Europa

10 najlepszych atrakcji w Zadarze

Zadar

Zadar – przepiękne miasto nad Adriatykiem, położone na południu Chorwacji.

Historia miasta sięga czasów daleko przed naszą erę. W czasach rzymskich miasto zwane było wówczas Jadrea. Za czasów Cezara i Augusta miasto zostało otoczone murami obronnymi z basztami, wytyczono forum, wzniesiono świątynie, amfiteatry oraz akwedukt. Do miasta prowadziły trzy bramy. Po czasach cesarstwa zachodnio-rzymskiego miasto trafiło pod panowanie Bizancjum, a później stało się wolnym miastem.

Miasto jest istną perełką dla turystów. Oto najlepsze atrakcje w Zadarze:

1. Rzymskie Forum

Zbudowane w I wieku p. n.e, za czasów Cezara i Augusta, stare rzymskie forum to obowiązkowy punkt programu dla turystów zwiedzających Zadar. Niestety nie przetrwało do naszych czasów i znajdują się tylko jego ruiny, ale i te ruiny warte są obejrzenia. Pozostałości po budynkach i koryncka kolumna, działają na wyobraźnię. Widać, że to miasto było ważne dla Cesarstwa Rzymskiego. Jeśli chcecie mieć wyjątkowe zdjęcia tego miejsca, koniecznie odwiedźcie jest także wieczorem. W nocy ruiny forum są podświetlane, co daje niesamowity efekt.

2. Organy Morskie

Ta atrakcje przypadnie do gustu melomanom oraz osobom, które kochają morzę i przyrodę. Co jeśliby stworzyć instalacje, na której mogłaby grać sama natura. Wy nie musicie się zastanawiać jak to zrobić, bo w ten sposób zastanawiał się Nikola Basic – architekt urodzony na pobliskiej wyspie murter. Owe Organy Morskie zajmują ok. 70 metrów nabrzeża i podzielone są na 7 części. Cały instrument składa się z rur schowanych pod kamiennymi schodami. Kiedy woda uderza w rury wtedy słyszymy jak natura gra swoją muzykę.

3. Katedra św. Anastazji

Atrakcji, które będą pieściły nasz zmysł artystyczny i uwielbienie piękna, ciąg dalszy. Katedra św. Anastazji jest największą świątynią w Dalmacji. Świątynia została zbudowana na przełomie XII/XIII wieku. Patronka kościoła, św. Anastazja jest pochowana w sarkofagu, wewnątrz świątyni. Katedra jest przepięknie ozdobiona zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Przy świątyni znajduje się też warta uwagi renesansowa dzwonnica.

4. Stare miasto

Skoro mamy miasto, które istnieje w mało zmienionej formie od czasów Cesarstwa Rzymskiego, fakt, że stare miasto jest zabytkiem wartym zwiedzenia, nie powinien nikogo dziwić. Niestety podczas bezwzględnego dla ludzi i budowli konfliktu, jaki była II wojna światowa, spora część starego miasta została dość mocno zniszczona.
Jednak mieszkańcy Zadaru zbyt mocno przywiązali się do swojego miasta i nie pozwolili historii odejść. Systematycznie odbudowywane, dzisiaj stało się jedną z najpiękniejszych starówek w całej Chorwacji.

5. Rejs gondolą

Wenecja jest chyba miejscem z które, od razu kojarzy nam się po usłyszeniu, bądź przeczytaniu słowa gondola. Zadar, również słynie z gondoli (w Wenecji po prostu stały się symbolem miasta). Zadarscy gondolierzy znani tutaj pod nazwą Barkajoli, już od XIV pływają przy wybrzeżu przewożąc pasażerów. Dlaczego by nie sprawdzić jak jest na gondoli w Zadarze? Barkajoli są świetnymi przewodnikami i pokażą Wam miejsca w Zadarze, których na pewno nie widzielibyście z perspektywy morza.

6. Kościół św. Chrysogonusa

Romański kościół z końca XII. Został postawiony na miejscu starego rynku z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Od wewnątrz świątynia robi niesamowite wrażenie. Barokowy ołtarz, a także XIII wieczne freski pokazują ile w tym miejscu jest historii.
Zewnętrzna strona apsydy z tyłu kościoła z rzędem harmonijnych łuków, także zasługuje na naszą uwagę.

7. Plaża Borik

No tak, ale przecież Zadar to nie tylko zabytki, ale też przepiękne plaże z dostępem do morza.
Dlatego też warto jest odpocząć troszkę od zwiedzania zabytków i zrelaksować się na piaszczystych plażach Zadaru. Zejście do niej jest dość łagodne, dlatego idealnie najadą się dla rodzin z dziećmi, choć wiadomo jak to z dziećmi – uważać zawsze trzeba.
Większość plaż w Zadarze jest piaszczysta bądź żwirowa, dlatego dobrze zaopatrzyć się w japonki, bądź klapki, które będzie można zamoczyć.

8. Muzeum Archeologiczne w Zadarze

Jest to drugie, najstarsze muzeum w Chorwacji, w której możemy niemalże doświadczyć wieków minionych i zobaczyć jak miasto zmieniało się przez wieki. Wśród eksponatów wiele jest związanych z północną Dalmacją w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Znajdują się też tutaj eksponaty o wiele starsze, pochodzące z paleolitu, żelaza i brązu, miedzi. Często są to wyroby garncarskie, broń i biżuteria.

9. Rejs promem

Przy tak pięknie położonym mieście aż prosi się, żeby zobaczyć Zadar z morza, jak widzieli przez setki lat ludzie, którzy podróżowali drogą morską. Z Zadaru codziennie pływa sporo promów, które pływają na pobliskie wyspy. Na wyspę Ugljan, rejs trwa około 15 minut. Jest to świetny pomysł na odpoczynek od zwiedzania zabytków.

10. Zadar Outdoor Festiwal

Jeśli lubisz uprawiać sport, to Zadar jest miastem dla Ciebie. Każdego roku z początkiem maja rozpoczyna się aktywny festiwal weekendowy – Zadar Outdoor Festival.
Podczas festiwalu Zadar przemienia się w Chorwacką stolicę sportu. Żeglarstwo, pływanie, rafting, kolarstwo, biegi i wspinaczka. Każdy znajdzie coś dla siebie!