Ciekawostki

10 Ciekawostek na temat firmy Aston Martin

Aston Martin

Kiedy za opracowywanie i produkcję samochodów biorą się miłośnicy motoryzacji to spod ich rąk wychodzą prawdziwe dzieła sztuki automobilowej. Tak też było z samochodami Aston Martin.

Dwóch ludzi Lionel Martin i Robert Bamford 1914 zapoczątkowali drogę rozwoju samochodów Aston Martin. Motywacją do podjęcia się produkcji samochodów sportowych było zacięcie Martina do wyścigów samochodowych.

Motywacją do działania było stworzenie samochodu sportowego, który będzie zwyciężał w górskich wyścigach organizowanych na wzgórzu Aston Hill. Prace zostały przerwane ze względu na działania wojenne. Dowiedz się więcej o firmie Aston Martin. Oto ciekawostki i informacje które są mało znane.

1. Nie wiadomo jak by się potoczyły losu młodych zapaleńców samochodów gdyby nie wsparcie ze strony polskiego emigranta hrabiego Luisa Zborowskiego, zajmującego się wyścigami samochodowymi. W chwili największego kryzysu w początkach Aston Martina, Zborowski wspomógł finansowo przedsięwzięcie dzięki czemu firma przetrwała.

2. Drugim niemniej istotnym Polakiem w historii Aston Martin był Tadek Marek. Inżynier z Krakowa wykształcony w Berlinie. Po II wojnie skonstruował 6-cylindrowy rzędowy silnik stanowiący napęd do samochodów. Skorzystał z oferty pracy w firmie Aston Martin i stworzył nowy silnik, który napędzał samochody Aston Martin.

3. Aston Martin Lagonda Limited, to pełna nazwa producenta prestiżowych samochodów sportowych. Właścicielem firmy jest David Richards, John Sinders oraz spółki Investment Dar i Adeem Investment.

4. W 1995 firma zajmująca się raczej ograniczoną produkcją wypuściła na rynek rekordową ilość samochodów 7000 szt.

5. Największym propagatorem samochodów Asto Martin został słynny agent OOO7 James Bond. Super agent poruszał się między innymi modelami DB5 w filmach „Golfinger” z 1964 roku i „Thunderball” z 1965.

6. Model Aston Martin DB 10 został stworzony w 2014 roku. Samochód został wyprodukowany w 10 egzemplarzach głównie na potrzeby filmu o superagencie 0007. Karoseria tego samochodu została wykonana z włókna węglowego.

7. Model DB 10 pochodzący z filmu o przygodach Bonda, został sprzedany na aukcji za 2 434 500 funtów podczas aukcji domu aukcyjnego Christie’s Auction House.

8. Jako ciekawostkę przytoczyć można fakt, że podczas całego istnienia marki Aston Martin sprzedano tyle samochodów co przemysł samochodowy amerykańskiego Detroit wytwarzał w pięć godzin.

9. Największą popularnością cieszyły się modele: DB9, DB7, V12 Vanquish S, DBS V8, Vantage V8, DB5.

10. Goldfinger, Operacja Piorun, W Tajnej Służbie Jej Królewskiej Mości, W Obliczu Śmierci, Śmierć Nadejdzie Jutro, Casino Royale, Quantum of Solace oraz Twilight to tytuły kultowych filmów o Bondzie w których udział brały samochody spod szyldu Aston Martin.