Europa

10 Najlepszych Atrakcji w Sardynii

Fot. Robin Corps / Wikipedia

Najcieplejszy rejon Włoch i druga co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym. Mowa tu oczywiście o Sardynii, która stała się jedną z najatrakcyjniejszych wysp pod względem wakacyjnego wypoczynku. Największym jej walorem jest szmaragdowy kolor wody, przepiękne piaszczyste plaże, bajkowe wysepki i wiele więcej. Oto najlepsze atrakcje w Sardynii.

1. Cagliari

Stolica Sardynii, podobnie jak Rzym, wznosi się na siedmiu wzgórzach i położona jest na południowym wybrzeżu. Niewątpliwą atrakcją jest dzielnica Castello, najstarsza w mieście i bardzo malownicza. Obowiązkowo trzeba też odwiedzić amfiteatr rzymski.

Punkt widokowy znajduje się na wieżach Torre dell’Elefante oraz Torre di San Pancrazio.

2. Mamoiada i Orgosolo

Dwa historyczne miasta znajdujące się w regionie Barbagia. Orgosolo spodoba się na pewno fanom street artu, powstało tam bowiem ok. 150 murali, zaś w Mamoiada można podziwiać maski karnawałowe znajdujące się w Muzeum Masek Śródziemnomorskich.

3. Groty Neptuna

W pobliżu Alghero znajdują się najpopularniejsze jaskinie Sardynii. Do tej atrakcji prowadzą 600-stopniowe schody z malowniczym widokiem na skały i morze. Dostać się tam można również łodzią, chociaż ze względu na sławę jaką cieszy się ta jaskinia i ilość turystów, lepiej wybrać się w pieszą wędrówkę pod górę.

4. Alghero i Bosa

Odwiedzając jaskinię warto też zatrzymać się na chwilę w Alghero i urokliwym Bosa oddalonym o 50 km. W tym pierwszy mieście warto wybrać się na stare miasto, aby móc podziwiać m.in. Bastion Kolumba, Bastion Marco Polo czy liczne wieże prochowe.

Bosa natomiast nazywana Perłą Sardynii robi wrażenie. Znajduje się tam popularna plaża Cala’e Moro, klimatyczne uliczki, zamek, wzgórze z którego rozciąga nie niezapomniany widok.

5. Opuszczone miasto Argentiera

50 km na północny-zachód od Alghero znajduje się opuszczone miasteczko. Po zamknięciu kopalni pozostało tam niewielu mieszkańców. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów i w związku z tym są plany na otworzenie kopalni dla zwiedzających.

Dodatkową atrakcją będą również malownicze krajobrazy mijane w drodze z Alghero.

6. Castelsardo

Zaliczane do grona najpiękniejszych włoskich miasteczek, które koniecznie trzeba odwiedzić. Malownicze domki u podnóża wzgórza, na którym znajduje się zamek to tylko część atrakcji. To miasto to prawdziwa kolebka zabytków, otoczone pięknymi plażami, które zachęcają do odpoczynku i uprawiania sportów wodnych.

7. Wąwóz Su Gorroppu

Atrakcja dla aktywnych turystów. Kanion ten jest nie tylko jednym z najgłębszych na wyspie, ale również w Europie. Znajduje się w regionie Ogliastra. Legenda głosi, że gdzieś w okolicy jest miejsce zapewniające długowieczność wędrowcy, który je odwiedzi.

Nikomu jeszcze nie udało się odkryć tego miejsca ale i tak warto przeżyć to niesamowite spotkanie z dziką naturą.

8. La Maddalena

Archipelag La Maddalena uznaje się za jedno z najładniejszych miejsc na wyspie. Dostać się tam można z miejscowości Palau. Woda jest tu krystalicznie czysta i nikogo nie dziwi fakt, że w sezonie jest to najbardziej oblegane miejsce.

Przebywając na tym archipelagu warto też udać się w rejs na mniejsze bezludne wysepki, które go otaczają.

9. Zatoka Orosei

Piękne górskie trasy, wspaniałe widoki i Park Narodowy. W tej zatoce jest co podziwiać. Można wylegiwać się na jednej z plaż, wybrać na pieszą wycieczkę, pojeździć konno czy ponurkować. Niezapomnianych wrażeń dostarcza również rejs wzdłuż jej brzegu.

10. Olbia

Znane jako ośrodek turystyczny, w którym znajduje się duży port i lotnisko. Według meteorologów gwarantuje 300 pogodnych dni w ciągu roku. Najciekawszym zabytkiem miasta jest granitowa Bazylika San Simplicio. W tym mieście organizowane są różnego rodzaju festiwale i miejskie święta.