Ciekawostki

Papuga Żako

żako

Większość z nas kocha zwierzęta. Bardzo dużą część społeczeństwa posiada w swoich domach zwierzaki, które pełnią rolę ich przyjaciół oraz członków rodziny. Najpopularniejsze są oczywiście takie zwierzaki jak psy oraz koty, to właśnie one najczęściej znajdują miejsce w naszych domach.

Możemy jednak spotkać osoby, których wybór pada na zupełnie inne gatunki zwierząt. Coraz częściej możemy poznać właścicieli różnego typu gadów lub niewielkich stworzeń takich jak chomiki lub króliki. Na świecie jest również wielu miłośników ptaków takich jak papugi lub kanarki.

Dziś chcielibyśmy poświęcić chwile czasu właśnie tym zwierzętom, a dokładniej papugom należącym do gatunku żako. Są to wyjątkowe ptaki, które zachwycić nas mogą swoim pięknym wyglądem. Dziś przedstawimy wam kilka ciekawostek na ich temat. Być może będą one przydatne w trakcie podejmowania decyzji o zakupie takiego zwierzaka.

1. Żako to jeden z najczęściej wybieranych gatunków papug przez właścicieli.

2. Ptaki te mają duże zdolności do naśladownictwa.

3. Wyróżnić możemy dwa podtypy tego gatunku – żako kongijskie oraz żako liberyjskie.

4. Żako kongijskie może przeżyć nawet 50 lat wspólnie ze swoim właścicielem.

5. Ptaki te są bardzo wrażliwe na zmiany, dlatego przed ich zakupem należy mieć pewność, że zostaną one z nami już na zawsze.

6. Żako stresować mogą się nie tylko wielkimi zmianami takimi jak przeprowadzka, ale również niewielkimi do których należy między innymi zmiana karmy lub nowa zabawka.

7. Ptaki te czasami obrażają się na swoich właścicieli.

8. Żako potrafią stworzyć wyjątkową relację ze swoim właścicielem, muszą być jednak hodowane od pisklaka i karmione ręcznie.

9. Stres u ptaków tego gatunku może być przyczyną ciężkich chorób, a nawet śmierci.

10. Bardzo ważna jest świadomość właściciela iż ptaki z gatunku żako potrzebują towarzystwa.

Jak widzimy żako to naprawdę wyjątkowe papugi, które mają dość duże wymagania głównie pod względem opieki oraz kontaktu z człowiekiem. Przed ich kupieniem trzeba dobrze poznać te ptaki, aby mieć pewność, że damy im dobry dom.