Polska

10 atrakcji dla dzieci w Szczawnie-Zdroju

fot. Przykuta / Wikipedia

Szczawno-Zdrój to niewielka miejscowość znajdująca się w województwie dolnośląskim.

Dane mówią, że obecnie zamieszkiwane jest nieco przez ponad pięć tysięcy mieszkańców. To spokojna miejscowość, która raczej pozwoli wycieczkowiczom odpocząć od zgiełki dużego miasta. Nade wszystko, jest to jednak miasto, w którym nie brakuje pierwiastka historii w postaci unikatowych zabytków, które każdego roku przyciągają turystów z różnych stron Polski.

Nie brakuje również miejsc ciekawych z perspektywy najmłodszych uczestników wycieczki.

1. Dla rodziców z dziećmi

Szczawno-Zdrój może być doskonałą destynacją dla rodziców z dziećmi ze względu na spory obszar zalesionych i zielonych terenów na terenie i w okolicach miasta. Miasto wprost zalane jest zielenią, która w porze jesiennej przybiera multikolorowe barwy.

To absolutna atrakcja dla rodziców z dziećmi, którzy pragną spędzić nieco czasu na łonie natury.

2. Miejsce uzdrowiskowe

Sama miejscowość cieszy się mianem miejsca uzdrowiskowego. Jednak na wzmiankę zasługuje również fakt, że miasto usytuowane jest w Górach Wałbrzyskich. To doskonała propozycja dla rodziców na dłuższy lub nawet krótki wypad z dziećmi, które z pewnością docenią możliwość poruszania się po ciekawych szlakach.

3. Zamek w Książu

Nieopodal Szczawna-Zdrój znajduje się jeden z najcudowniejszych polskich zamków, a mianowicie Zamek w Książu. To architektoniczny majstersztyk i z całą pewnością budowla, która wiąże się z niezwykłą historią. Zwiedzanie zamku może odbywać się na kilka sposobów, choć najmłodsze dzieci mogą zdecydować się na zwiedzanie oparte na poszukiwaniu słynnych pereł księżnej Daisy.

To wyjątkowo ekscytująca przygoda, która z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym. Poza pięknymi komnatami warto również udać się, zwłaszcza latem i wiosną, do ogrodu okalającego zamek. Jest wprost bajeczny i godny zainteresowania.

4. Góra Chełmiec

Szczawno-Zdrój znajduje się niemal u podnóża góry Chełmiec. To doskonałe miejsce na rekreacyjne spacery i możliwość „zdobycia” góry, która nie należy do najtrudniejszych. A warto pamiętać, że nie ma niczego lepszego na rodzinnych wakacjach niż zapewnienie wysiłku najmłodszym uczestnikom.

5. Dom zdrojowy

Bez względu na wszystko warto udać się na domu zdrojowego w Szczawnie-Zdrój. To przepiękny zabytkowy budynek z XVIII wieku, który po prostu zachwyca na pierwszy rzut oka. Można śmiało powiedzieć, że budynek jest pewnego rodzaju wizytówką miejsca, dlatego nie można go pominąć podczas zwiedzania miasta.

6. Pałac Struga

Wbrew pozorom niektóre dzieci uwielbiają miejsca wiążące się z pewną historią i dlatego zamki oraz pałace zawsze stanowią nie lada atrakcję. Pałac Struga to dosyć osobliwy budynek, pochodzący z epoki baroku i niegdyś należący do jednej z najbogatszych rodzin ze Śląska – Czettritzów.

Choć dziś nie zachwyca już taką świetnością jak wówczas, to jednak budynek przesycony jest historią jego ówczesnych mieszkańców.

7. Książański Park Krajobrazowy

Po zwiedzeniu zamku w Książu warto udać się do Książańskiego Parku Krajobrazowego. To wyjątkowo malownicze miejsce, które zachwyca o każdej porze roku. Niektórzy uważają, że najlepiej prezentuje się na wiosnę, choć dla wielu turystów najpiękniej wygląda jesienią.

Wówczas można podziwiać prawdziwą feerię barw. W parku znajdują się wyjątkowe gatunki fauny i flory. To zdecydowanie atrakcja zarówno dla dzieci, jak i rodziców spragnionych bliskości natury.

8. Park Szwedzki

Z całą pewnością warto udać się do Parku Szwedzkiego znajdującego się na terenie Szczawna-Zdrój. To wyjątkowo ładnie zaprojektowany park, w którym nie brak stawów, oczek wodnych i perfekcyjnych miejsc na plenerowe zabawy z dziećmi.

Miejsce usytuowane jest w tej części miasta, w której faktycznie można odpocząć od hałasu. Miejsce idealnie sprawdzi się jako lokalizacja na rodzinny piknik czy relaksujący spacer po obiedzie.

9. Pijalnia Wód

Warto również udać się do Pijalni Wód, która funkcjonuje już od XIX wieku.

10. Szczawno-Zdrój

Szczawno-Zdrój to dosyć urokliwe miejsce. Zachwyca niska zabudowa i piękne uliczki, które same w sobie są sporą atrakcją.