Ciekawostki

10 Zaskakujących i Śmiesznych Ciekawostek Historycznych

Koronacja w Saint-Denis
Koronacja w Saint-Denis | źródło: The Yorck Project, 10.000 Meisterwerke der Malerei, DIRECTMEDIA Publishing GmbH / Wikipedia

Historia pełna jest fascynujących faktów i wydarzeń, które często wywołują zdumienie lub śmiech. Niektóre wydarzenia, które wydawały się poważne i szlachetne w swoim czasie, z czasem zyskały etykietę „śmieszne” dzięki zmieniającym się normom i wartościom. Inne z kolei były po prostu dziwaczne i niespodziewane, wzbudzając reakcje od zdziwienia po rozbawienie.

W artykule tym przyjrzymy się kilku śmiesznych ciekawostkom historycznym, które na swój sposób ilustrują, jak niezwykła i różnorodna może być ludzka historia.

Od mało znanych anegdot po znane wydarzenia, które zyskały nowe, zabawne interpretacje, zapraszamy do odkrywania tajemniczej i czasem zabawnej przeszłości. Niniejszy artykuł zostanie poświęcony śmiesznym ciekawostkom historycznym.

1. Śmieszne przydomki władców

Oto kilka przykładów śmiesznych przydomków władców:

Henryk VIII – „Król o tysiącu żon”
Ludwik XVI – „Król Goleni”
Karol II – „Król Roztrzepanych Włosów”
Wilhelm II – „Król Kostnicy”
Filip II – „Król Ślepego Fanatyzmu”
Warto zauważyć, że przydomki te często są wynikiem oceny władców przez historyków lub ich przeciwników, a niekoniecznie reprezentują ich rzeczywiste cechy osobowości czy osiągnięcia.

2. Stonewall Jackson

Podczas wojny secesyjnej w Stanach Zjednoczonych, generał konfederacki Stonewall Jackson był tak szybki w swoich działaniach, że jego żołnierze często musieli go szukać po polu bitwy, aby powiadomić go, że walka się skończyła. Pewnego dnia, jeden z jego oficerów wpadł na pomysł, aby zamontować na dziale sygnalizacyjnym latarnię, dzięki czemu łatwiej byłoby zlokalizować Jacksona. Jackson był zadowolony z pomysłu i natychmiast zaczął nosić latarnię ze sobą wszędzie, nawet podczas bitew. Po pewnym czasie, dowództwo Armii Konfederackiej zauważyło, że ta latarnia była używana, aby zidentyfikować Jacksona w ciemności, i nakazało swoim snajperom, aby go zaatakowali. Niestety, w 1863 roku, podczas bitwy pod Chancellorsville, Jackson został poważnie ranny przez własnych ludzi, którzy myśleli, że to wrogowie, i zmarł kilka dni później.

3. Uszy faraona

W czasach starożytnych w Egipcie faraonowie nierzadko bywali przedstawiani na malowidłach jako osoby z olbrzymimi, wychodzącymi daleko przed ciało uszami. Było to uważane za oznakę władzy i siły. Jednakże jednym z faraonów – Tutanchamonem – był przedstawiany w taki sposób, że jego uszy były narysowane bardzo małe, a co więcej, były ukryte pod fryzurą. Historycy spekulują, że może to być związane z faktem, że Tutanchamon zmarł w młodym wieku, przed uzyskaniem pełnej władzy, i że jego fizyczne cechy nie były jeszcze uważane za godne uwagi w tamtych czasach. Możliwe, że jego artystyczny portret miał na celu wyrównanie braku męskości z powodu młodego wieku i braku doświadczenia, co czyni Tutanchamona jednym z nielicznych władców z taką „ekwilibrystyką uszną” na malowidłach.

4. Telegraf

W czasach, gdy telegraf był jednym z najważniejszych środków komunikacji, wysyłanie wiadomości było bardzo kosztowne. W 1864 roku, kiedy jedna z gazet w Stanach Zjednoczonych poprosiła Abrahama Lincolna o zgodę na wysłanie swojego przemówienia do kongresu drogą telegraficzną, prezydent odpowiedział: „Wolę, żeby konie nosiły moje przemówienie, niżbym płacił takie ceny za wysyłkę telegraficzną”. Ta zabawna anegdota pokazuje, jak bardzo różniły się koszty komunikacji w czasach Lincolna w porównaniu do dzisiejszych dni.

5. Kawa

W XVI wieku, w Anglii, kawa stała się tak popularna, że pewien duchowny złożył petycję do ówczesnej królowej Elżbiety I, domagając się zakazu picia kawy, ponieważ uważał, że jest to napój diabelski, który powoduje zbytnią pobudliwość. Królowa Elżbieta I odpowiedziała mu z zaskakującą dla niego dowcipną ripostą, stwierdzając, że kawa jest jednym z cudów nowoczesnego świata i że nie ma zamiaru pozbawiać swoich poddanych przyjemności płynącej z picia tego napoju. Dzięki temu kawa stała się coraz bardziej popularna w Anglii i z czasem przekształciła się w jedno z najpopularniejszych napojów na świecie.

6. George Ayscue

W XV wieku, włoski władca Cangrande I della Scala zawsze jadał w towarzystwie swojego ulubionego konia, o imieniu Incitatus. Konia traktował on jak równorzędnego z siebie, a nawet miał zamiar uczynić go konsulem. W dniu, w którym Incitatus miał być oficjalnie ogłoszony konsulem, Cangrande zmarł nagle, co zakończyło plany dla jego ukochanego zwierzęcia. Chociaż to wydarzenie wydaje się dziwaczne, nie był to jedyny przypadek, kiedy konie były traktowane jak członkowie rodziny lub ważne postacie polityczne w średniowieczu.

7. Napoleon Bonaparte

Podczas wojen napoleońskich w XIX wieku, kiedy Napoleon Bonaparte był u władzy we Francji, brytyjski admirał Horatio Nelson miał przyzwyczajenie, aby nosić swoją medalionową broszkę ze swoją ukochaną, Emmą Hamilton, na swoim uniformie, nawet podczas bitew. Jego zwyczaj ten był niezwykle kontrowersyjny, ponieważ obowiązywał wówczas surowy kodeks ubioru dla brytyjskich oficerów, który zakazywał noszenia ozdób prywatnych na mundurach. Mimo to, Nelson był bardzo związany z Emmą Hamilton, i dlatego wydaje się, że nie przejmował się tymi przepisami. Ta zabawna anegdota pokazuje, że miłość i romantyzm mogą czasem triumfować nawet w trudnych czasach wojennych.

8. Stroje arystokracji

W czasach średniowiecza w Europie, królowie i arystokraci mieli bardzo obszerne i złożone stroje, często składające się z wielu warstw ubrań, nakryć głowy i ozdób. W pewnym momencie około XIV wieku, na dworze angielskim króla Edwarda III, zaczęto stosować przepisy ograniczające długość rękawów, co miało być wyrazem oszczędności i powściągliwości. Zdarzało się jednak, że arystokraci zdecydowali się na bardzo długie rękawy, co utrudniało im wykonywanie codziennych czynności, takich jak jedzenie, pisanie czy korzystanie z toalety. Dlatego powstały specjalne drewniane ramiona, zwane „dziełami”, które umożliwiały im trzymanie długich rękawów podczas wykonywania tych czynności. Ta zabawna ciekawostka pokazuje, że moda i wygoda nie zawsze muszą iść ze sobą w parze.

9. Ludwik XV

W XVIII wieku, kiedy król Francji Ludwik XV wydawał huczne bankiety, serwowano mu wiele różnych dań, w tym też słynnego żółwia morskiego. Jednakże podczas jednego z przyjęć, żółw, który został przywieziony na stół w klatce, nagle zaczął rzucać się do wody, która została zaserwowana jako jego napój, i zaczął pływać po stole, zdezorientowany i zaniepokojony. Ten incydent wywołał śmiech i podobno król Ludwik XV bardzo się rozbawił. Od tego czasu, żółw morski zyskał sobie popularność jako żartobliwe danie podczas francuskich bankietów, chociaż w rzeczywistości konsumowanie go jest obecnie zakazane ze względu na fakt, że jest to gatunek zagrożony.

10. mapa piramidy Cheopsa

W czasach wiktoriańskich w Anglii, popularne było zwiedzanie egipskich piramid, a rząd brytyjski zlecił wykonanie mapy piramidy Cheopsa, aby umożliwić turystom zwiedzanie w bezpieczny i uporządkowany sposób. Jednak podczas tworzenia mapy, okazało się, że długość boków piramidy Cheopsa była nieregularna i różniła się na różnych poziomach. Dzięki temu powstało wiele kontrowersji i sporów wśród naukowców, którzy mieli różne teorie na temat budowy piramidy. W końcu okazało się, że nieregularność ta była wynikiem pomyłki wykonawców piramidy, którzy byli zmuszeni do stosowania różnych rozmiarów bloków kamieni, ponieważ nie mieli odpowiednio dużych bloków do wykorzystania. Ta zabawna ciekawostka pokazuje, że nawet w naukach ścisłych, jak architektura i geometria, czasami mogą pojawić się pomyłki i niejasności.