z nim bliżej zapoznać. Wspaniałą do tego okazją jest wizyta w Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Mieści się ono w 4-skrzydłowym kompleksie budynków przemysłowych, który jest nazywany Białą Fabryką. Zobaczyć tu można wszystko co jest związane z włókiennictwem. Wystawa rozpoczyna się informacjami o surowcu, aby przeprowadzić uczestników stopniowo przez proces produkcji, aż do uzyskania gotowego produktu.W 2013 roku do muzeum przyłączona została Stara kotłownia, w której odbywają się wystawy interaktywne.

9. Miejski Ogród Zoologiczny

Miejski ogród zoologiczny powstał w 1938 roku. Mieszka tutaj aż 200 zwierząt, będących reprezentantami około 700 gatunków. To jedyne miejsce w Polsce, w którym można zobaczyć zagrożone wyginięciem lwy azjatyckie.

10. Łódzki Ogród Botaniczny

Ogród istnieje już od 1929 roku i jest jednym z większych obiektów tego typu w kraju. W sezonie jest tutaj organizowana ogromna wystawa tulipanów.