Ciekawostki

10 Ciekawostek w Kościerzynie

fot. KazimierzP / Wikipedia

Kościerzyna – miasto w województwie pomorskim, siedziba powiatu Kościerzyna. Powierzchnia wynosi 15,83 km2, a liczba ludności ponad 23 tys.

1. Osada i gród obronny

W średniowieczu istniała tu osada i gród obronny. Pierwsze wzmianki pochodzą z 1284 r., z wykazu dóbr nadanych przez księcia Mściwoja II księżniczce Gertrudzie, córce księcia Sambora II z Tczewa. W 1346 r. Krzyżacy założyli tu wieś Kościerzyna, a w 1398 r. miasto. Z czasem wieś stała się częścią miasta.

2. Związek Pruski

W 1440 r. Kościerzyna przystąpiła do Związku Pruskiego, ale na stałe Krzyżacy opuścili miasto dopiero w 1462 r. W 1466 r. Kościerzyna została siedzibą powiatu w województwie pomorskim, będącym częścią Korony Polskiej.

Podczas zaborów należała do Prus. Po I wojnie światowej znów znalazła się w województwie pomorskim, a po II wojnie światowej w województwie gdańskim.

3. Izba Regionalna

W 1965 r. została tu otworzona druga w kraju Izba Regionalna. Promowała kulturę kaszubską. Od 2007 r. funkcjonuje jako Muzeum Ziemi Kościerskiej. Prezentuje historię miasta i regionu, sylwetki zasłużonych Kaszubów oraz twórczość kaszubską.

4. Muzeum Akordeonu

Od 2010 r. w Kościerzynie mieści się Muzeum Akordeonu, oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej. Nawiązuje do długiej tradycji gry na tym instrumencie na Kaszubach. Znajduje się tu 140 instrumentów pochodzących z różnych stron świata.

5. Miód pitny

Z miastem tym związana była tradycja produkowania miodu pitnego. Po II wojnie światowej otwarta została Wytwórnia Miodów Pitnych, która działała do 1998 r. Obecnie mieści się tu centrum handlowo-rozrywkowe Stary Browar Kościerzyna.

6.Zabytki

Wśród zabytków w Kostrzynie wyróżniają się: neobarokowy kościół farny pw. Świętej Trójcy, z cudownym obrazem Matki Bożej Śnieżnej zwanej Matką Boską Kościerską z 1616 r. (kopia obrazu z IX w.), Pieta Kościerska z ok. 1390 r., która znajduje się w kaplicy sióstr Niepokalanek czy też średniowieczny rynek z kamienicami i ratuszem z XIX w.

7. Sanktuaria maryjne

Kościerzyna jest jedyną miejscowością w Europie, w której znajdują się dwa sanktuaria maryjne. Jednym z nich jest Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin z reprodukcją obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Drugim jest kaplica Matki Bożej Królowej Aniołów przy klasztorze sióstr Niepokalanek z Pietą.

8. Muzeum American Old Cars

Wśród ciekawych miejsc wyróżnia się Muzeum American Old Cars. Wśród pojazdów znajdują się m. in. Desoto z 1938 r., Cadillac Fleetwood z 1954 r., Buick Special z 1952 r., Chevrolet Deluxe z 1950 r. czy Ford Mustang z 1966 r.

9. Aleksander Majkowski

W Kościerzynie urodził się Aleksander Majkowski, autor powieści „Życie i przygody Remusa”. Fakt ten upamiętnia pomnik Remusa, który odsłonięto w 2011 r. przy fontannie na Rynku.

10.Herb

W herbie Kościerzyny znajduje się czarny niedźwiedź pod dębem z 5 zielonymi liśćmi. Niedźwiedź kroczy po zielonej trawie. Tło jest białe. Z powstaniem herbu związana jest legenda o młodzieńcu, który pod dębem zabił niedźwiedzia terroryzującego od dawna okolicznych mieszkańców.