Podróże

10 zaskakujących atrakcji na Maderze

porto moniz

Madera to piękna portugalska wyspa, bogata w atrakcje, szlaki turystyczne i cudowne widoki.

Idealna zarówno do aktywnego wypoczynku, jak również spędzenia czasu na relaksie i wylegiwaniu się na plaży.

1. Kolejka linowa z Funchal na Monte

Pomysłowy sposób na podziwianie panoramy stolicy i jej okolic. Trasa zajmuje jedyne 15 minut, ale to i tak wystarczający czas żeby zrobić fajne zdjęcia i pozachwycać się widokami. Dolna stacja znajduje się naprzeciw Starego Miasta, za ulicą Rua D. Carlos I.

2. Pałac Monte z tropikalnym ogrodem

Można się do niego dostać wyżej wymienioną kolejką. Najbardziej zachwyca ogród uznany za jedne z 13 najpiękniejszych w Europie. Znajdują się tutaj rośliny z całego świata a orientalny styl nadają budynki przypominające kulturę Japonii i Chin.

3. Muzeum Ronaldo

Obowiązkowy punkt na mapie dla miłośników futbolu. Muzeum znajduje się w Funchal przy Av. Sá Carneiro – Praça do Mar nr 27, rodzinnym mieście piłkarza.

To co można tam zobaczyć to m.in. wszystkie trofea CR7, listy od fanów, a także naturalnej wielkości figura piłkarza, z którą można sobie zrobić zdjęcie. Zwiedzając wcześniej Monte można skorzystać z nietypowej przejażdżki na pojazdach przypominających sanie i zjechać nimi do Funchal.

4. Dolina Zakonnic

Zachwycające miejsce. Nazwa pochodzi od zakonnic, które schroniły się tam przed piratami w 1566 roku. Najlepszy widok posiada hotel Eira do Serrado. Widać stamtąd panoramę na całą dolinę oraz okoliczne szczyty.

5. Półwysep św. Wawrzyńca

Najdalej wysunięta na wschód część Madery. Aby dostać się na sam koniec półwyspu trzeba przejść 3 kilometry. Jest tam bardzo małe zalesienie dlatego najlepiej wybrać się tam w godzinach kiedy słońce zbyt mocno nie praży. Gdyby jednak słońce dawało się we znaki, to można skorzystać z dobrodziejstw natury i schłodzić się w oceanie.

6. Porto Moniz

Niewielka miejscowość w północno-zachodniej części Madery. Główną atrakcją tej okolicy są naturalne skalne baseny. Można je podzielić na dwie kategorie. Pierwsza, w której ingerował człowiek, bardziej popularna w zachodniej części miasta i ta druga mniej znana, całkowicie naturalna we wschodniej części, tu w basenach można popływać z małymi rybkami.

7. Klif Cabo Girão

Najwyższy klif na Maderze i drugi pod względem wielkości w Europie. Na szczyt można się dostać jedną z lewad bądź wjechać samochodem. Na samym szczycie znajduje się szklana platforma zapewniająca niesamowite widoki i doznania. Obok znajduje się kolejka, którą można zjechać w dół klifu.

8. Santana

Miasteczko Santana leży w północno-wschodniej części wyspy. To co je wyróżnia to tradycyjne domki, przypominające domki letniskowe w kształcie trójkąta. Dachy pokryte są strzechą a w oknach wiszą okiennice. Na wiosnę odbywa się tam święto cytryny.

9. Czarna plaża w Seixal

Najbardziej klimatyczna plaża na Maderze, znajduje się w jej północnej części. Wyróżnia ją delikatny czarny piasek, a wokoło bujna roślinność, sprawia iż ma się wrażenie że to Hawaje. Jest to też popularne miejsce do surfingu, występują tam bardzo wysokie fale. Idealne miejsce na oglądanie zachodu słońca.

10. Wodospad Anjos

Wodospad Aniołów jest miejscem niewątpliwie pięknym i przyciągającym wielu turystów. Nic w tym dziwnego, gdyż można pod niego podjechać samochodem i dosłownie się wykąpać.

W ciągu dnia niestety ciężko się tam dostać, dlatego dobrym pomysłem jest wybranie się tam wieczorem, najlepiej na zachód słońca. Zarówno sam wodospad jak i roztaczające się widoki są jeszcze piękniejsze i bardziej magiczne.