Afryka

15 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci na Zanzibarze

Zanzibar to wyspa idealna dla dzieci, która położona jest na Oceanie Indyjskim, około 40 kilometrów od wybrzeża Afryki. Należy w całości do Tanzanii – jednego z najchętniej odwiedzanych przez turystów krajów „Czarnego Lądu”. Niesłabnącą popularność turystyczną Zanzibar zawdzięcza przepięknym plażom, z krystalicznie czystą, przejrzystą i ciepłą wodą, a także idealnym warunkom do uprawiania różnych sportów wodnych. Przedstawiamy 15 wyjątkowych atrakcji dla dzieci na Zanzibarze.

1. Wodne safari

Jedną z największych atrakcji dla dzieci i młodzieży wyspy jest możliwość uczestniczenia w wodnym safari, czyli oceanicznej wyprawie w celu podziwiania podwodnych stworzeń. Podczas wycieczki łodzią przewodnicy wyszukują miejsca, które są wyjątkowo bogate w żyjącą w nich faunę. Przy odrobinie szczęścia uczestnicy rejsu mogą również zaobserwować delfiny, które chętnie pływają w płytkich, przybrzeżnych wodach Oceanu Indyjskiego.

Adres: Fumba Village, Zanzibar

2. Cheetah’s Rock

Unikalną atrakcją wyspy jest pobyt w Cheetah’s Rock, czyli niezwykłym schronisku dla dzikich zwierząt, uratowanych z rąk handlarzy. Swoją ostoję znalazły tu lwy, hieny, lamparty i lemury. Wycieczka pod okiem opiekuna zwierząt trwa około 4 godzin, a kameralne grupy wypraw zapewniają komfort zarówno zwiedzających, jak i samych zwierząt. Warto pamiętać, że atrakcja ta przeznaczona jest dla starszej młodzieży powyżej 15 roku życia.

Adres: Kama Village, Zanzibar

3. Park Narodowy Jozani

Podczas pobytu na Zanzibarze nie sposób ominąć największą atrakcję naturalną wyspy – Park Narodowy Jozani, jedyny tego typu teren na całej wyspie, który obejmuje obszar o powierzchni 50 kilometrów kwadratowych. Ochroną objęty jest zarówno las namorzynowy, jak i płytkie, przybrzeżne wody Zanzibaru, które są ostoją dla wielu gatunków zwierząt. Dużą atrakcją dla dzieci jest interakcja z gerezami trójbarwnymi- małpami, blisko spokrewnionymi z koczkodanami, które są endemicznym gatunkiem wyspy.

Adres: Jozani, Zanzibar

4. Centrum Motyli

Centrum Motyli to ogromny, egzotyczny ogród stworzony dla najmłodszych. Stanowi nie tylko turystyczną atrakcję, ale również formę ochrony wielu rzadkich gatunków latających stworzeń. Stanowi dom dla blisko 50 zanzibarskich gatunków motyli, które można obserwować w niemal naturalnym środowisku. Zwiedzanie odbywa się przy udziale anglojęzycznego przewodnika, który pokazuje poszczególne stadia rozwoju owadów, a także prezentuje sposoby ochrony motyli w całej Tanzanii. Świetna atrakcja na rodzinny wypad.

Adres: Pete, Zanzibar

5. Kitesurfing

Prawdopodobnie najpopularniejszym sportem wodnym na Zanzibarze jest kitesurfing, czyli pływanie po falach na specjalnej desce, która ciągnięta jest przez duży latawiec. Odpowiadają za to idealne warunki naturalne wybrzeży Zanzibaru, w szczególności wschodniej części wyspy: stosunkowo silne wiatry, powodujące łagodne fale oraz brak prądów czy wirów wodnych, które mogłyby powodować duże zagrożenie dla turystów. Najpopularniejszym ośrodkiem kitesurfingowym jest plaża Paje, znajdująca się w południowo-wschodniej części Zanzibaru. Tuż przy piaszczystym wybrzeżu umiejscowiono wiele wypożyczalni sprzętu sportowego i szkółek dla dzieci oraz dorosłych. Polecam tę atrakcję młodzieży, która pragnie doświadczyć czegoś nowego.

Adres: Paje, Zanzibar

6. Akwarium żółwi Baraka w Nungwi

Północna część Zanzibaru skrywa niezwykłą atrakcję: akwarium żółwi w małej miejscowości Nungwi. To miejsce, którego celem jest ochrona żółwi zielonych – gatunku powszechnie odławianego w celach konsumpcyjnych. W Baraka Aquarium turyści mogą pływać z tymi potężnymi, ważącymi około 100 kilogramów zwierzętami, a także je karmić i głaskać.

Adres: Nungwi, Zanzibar

7. Prison Island

Prison Island to niewielka wyspa oddalona o około 20 minutowy rejs z portu w stolicy Zanzibaru. Niegdysiejsze więzenie, wybudowane tutaj pod koniec XIX wieku, dziś jest ostoją innego gatunku żółwia – żółwia olbrzymiego. Kolosalne zwierzę osiąga długość nawet 150 centymetrów i wagę około 250 kilogramów. Niegdyś żółwie zostały sprowadzone tu z Seszeli i przez dziesięciolecia żyły na wolności, jednak po napadach kłusowników, tereny dzisiejszego azylu ogrodzono. Dużą atrakcją dla dzieci jest możliwość nakarmienia wielkiego żółwia, a także wysłuchanie opowieści przewodników.

Adres: wycieczki prowadzone są z Port Stone Town, Sansibar, Zanzibar

8. Farma przypraw

Zanzibar nie bez powodu nazywany jest „krainą przypraw”. Uprawiane są tu m.in. imbir, cynamon, kardamon i pieprz. Na plantacjach pokazowych – udostępnianych do zwiedzania dla turystów – rosną także egzotyczne owoce, zioła i warzywa. Jedną z takich farm jest Tangawizi Farm, w której zobaczyć można uprawę czerwonych bananów, ananasów, a nawet kawy. Rosną tu również powszechnie znane przyprawy: wanilia, kurkuma i gałka muszkatołowa. Dla dzieci prawdziwą gratką będzie próbowanie świeżych, nieznanych wcześniej owoców prosto z drzewa.

Adres: Daya, Zanzibar

9. Shambaland

Shambaland to największy tematyczny park rozrywki, inspirowany kulturą afrykańską. Na terenie kompleksu znajdują się karuzele, automaty do gier i wodne atrakcje, jednak największą popularnością wśród turystów cieszą się organizowane tutaj pokazy, występy grup artystycznych z kontynentalnej Afryki i zajęcia dla dzieci.

Adres: Pwani Mchangani, Zanzibar

10. Fumba Town

Ciekawą rozrywką dla dzieci jest pobyt na niezwykłym placu zabaw w miejscowości Fumba. Charakterystyczne budynki w kształcie kopuł łączą w sobie nowoczesność z tradycyjnym, afrykańskim budownictwem. Znajdują się tu huśtawki i wodne atrakcje, które przyciągają rodziny z dziećmi wypoczywające w okolicznych resortach.

Adres: Fumba, Zanzibar

11. Plaża Jambiani

Plaże na Zanzibarze charakteryzują się miękkim, niemal białym piaskiem, łagodnym zejściem do Oceanu Indyjskiego i krystalicznie czystą, przejrzystą wodą. To idealne miejsce do całodniowego odpoczynku. Za jedną z najpiękniejszych uchodzi Plaża Jambiani, która jest doskonale zagospodarowana: w pobliżu znajdują się punkty gastronomiczne, wypożyczalnie leżaków i parasoli, a także obiekty sportowe.

Adres: Jambiani Beach, Zanzibar

12. Zala Park

Zala Park to kolejny obszar ochronny, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa różnym gatunkom zwierząt. Zamieszkują go głównie węże, jaszczurki, a także kilka gatunków ssaków.

Adres: Kitogani, Zanzibar

13. Muzeum Księżniczki Salme

Prawdziwą lekcję historii zapewni dzieciom zwiedzanie Muzeum Księżniczki Salme; sułtańskiej córki, żyjącej w XIX wieku. Jej dzieje – od wczesnego dzieciństwa i zyskanie dobrej edukacji, przez zarządzanie ogromnym majątkiem, aż po wyprawę do Europy – pokazują ogrom silnej woli i motywują do działania. Muzeum znajduje się w samej stolicy Zanzibaru i możliwe jest do zwiedzania z przewodnikiem.

Adres: 236 Hurumi, Sansibar, Zanzibar

14. Nurkowanie przy wyspie Mnemba

Wyspa Mnemba, znajdująca się u wybrzeży Zanzibaru, zasłynęła po zakupieniu jej przez miliardera Billa Gatesa. Obecnie jest to ciekawy cel wycieczek: lazurowy atol jest schronieniem dla egzotycznych ryb (ponad 600 gatunków) i morskich gadów. Organizowane są tu wyprawy snorkelingowe, umożliwiające obserwację podwodnej fauny i flory. Przy odrobinie szczęścia spotkać można tutaj ogromne rekiny wielorybie, dziko żyjące żółwie zielone, delfiny i humbaki. Kilkugodzinne wycieczki wyruszają z zanzibarskich portów, a organizatorzy często zapewniają również rozrywkę i wyżywienie na statkach. Świetna atrakcja dla młodzieży!

Adres: Mnemba Island, Zanzibar

15. Wioska Makunduchi

Aby poznać afrykańską kulturę, warto wybrać się na wycieczkę do wioski Makunduchi, która znajduje się w południowej części wyspy. Mała, tajemnicza osada zamieszkiwana jest przez rdzenną ludność zanzibarską. Dzieci zobaczą tu tradycyjne, pokryte strzechą gospodarstwa, ogrody i plantacje bananowców. Dużą zaletą tego miejsca jest fakt, że wciąż niewielu turystów przybywa do wioski, co zapewnia prywatność i wygodne zwiedzanie.

Adres: Makunduchi, Zanzibar