Ciekawostki

Ciekawostki oraz Informacje o Zwierzętach Domowych dla dzieci

pies

Zwierzęta domowe hodowane są przede wszystkim dla przyjemności: są naszymi pupilami i przyjaciółmi, często traktowanymi jako część rodziny. Choć najczęściej w domach trzyma się psy i koty, często zwierzętami domowymi stają się różnego rodzaju gryzonie (np. szczury, chomiki i króliki), ptaki (np. papużki faliste i kanarki) czy gady (węże i jaszczurki). Przedstawiamy 10 fascynujących ciekawostek o najpopularniejszych zwierzętach domowych!

1. Na całym świecie istnieje 400 raz psów – a przynajmniej tyle określa organizacja kynologiczna FCI. W Polsce najczęściej hoduje się labradory, owczarki niemieckie, yorki i berneńczyki. Popularne są również amstaffy, buldogi, husky i sznaucery miniaturowe.

2. Koty żyjące w naturalnych warunkach śpią około 12-13 godzin. Te, które całe życie spędzają w domach lub mieszkaniach potrafią przespać nawet 16 godzin w ciągu doby.

3. U kotów można wyróżnić dominujące łapy – tak jak u ludzi, którzy są prawo lub leworęczni. Większość samic posługuje się przede wszystkim prawą łapą, zaś samców – lewą.

4. Największą rasą królika jest belgijski olbrzym szary, który osiąga długość 70cm i wagę nawet 10 kilogramów!

5. Do niedawna panowało przekonanie, że psy nie widzą żadnych kolorów. Dziś wiemy już, że choć rozróżniają one barwy, prawdopodobnie są one mniej intensywne niż te, które widzą ludzie. Dodatkowo psy mogą nie widzieć wszystkich kolorów.

6. W niektórych krajach muzułmańskich nie można trzymać w domu psa z powodów rozrywkowych – pies traktowany jest jak zwierzę stróżujące lub użytkowe. Wiąże się to z faktem, że w ciepłym klimacie państw arabskich rozpowszechnione były zarażenia wścieklizną, a ograniczenia tego typu mają na celu zabezpieczenie przed roznoszeniem się choroby.

7. W warunkach domowych chętnie hodowane są niewielkie gatunki szczurów. Wbrew pozorom i powszechnej opinii, są to zwierzęta wyjątkowo czyste i inteligentne, lubią przebywać z innymi osobnikami swojego gatunku oraz z łatwością zaprzyjaźniają się z człowiekiem, a nawet z innymi zwierzętami domowymi.

8. Ciekawą rasą kota jest kot savannah – w rzeczywistości jest to krzyżówka kota domowego i afrykańskiego serwala. Zwierzęta te są nie tylko duże i silne, ale charakteryzują się również trudnym usposobieniem i niezwykle pięknym umaszczeniem.

9. Już w czasach prehistorycznych zwierzęta domowe były przetrzymywane przez ludzi. W czasach antycznych domostwa zamieszkiwały nie tylko psy i koty, ale także dzikie zwierzęta (m.in. groźni przedstawiciele kotowatych), które próbowano udomawiać.

10. Trzymanie ryb w zamkniętych pomieszczeniach sięga końca XIX wieku – to właśnie wówczas powstały pierwsze zbiorowe akwaria w ogrodach zoologicznych.