Ciekawostki

10 Fascynujących Ciekawostek o Wielorybach

wieloryb

Wieloryby to w rzeczywistości zwierzęta zaliczane do rzędu waleni. Są największymi ssakami zamieszkującymi tereny wodne i najbardziej tajemniczymi zwierzętami, które od lat przyciągają uwagę naukowców pragnących zgłębić wiedzę na ich temat. Z całą pewnością nazwa wzięła się ze zlepku słów „wielki” oraz „ryba”, ponieważ niegdyś powszechnie sądzono, że należy do tego gatunku. Wieloryby są jednak stuprocentowymi ssakami, które jedynie kształtem, sposobem poruszania się i miejscem zamieszkania przypominają ryby.

1. Najpopularniejszym wielorybem jest płetwal błękitny, który nie bez powodu nazywany jest królem oceanów. To niesamowite zwierzę znajduje się na podium pod względem gabarytów, ponieważ potrafi osiągnąć długość 33m, a jego waga oscyluje wokół 170 ton u dorosłych osobników. Choć jest największym zwierzęciem świata, to w rzeczywistości nie stanowi niemal żadnego zagrożenia dla otoczenia. Wprost nie do uwierzenia jest fakt, że największe zwierzę świata żywi się najmniejszymi drobinami znajdującymi się w otchłani mórz i oceanów, czyli planktonem. Jedzenie w przypadku płetwali polega na przesiewaniu planktonu przez ogromne fiszbiny. Ciekawostką jest, że w przypadku tych zwierząt to samica jest nieco większa od samca. Płetwale są w stanie wytrzymać pod powierzchnią wody około dwóch godzin. Nurkują na 500m w poszukiwaniu pożywienia, które powinno oscylować w okolicach 4 ton każdego dnia. Ciekawostką jest, że język płetwala waży prawie trzy tony, a serce niespełna 600kg. Jego serce bije zaledwie 9 razy na minutę. Płetwale prowadzą samotny tryb życia, przemierzając oceany wzdłuż i wszerz.Podczas snu tylko jedna półkula faktycznie odpoczywa.

2. Popularnym waleniem zamieszkującym Ocean Spokojny jest waleń japoński, który także jest fiszbinowcem, a więc żywi się niewielkimi cząstkami znajdującymi się na dnia mórz i oceanów. Jest jednym z najbardziej zagrożonych gatunków, dlatego przeciwnicy polowań regularnie apelują do wielorybników, by nie atakować tego zwierzęcia. Dodatkowym problemem są statki, które często po prostu taranują zwierzęta, doprowadzając do ich śmierci.

3. Finwal to potoczna nazwa płetwala zwyczajnego, który jest nieco mniejszą kopią płetwala błękitnego. Występuje tak naprawdę we wszystkich oceanach i jest drugim największym na świecie zwierzęciem. Ciąża u finwali trwa około 12 miesięcy, a maleństwo liczy sobie ok. 6m. Płetwale potrafią wydawać bardzo głośne dźwięki, które są słyszalne nawet kilkaset kilometrów od lokalizacji danego osobnika. Wytworzyły również system komunikacji, dzięki któremu mogą się porozumiewać, co jest przydatną wartością, zwłaszcza w okresie godowym.

4. Płetwale należą do zwierząt długowiecznych. W naturalnym środowisku potrafią przeżyć nawet 90 lat. Zbyt często jednak zdarza się, że giną podczas kolizji z wielkimi statkami. To przypuszczalnie najdłużej żyjący waleń zaraz po waleniu grenlandzkim którego wiek oceniono na ponad dwieście lat. Inne walenie na ogół żyją od 45 do 70 lat.

5. Można powiedzieć, że wieloryby posiadają wrogów naturalnych w postaci człowieka, który na przestrzeni lat solidnie przyczynił się do zmniejszenia populacji, choć nie wolno zapominać o orkach. Te drapieżne ssaki dosyć często polują na znacznie większe od siebie wieloryby. Robią to w stadach, co daje im solidną przewagę. Z takich sytuacji wieloryb raczej nie ma szans wyjść cało.

6. Najmniejszym wielorybem świata jest walenik mały, który osiąga długość nie większą niż 6 metrów. Najczęściej można je spotkać po stronie półkuli południowej w chłodnych wodach. Tak jak płetwale posiada fiszbiny, dzięki którym może filtrować wodę oraz pożywienie.

7. Wieloryby najczęściej padają ofiarą wielorybników, którzy mają gotowy pomysł na zagospodarowanie i spieniężenie każdej części ssaka. Z fiszbin wielorybów na przestrzeni wieków powstawały akcesoria codziennego użytku, np. gorsety, parasolki, szczotki czy szczoteczki. Zęby wykorzystywano do produkcji guzików oraz klawiszy instrumentów. Mięso stanowiło z kolei źródło pożywienia. Zabity wieloryb był w całości wykorzystywany. Olej wykorzystywany był w charakterze smarku do maszyn, a z tłuszczu produkowano mydło.

8. Jednym z najciekawszych odkryć naukowców okazał się okaz wieloryba przemierzającego okolice wybrzeża Australii. Wieloryb był albinosem i stanowił nie lada gratkę nie tylko dla naukowców, ale także dla mieszkańców kontynentu.

9. Ciekawostką jest fakt, że powszechnie określa się samca mianem byka, a samicę mianem krowy.

10. Dowodem na to, że wieloryby są ssakami jest nieco odmienne ułożenie płetw. W ich przypadku płetwy usytuowane są poziomo. Jedynym sprawdzonym sposobem na oszacowanie wieku wieloryba jest sprawdzenie ilości oraz jakości woskowiny znajdującej się w jego uszach. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to naukowcy na podstawie takiej substancji są w stanie bardzo wiele ustalić. Wieloryby muszą wynurzać się z wody, by zaczerpnąć powietrza. Przed powrotnym zanurzeniem biorą bardzo głęboki wdech i wówczas mogą przebywać pod wodą bardzo długo.