Ciekawostki

Zeberki – 17 informacji i ciekawostek dla dzieci

zeberka

Zeberki są popularną odmianą ptaków domowych. Są przyjazne, energiczne, stosunkowo łatwe w pielęgnacji i na tyle małe, że nie zajmą dużo miejsca w Twoim domu lub mieszkaniu. Jeśli rozważasz adopcję zeberki jako zwierzęcia domowego, musisz rozważyć różne korzyści i wady tej rasy. Oto ciekawostki o zeberkach które przygotowaliśmy specjalnie dla dzieci.

1. Przygotuj się do posiadania więcej niż jednego zeberki. Jeśli planujesz adoptować zeberki, będziesz musiał mieć co najmniej dwie. Rozwijają się one w parach lub grupach.

2. Do naturalnych drapieżników zeberki należą małe ssaki, ptaki drapieżne, węże i myszy.

3. Codziennie karm zeberki jedną do dwóch łyżeczek dobrej jakości mieszanki nasion dla zeberek.

4. Zeberki łatwo się rozmnażają i są dobrymi ptakami dla początkujących, łatwymi w pielęgnacji i wymagającymi minimalnego zaangażowania czasowego.

5. Są bardzo towarzyskie zwierzęta i nie będzie dobrze, jeśli będą trzymane w samotności.

6. Mimo że ludzie często stosują oświetlenie o pełnym spektrum, aby zapobiec wylinieniu, nie jest ono konieczne dla zeberek. Sztuczne oświetlenie UVB lub UVA może być stosowane, jeśli są one trzymane w pomieszczeniu o niewystarczającym oświetleniu naturalnym.

7. Samce zeberek zaczynają śpiewać w okresie dojrzewania, podczas gdy samice nie mają zdolności śpiewania. Jest to spowodowane różnicą rozwojową, gdzie w embrionie samiec zeberki produkuje testosteron, który w mózgu przekształca się w estradiol, co z kolei prowadzi do rozwoju systemu nerwowego dla systemu śpiewu.

8. W środowisku naturalnym, większość zeberek poszukuje nasion roślin, chwastów, szyszek sosnowych i jagód. Niektóre skubią owoce, aby dostać się do nasion.

9. Zeberki są atrakcyjnymi ptakami. Są one dymorficzne, co oznacza, że można odróżnić płeć patrząc na nie. Samce mają czarne i białe paski na gardle i piersi, pomarańczowe plamy na policzkach i brązowe po bokach ciała. Samice są szaro ubarwione w tych miejscach. Zarówno samce, jak i samice mają czerwono-pomarańczowe dzioby, choć dziób samca jest jaśniejszy.

10. Ponieważ są one zazwyczaj trzymane w parach, zeberki nie potrzebują, abyś dotrzymywał im towarzystwa – możesz włączyć radio, gdy jesteś poza domem i możesz rozmawiać z nimi, gdy jesteś w domu.

11. Kiedy nie rozmnażają się, tworzą stada, które mogą obejmować do 100 członków. W sezonie lęgowym stada te dzielą się na mniejsze stada liczące około 50 członków.

12. Podczas gdy istnieje wiele różnych rodzajów małych ptaków, które są powszechnie trzymane jako zwierzęta domowe, zeberki są jednymi z najmniejszych z nich wszystkich.

13. Są one jednym z najszybciej dojrzewających gatunków ptaków. Dojrzewanie zajmie tylko 70-80 dni.

14. Ptaki te są dobrze przystosowane do temperatury pokojowej, ale muszą być trzymane z dala od urządzeń klimatyzacyjnych lub zimnych przeciągów. P

15. W wieku od 8 do 10 miesięcy zeberki zaczną się rozmnażać. Jeśli jesteś zdecydowany i przygotowany na hodowlę zeberek, pamiętaj, aby dać im „przerwę w rozmnażaniu”, ponieważ zbyt wiele lęgów wyczerpuje rodziców, zwłaszcza samicę, która zużywa dużo energii na produkcję jaj.

16. Te spokojne, towarzyskie ptaki zazwyczaj okazują lojalność swoim właścicielom poprzez trzepotanie lub śpiewanie w ich obecności. Jednakże, nie lubią być dotykane lub przytulane, ale rzadko uciekają się do gryzienia.

17. Możesz zapewnić im huśtawki i drabinki, chociaż drabinki będą prawdopodobnie używane jako grzędy, a nie do wspinaczki. Warto rozważyć podarowanie im małych dzwoneczków lub wiszących zabawek, choć może się tak zdarzyć, że nie będą one zabawkami.

Pytania i odpowiedzi

Jak długo zeberka może wytrzymać bez wody?

Bardzo ważne jest, aby ziarno i woda były dostępne dla zeberki przez cały czas. Są one bardzo aktywnymi małymi ptakami i nie mogą pozostać bez jedzenia lub wody przez bardzo długi czas bez złych skutków.

Czy moje zeberki mogą przeżyć na wolności?

Jeśli zostały wyhodowane w niewoli to nie mają umiejętności, aby przetrwać na wolności.

Czy zeberki lubią być trzymane na rękach?

Większość zeberek nie chce być trzymana na rękach. Nie są one naprawdę wytrenowane jak ptaki typu papuga. Od czasu do czasu można znaleźć ręcznie hodowane zeberki.

Czy zeberka może mieszkać sama?

Zeberki rozwijają się w parach lub grupach. Są bardzo towarzyskimi zwierzętami i nie poradzą sobie dobrze, jeśli będą trzymane samotnie.

Ile zeberek powinno być trzymanych razem?

Zeberki są ptakami społecznymi, które żyją w grupach. Z tego powodu potrzebują dużo interakcji społecznych z innymi ptakami, aby pozostać szczęśliwymi i zdrowymi. Najlepiej jest trzymać razem co najmniej dwie zeberki.