15 informacji przyrodniczych o Afryce
Przyroda Afryki jest niezwykle urozmaicona i fascynująca. Tam, gdzie padają obfite deszcze i przez cały rok jest bardzo gorąco, występują wiecznie zielone lasy tropikalne. Zamieszkuje je ogromna różnorodność zwierząt, m. in. szympansy, goryle czy kolorowe papugi.
W niektórych rejonach pustynnych, deszcz nie pada nawet przez kilka lat i nie można tam znaleźć skrawka zieleni. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat afrykańskiej przyrody, to poniżej przedstawiamy ważne informacje oraz ciekawostki o tym kontynencie.
1. Na Madagaskarze bardzo często można spotkać drzewa podróżnika. Są to drzewa należące do rodziny bananowców. Jego pień jest podobny do pnia palmy, a wachlarzowate, długie blaszki liściowe osadzone są na koliście ułożonych ogonkach na wysokości około 10 metrów od ziemi. Nazwa tej niezwykłej rośliny wzięła się stąd, że spragniony podróżnik może ugasić pragnienie za pomocą wody, która zbiera się u podstawy liści. W tym celu wystarczy przekłuć pochwę liścia i wypić płyn tam zebrany.
2. Położona w Namibii na południowym zachodzie Afryki równina Namib to duży teren pustynny, rozciągający się na przestrzeni 2000 kilometrów. Gorące pustynne piaski graniczą tutaj z wodami oceanu o temperaturze obniżonej do 12°C, a wszystko z powodu płynącego z Antarktyki zimnego morskiego prądu. Zetknięcie się gorąca i zimna skutkuje powstawaniem gęstych mgieł.
3. Na pustyni Namib rosną minibaobaby, czyli karłowaty gatunek afrykańskiego baobabu. Przez mieszkańców są nazywane odwróconymi drzewami. Według legendy, drzewa te, zostały wyrzucone z nieba przez Bogów i wylądowały koroną do dołu, tak że widać jedynie ich korzenie.
4. U wybrzeży tropikalnych mórz rosną wyjątkowe lasy, zwane namorzynami, wśród których rosną niezwykłe drzewa – mangrowce. Długie korzenie tych drzew są osadzone w mule, a pneumatofory, czyli wystające z wody korzenie – zapewniają stały dostęp do tlenu.
5. Na afrykańskich pustyniach rosną litopsy, nazwane też żywymi kamieniami, które wyglądem i kolorem przypominają prawdziwe kamienie. Tak naprawdę są to podziemne byliny o łodygach zwieńczonych dwoma liśćmi, które wychodzą na ziemską powierzchnię. Litopsy najlepiej widoczne są w okresie kwitnienia, kiedy to na jedno popołudnie spomiędzy liści wyłania się żółty lub biały kwiat.
6. Rzeka Okawango jest bardzo wyjątkowa, ponieważ rozlewa się szeroko po pustyni Kalahari, tworząc bagienną, bezodpływową deltę.
7. Hieny stereotypowo są uważane za tchórzliwych padlinożerców, tymczasem 95% ich pożywienia pochodzi z polowania bądź obierania zapasów lwicy czy lampartowi.
8. Ostatni na świecie aktywny wulkan karbonatytowy, czyli taki, który wylewa magmę węglową, to Ol Doinyo Lengai. Położony w Tanzanii, wnosi się na wysokości 2960 m n. p.m., a jego lawa jest bogata w rzadkie węglany sodu oraz potasu, a także nyerereit i gregoryit. Srebrzysta, cienka lawa płynie niezwykle szybko, jest też dużo bardziej płynna niż lawa krzemianowa.
9. Ludzie w Afryce najczęściej zostają zabici przez hipopotamy. Są to terytorialne, bardzo agresywne zwierzęta. Często atakują z zaskoczenia zarówno ludzi, jak i zwierzęta i nie trzeba ich przy tym prowokować. Dla wielu afrykańskich ludów, np. Zulusów, hipopotamy symbolizują siłę. Odwagę i waleczność.
10. Najbardziej jadowita kobra to kobra czarnobiała. Maksymalna dawka jej jadu jest w stanie zabić 65 ludzi. Występuje ona na obszarach od Senegalu po Etiopię i Afrykę Południową. Kiedy zauważy potencjalną ofiarę, zbliża się po cichu i pluje na odległość jadem, wiedząc gdzie jest najczulszy punkt ofiary.
11. Pomiędzy Saharą a pustynią Kalahari występują dwadzieścia trzy gatunki muchy tse-tse. Muchy te przenoszą choroby takie jak nagana i śpiączka afrykańska.
12. Na kontynencie afrykańskim występuje wiele gatunków zwierząt, których nie można zobaczyć nigdzie indziej. Należą do nich: słoń afrykański, żyrafy, zebry, dwa gatunki nosorożców, szympansy, goryle oraz hipopotamy. Żyją tutaj również największe ptaki nieloty: turaki, strusie, czepigi, a także zwierzęta drapieżne, takie jak lwy, hieny, lamparty, gepardy. Dodatkowo można zobaczyć też stada antylop i ptaki: flamingi, pelikany i czaple.
13. Park Narodowy Południowej Luangwy zamieszkuje największa liczba dziko żyjących lampartów.
14. Wodospady Wiktorii znajdują się na rzece Zambezi, na granicy Zambii i Zimbabwe. Powstały one na skutek wlewania się wody z rzeki do tektonicznych szczelin, które powstają w Afryce i rozrywają kontynent na dwie części. Szkocki badacz Afryki stwierdził, że jest wodospady są tak piękne, że anioły w locie muszą się w nie wpatrywać. Są one uznane za jeden z naturalnych cudów świata.
15. Jezioro Niasa, zwane również Malawi, należy do grupy Wielkich Jezior Afrykańskich. Jest najbardziej wyjątkowym zbiornikiem wodnym na świecie z powodu znajdującym się w nich różnorodnych gatunków ryb. Szacuje się, że występuje tu dziesięć różnych rodzin, które łącznie tworzą 500 gatunków.