Europa

10 Najciekawszych Ciekawostek o mieście Brescia we Włoszech

Brescia

Brescia to miasto leżące w północnych Włoszech. Jest to drugie po Mediolanie pod względem liczby ludności miasto w Lombardii i jest stolicą prowincji Brescia. Jest to miasto raczej mało znane, nie uczęszczane podczas popularnych wycieczek do Włoch. Liczy około 200 tysięcy mieszkańców. O mieście tym mimo iż jest mało znane można dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy. Oto niektóre z nich:

1. Historia miasta sięga już czasów starożytnych. Galowie założyli nam osadę o nazwie Brixia. Juliusz Cezar podbił Galię w I wieku przed naszą erą i Brescia dostała się pod panowanie Rzymian. Po upadku cesarstwa miasto stało się własnością Bizancjum a później zajęli je Longbardowie.

2. Około 90 ton prochu strzelniczego było przechowywane w kościele znajdującym się w Brescia w połowie XVIII wieku.
Piorun uderzył w świątynię powodując potężny wybuch, który zniszczył przeszło jedną szóstą zabudowy całego miasta a śmierć poniosło prawie 3 tysiące osób.

3. Fani motoryzacji mogą spędzić miło czas w muzeum motoryzacji. Rajd Mille Miglia odbywa się do tej pory i zrzesza sobie turystów zaciekawionym tym wydarzeniem. Organizowany jest on z przerwami, która trwała od 1927 do 1957 roku. Jest to typ wyścigu, który odbywał się drogami publicznymi. Odległość rajdu wynosiła aż 1000 mil stąd też nazwa rajdu. Wydarzenie te jest przeznaczone dla samochodów sportowych wyprodukowanych przed 1957 rokiem. W 2004 roku w Brescii otwarto świetne muzeum poświęcone historii wyścigu.

4. W herbie miasta Brescia widnieje lwica i często właśnie miasto to nazywane jest „lwicą Włoch”. Posiada ono piękne zabytki i architekturę a jednocześnie rozwija się i staje się nowoczesne.

5. W 2013 roku oddano do użytku metro, które posiada jedną linie. Jest to zaskakujące, gdyż jest to miasto liczące około 200 tysięcy mieszkańców a posiada nowoczesną infrastrukturę. Stację są nowe ale zachowują klimat starożytnych budowli wpleciony w nowoczesny styl.

6. Warto zwiedzić zamek, który znajduje się w północno-wschodniej części starego miasta. Jest tam piękny dziedziniec z którego można podziwiać piękne widoki na całe miasto. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zamków we Włoszech.

7. Miasto jest atrakcyjnie położone u stóp góry Monte Maddalena (874 metry n. p.m.).

8. Z okresu panowania Republiki Weneckiej pozostały mury, które do tej pory otaczają miasto Brescia.

9. Jedną z dzielnic Brescii jest Brixia, która była jej rzymską częścią. Plac Forum skupia w chwili obecnej niestety już pozostałości pięknych zabytków. Kiedyś było to centrum życia politycznego, religijnego i kulturalnego. Obiektami wartymi uwagi jest Capitolium lub Świątynia Kapitolińska. Można tam poznać historię miasta i jak zmieniała się ona na przestrzeni lat. Można zobaczyć tam piękne freski i obrazy z tamtych czasów. Są tam też bogate kolekcje epigrafów i rzymskie stele z okolic Brescii.

10. Oprócz tego warto zobaczyć i zwiedzić renesansowy pałac Piazza della Loggia (obecnie ratusz), wybudowaną w latach 1604-1825 barokową Nową Katedrę (kopuła jest trzecią największą pod względem wielkości po Bazylice w Watykanie i Katedrze we Florencji. Wielka kopuła wieńczy przepiękną fasadę wykonaną z marmuru w Botticino. Budowa katedry trwała od roku 1604 aż do 1825.) renesansowy kościół Santa Maria dei Miracoli, XIII kościół św Franciszka oraz XI wieczną romańską Starą Katedrę( prawdopodobnie to najważniejszy budynek w stylu romańskim w Lombardii. Wybudowana pod koniec XI wieku na planie koła. W środku katedry możemy podziwiać pozostałości rzymskie, przepiękne obrazy Moretto i Romanino a także paleochrześcijańskie mozaiki.)