Polska

12 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci w Zwierzyńcu i Okolicach

kościołek

Zwierzyniec to piękne i bardzo magiczne, choć niewielkie miasto położone w województwie lubelskim, a dokładniej rzecz ujmując w powiecie zamojskim. Według danych statystycznych miasto zamieszkuje niespełna 3500 mieszkańców.

Zwierzyniec położony jest nad rzeką Wieprz, tuż przy Roztoczańskim Parku Narodowym. Miasto to stanowi jeden z najważniejszych ośrodków turystyczno-wypoczynkowych na Roztoczu Środkowym. Co warto zwiedzić będąc w Zwierzyńcu bądź okolicach z dziećmi? Oto 10 najbardziej inspirujących propozycji.

1. Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy to obowiązkowy punkt wycieczki wszystkich przebywających w Zwierzyńcu miłośników nie skażonej działalnością człowieka przyrody. Park istnieje od 10 maja 1974 roku, a jego symbolem jest konik polski. Taki symbol park obrał sobie nie bez przyczyny, bowiem w tym właśnie miejscu znajduje się jedna z największych w Polsce hodowli koników polskich, która powstała tu z inicjatywy prof. dr hab. Mirosława Kownackiego i nieprzerwanie funkcjonuje od 1982 roku. Powierzchnia parku aż w 95, 5 % pokryta jest przez leśne grunty. Na terenie parku spotkać można liczne grądy, buki, dęby, wiązy, graby, klony, lipy, jawory czy sosny. W parku nie mogło oczywiście zabraknąć gatunków chronionych, tu pod szczególną ochroną jest obuwik pospolity. Poza bogatą fauną występuje tu również bogata flora, w tym niezwykle żadni gatunek żółwia błotnego oraz padalca zwyczajnego w odmianie turkusowej.

2. Zagroda Guciów – Muzeum Etnograficzne

Muzeum położone jest w odległości ok. 10 km od Zwierzyńca. Jest to miejsce, w którym dzięki usilnym staraniom udało się idealnie zachować piękno tutejszej przyrody umieszczone w fotografiach, pracach malarskich, rzeźbach, eksponatach tkanych, muzyce, poezji, kuchni, strojach czy kamieniach. Na dzień dzisiejszy funkcjonuje tu również siedziba terenowa Zamojskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.

3. Pomnik Chrząszcza w Szczebrzeszynie

Dzieci uwielbiają Pomnik Chrząszcza znajdujący się w Szczebrzeszynie (położony ok. 10 km od Zwierzyńca), powstały w lipcu 2011r. Pomink szukać należy na rynku, przy ulicy Tadeusza Kościuszki, w bliskiej odległości od ratusza. Pomysłodawcą i autorem rzeźby był Zygmunt Jarmuł. Pomnik Chrząszcza każdego dnia odwiedza mnóstwo zaciekawionych dzieci jak i dorosłych. Co ciekawe, jest jeszcze jeden Pomnik Chrząszcza tego samego autora, powstały znacznie wcześniej, bowiem odsłonięto go we wrześniu 2002 roku. Starszy pomnik podziwiać można u podnóża Góry Zamkowej, przy źródełku.

4. Kąpielisko

W ciepłe, letnie dni warto skorzystać z kąpieliska znajdującego się z jednej strony stawów Echo. Piaszczysta plaża i takie samo dno dają możliwość bardzo komfortowych kąpieli zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Staw jest też płytki, co ma bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa najmłodszych oraz osób które nie potrafią jeszcze zbyt dobrze pływać.

5. Jazda na rowerach

Miłośnicy spędzania czasu aktywnie skorzystać mogą z funkcjonujących na terenie Zwierzyńca licznych wypożyczalni rowerowych. Rowery dla zaspokojenia potrzeb nawet tych najbardziej wymagających są różnych rozmiarów, bez problemów także można wypożyczyć ryksze czy tandemy, a także dobrać foteliki i przyczepki dla dzieci.

6. Ostoja konika polskiego

Ostoja konika polskiego, symbolu Roztoczańskiego Parku Narodowego znajduje się we Floriance. Poza konikami w ostoi znajduje się mnóstwo innych zwierząt swobodnie pasących się na łące. Dodatkową atrakcję stanowi ciekawa ścieżka dendrologiczna.

7. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Parku Narodowego

Ośrodek Roztoczańskiego Parku Narodowego powstał przede wszystkim po to, by zajmować się ochroną zasobów przyrodniczych i kulturalnych. Ośrodek zlokalizowany jest na pograniczu Parku i zabytkowej części Zwierzyńca. Dla turystów udostępnione zostały liczne ścieżki poznawcze, a także trasy rowerowe czy szlaki turystyczne.

8. Pomnik Szarańczy

Pomniki wcale nie muszą być nudne i mogą ciekawić w szczególności tych najmłodszych. Jednym z tych najbardziej interesujących jest Pomnik Szarańczy, unikatowy w skali świata, bowiem upamiętniający groźną plagę szarańczy, która unicestwiona została w 1711 roku.

9. Park Linowy

Miłośnicy adrenaliny zajrzeć powinni do Parku Linowego Zwierzyniec – Lemur Park. To piękne miejsce oferujące przy tym wiele atrakcji. Co ważne, miejsce pozwala się bawić w sposób bardzo różnorodny, ale przede wszystkim bezpieczny. W parku skorzystać można z czterech tras:
– trasy pomarańczowej o długości 95 m (tu natrafić można na 11 przeszkód, trasa przeznaczona jest dla osób mierzących więcej niż 110 cm),
– trasy żółtej o długości 190 m( tu uczestnicy muszą zmierzyć się z aż 13 przeszkodami, pod warunkiem że mierzą więcej 120 cm),
– trasy zielonej o długość 210 m (z 15 przeszkodami dla osób o wzroście powyżej 140 cm),
– trasy czerwonej o długości 250 m (tu na uczestników czeka aż 17 przeszkód, pod warunkiem jednak, że ich wzrost przekracza 140 cm).

10. Spływy kajakowe

Spływy kajakowe na Roztoczu to ciekawa forma aktywnego wypoczynku. Spływy organizowane są nie tylko po rzece Wieprz przepływającej przez Zwierzyniec, ale również po Tanwii, Ładzie oraz Bukowej. Spływy odbywają się pod okiem bardzo doświadczonej kadry, z całkowicie bezpiecznym, najwyższej klasy i bardzo nowoczesnym sprzętem.