Europa

Co Warto Zobaczyć w Alanyi w 2023

Turcja jest jedną z ulubionych destynacji wakacyjnych Polaków. Największą popularnością cieszą się Antalya i Alanya, dwa kurorty tureckie. W nich oraz w ich okolicach wakacje spędzają Polacy. Jest to miasto i dystrykt na Riwierze Tureckiej. Ulokowany jest nad Morzem Śródziemnym. Otoczona jest górami Taurus. Ulokowana została na terenie Pamfili. Leży około 135 kilometrów od Antalyi w kierunku na wschód.

1. Plaża Kleopatry

Jest jedną z atrakcji Turcji – błękitne morze, biały piasek i wyjątkowe ciepło. To przesądza o chęci relaksu na tej plaży. W tym regionie można znaleźć plaże, dyskoteki oraz aquaparki i zjeżdżalnie. W Alanyi oraz okolicach bawią się dzieci i dorośli. Plaża ma aż 4 kilometry długości i oferuje sporo miejsca chętnym wczasowiczom.

2. Kapadocja i Pamukkale

Są rekomendowane dla turystów. Do Kapadocji najlepiej pojechać od kwietnia do października. W lecie temperatury sięgają tam 35 stopni. Zimy są mroźne i śnieżne, a turyści w zimie raczej Turcję omijają. Kapadocja jest historyczną krainą w Turcji, leży w środkowej części tego kraju. Podczas pobytu w tym regionie warto polecieć balonem i obserwować Kapadocję z lotu ptaka. Loty nie są tanie, kosztują około 180 euro od osoby, ale są ogromną atrakcją tego kraju.

3. Pamukkale

To bawełniany zamek lub bawełniana twierdza. Setki białych tarasów są atrakcją tego miejsca. Warto obejrzeć je i podziwiać. Woda przelewa się przez nie, tworząc wyjątkową scenerię. Koniecznie trzeba obejrzeć miasto o nazwie Hierapolis, założone w II wieku przed naszą erą przez Greków. Było to znaczące miasto handlowe z dwoma amfiteatrami – greckim oraz rzymskim, znaczące. Należało też do ówczesnych uzdrowisk. W Hierapolis dostępne jest muzeum archeologiczne. Pamukkale to także basen Kleopatry, który pięknie się prezentuje. W Hierapolis przetrwał duży cmentarz liczący kilkadziesiąt tysięcy nagrobków. Jest to zabytkowa nekropolia i jeden z punktów wycieczek.

3. Zamek w Alanyi

Pochodzi z XIV wieku. Ulokowany jest na szczycie wzgórza i oferuje wspaniały widok. Czas można spędzić na górze, zwiedzić ruiny, obejrzeć zachód słońca. Kolejką można wjechać na górę i w ten sam sposób z niej zjechać.

4. Port (Isele)

Jest centrum miasta i jego rozrywkową częścią. Do obejrzenia są stocznia, czerwona wieża i starówka. W Czerwonej Wieży ulokowane jest muzeum etnograficzne. Do latarni morskiej można wybrać się spacerem. Stamtąd widać port oraz górę Taurus oraz zrobić setki zdjęć. Zdecydowanie warto poznać otoczenie i spędzić miło czas.

5. Bazar

Pobyt w Alanyi nie byłby pełny bez wizyty na jednym z bazarów. Każda dzielnica ma własny bazar i wszędzie można miło spędzić czas. Na takich bazarach jest barwnie, a targowanie się jest wpisane w zakupy.

6. Meczet miejski

Meczet miejski słynący z błękitnego koloru to ważne miejsce dla Turków. Zwiedzenie meczetu jest dużym przeżyciem. Wchodzi się do niego bez obuwia, ale ciało należy mieć zakryte. Dzięki temu nie narazimy się na problemy. Ważny jest szacunek dla wiary mieszkańców tego kraju.

7. Hamam

Hamam, czyli turecka łaźnia, pozwala odprężyć się, oczyścić i nacieszyć wizytą w tak egzotycznym miejscu. Najlepiej wybrać się tam na początku pobytu, dzięki czemu opalenizna zostanie doskonale utrwalona.

Jeśli ktoś nie lubi upałów to najlepiej wybrać się do Turcji i Alanyi w maju – jest to tak zwana turecka wiosna, czas o wiele łagodniejszy i przyjemniejszy dla każdej osoby.