Ciekawostki

10 fascynujących atrakcji w Dani

Dania to kraj kojarzący się przede wszystkim z klockami Lego, ze słynnym Hansem Christianem Andersenem i ostatnio również z ideą hygge.

Jej stolicą jest Kopenhaga, która wciąż odkrywana przez turystów potrafi miło zaskoczyć.Wybierając miejsce letnich wakacji zazwyczaj każdy kieruje się plażą, słońcem i potocznie mówiąc ciepłymi krajami.

Warto jednak zwrócić uwagę to to Europejskie miasto i wybrać się tam chociażby na weekend.

1. Port Nyhavn

Port z XVII wieku to sztuczny kanał prowadzący z morza wprost do starego miasta. Jest to wizytówka Kopenhagi i zarazem najbardziej kolorowe miejsce w całym mieście. W porcie cumuje bardzo dużo statków, wokół nie brak małych i zarazem uroczych kamieniczek, w których kryją się bary, restauracje i kawiarnie. Obowiązkowy punkt do odwiedzenia na mapie miasta.

2. Kopenhaska syrenka

Symbol duńskiej stolicy. Legenda głosi, iż jest to siostra naszej Warszawskiej syrenki. Ciekawa teoria. Tą kopenhaską syrenkę spotkać można przy nabrzeżu Langelinie. Bohaterka baśni Andersena spogląda tęsknie w stronę morza. Została tak rozsławiona, iż jej kopie rozsiane są po całym świecie.

3. Langeline Park

Najpiękniej wygląda w kwietniu. To wtedy odbywa się niezwykły festiwal jakim jest Kopenhaska Sakura. Święto Kwitnącej Wiśni bardzo hucznie obchodzone jest również w stolicy Danii a park w tym czasie wygląda zjawiskowo. Oprócz tego warto zobaczyć również Fontannę Gefiona oraz kolumnę Ivara Huitfeldta.

4. Cytadela Kastellet

To właśnie tutaj mieszkańcy lubią najbardziej spacerować. Pozostałości po kopenhaskich wałach obronnych są najlepiej zachowaną fortyfikacją w tej części Europy. Co ciekawe była zbudowana na planie pentagramu, składała się z pięciu bastionów i oczywiście służyła do obrony.

Jednym z ciekawszych elementów jest wiatrak, Muzeum Historii Twierdzy a także więzienie.

5. Zimowy pałac królewski Amalienborg

Oficjalna rezydencja królewska, nazywana pałacem zimowym, to jeden z najważniejszych obiektów wartych zobaczenia w Kopenhadze. Znajdują się tam wspaniałe ogrody oraz Muzeum Pałacowe. Można tu również podziwiać gwardzistów i ich uroczyste zmiany warty.

6. Pałac Christiansborg

Jedna z największych atrakcji Kopenhagi. Położony w centrum miasta na Wyspie Zamkowej, do której prowadzi aż 9 mostów. Kiedyś to tutaj zamieszkiwała rodzina królewska, zanim na dobre przeniosła się do pałacu Amalienborg. Obecnie jest tam duński parlament, biura rządu i Sąd Najwyższy.

Jest też część wydzielona dla turystów, można tam zobaczyć m.in. Muzeum Teatru, sala posiedzeń duńskiego parlamentu czy apartamenty królewskie. Do zwiedzania zostały udostępnione również podziemia.

7. Zamek Rosenborg

Piękny mały zamek, którego nie można pominąć będąc w Kopenhadze. Znajduje się niemal w centrum miasta, w jego podziemiach zobaczyć można królewskie insygnia. To co robi jednak największe wrażenie to ogromny Królewski Ogród potocznie zwany Kongens Have.

8. Plaża Amager

Po kilku dniach zwiedzania warto wybrać się na plażę i odpocząć. Plaża znajduje się w pobliżu Parku Amager Strandpark. Podzielona jest na dwie części. Cześć północna to szeroka, piaszczysta plaża otoczona krętymi ścieżkami i niskimi wydmami. Część południowa to plaża miejska z szeroką promenadą.

Na południowym krańcu znajduje się także niewielka przystań.

9. Ogrody Tivoli

Drugi najstarszy park rozrywki na świecie. Coś dla miłośników przyrody i dobrej zabawy. Odbywa się tam wiele wydarzeń kulturalnych, każdy znajdzie coś dla siebie.

10. Muzeum Calsberga

Idealne do zwiedzania kiedy słońce zajdzie i zacznie padać deszcz. Zlokalizowane w oryginalnym browarze Old Carlsberg umożliwia poznanie historii i sposobu przygotowywania tego trunku. Zwiedzanie trwa około godzinę i kończy się degustacją piwa, która wliczona jest w cenę biletu.

Obok muzeum mieści się Browar Jacobsena, można tam obejrzeć obecną produkcję duńskiego piwa, a w pobliskich stajniach jutlandzkie konie pociągowe.