Ciekawostki

10 fascynujących atrakcji w Górach Sowich

Widok ze schroniska „Zygmuntówka” | Fot. Vindicator / Wikipedia

Góry Sowie to pasmo górskie zlokalizowane w Polsce południowo-zachodniej, na terenie województwa dolnośląskiego, w Sudetach Środkowych.

Przyciąga do siebie miłośników natury i pieszych wędrówek, lecz do zaoferowania ma o wiele więcej ciekawych informacji o sobie.

1. Wielka Sowa

Najwyższym szczytem pasma jest Wielka Sowa, jej wysokość wynosi 1015 metrów nad poziomem morza.

2. Zamek Grodno

W Zagórzu Śląskim znajduje się zamek Grodno – zbudowany na szczycie góry Choina wznosi się nad lewym Bystrzycy, stanowi naturalną granicę pomiędzy Górami Sowimi i Górami Wałbrzyskimi.

Jego otwarcie nastąpiło w roku 1300, a zwiedzanie jest możliwe do dnia dzisiejszego. Styl, w którym powstał, jest styl gotycki.

3. Twierdza Srebrnogórska

Twierdza Srebrnogórska to twierdza zlokalizowana koło Srebrnej Góry, zbudowana w latach 1765-1777. Twierdza jest otwarta dla zwiedzających, stanowi też miejsce wielu imprez, wśród których można wymienić odbywającą się co roku w terminie Białego Ciała Terenową Grę Fabularną „Fantazjada”.

4. Park Krajobrazowy Gór Sowich

Na terenie pasma został utworzony Park Krajobrazowy Gór Sowich.

5. Sztolnie Walimskie

Sztolnie Walimskie, znany Kompleks RIESE „Rzeczka”, to atrakcja w miejscowości Walim na terenie Gór Sowich. Zostały one wybudowane przez Niemców podczas II wojny światowej, była to jedna z największych inwestycji militarnych III Rzeszy. Kompleks pozostaje otwarty dla zwiedzających.

6. Jezioro Bystrzyckie

Jezioro Bystrzyckie, zwane również Jeziorem Lubachowskim, to sztuczne jezioro zaporowe, które powstało dla ochrony mieszkańców Lubachowa i okolic przed kaprysami rzeki Bystrzycy. Można pospacerować wokół niego.

Na nim utworzona jest kładka oraz zapora wodna – Tama Lubachowska – o wysokości 44 metrów i długości 230 metrów.

7.Szlaki turystyczne

Przez Góry Sowie przebiega wiele pieszych szlaków, zaś do najpopularniejszych schronisk na trasach należą Schronisko Orzeł, Schronisko Sowa, Schronisko Zygmuntówka.

8. Wieże widowiskowe

Na szczytach Gór Sowich zlokalizowane są wieże widowiskowe, między innymi na Wielkiej Sowie, na Kalenicy, na Włodzickiej Górze.

9. Muflon

W Parku Krajobrazowym Gór Sowich natknąć można się podczas przechadzki na muflona – jest to przodek owcy domowej, którego poznać można po charakterystycznych rogach.

10. Historyczne schroniska

Wśród atrakcji oferowanych przez Góry Sowie wymienić można możliwość noclegu w historycznych schroniskach, które w całości wykonane zostały z drzewa.