Europa

10 najlepszych atrakcji w Atenach

Ateny to stolica, a zarazem największe miasto w Grecji. Miasto poszczycić się może długą i niezwykle ciekawą historią sięgającą czasów starożytnych, przez co jest to także jeden z największych ośrodków turystycznych w Europie, słynący z niezwykłych zabytków kultury antycznej.

Do najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych zabytków znajdujących się na terenie miasta zaliczyć można:

1. Zespół architektoniczny Akropolu – jest to najpopularniejsze i najbardziej oblegane przez turystów miejsce w Atenach, jednak nie sposób nie odwiedzić tego miejsca przy okazji wizyty w stolicy Grecji. Akropol, czyli górujące nad miastem wzgórze jest jego symbolem. Znajdują się tam najcenniejsze zabytki miasta – Partenon, czyli starożytna świątynia poświęcona Atenie, a także Erechtejon, Teatr Dionizosa czy Muzeum Akropolu.

2. Grecka agora – agora to starożytny rynek, wokół którego koncentrowało się życie mieszkańców miasta. Obecnie znajduje się tam dorycka świątynia poświęcona Hefajstesowi, która stanowi jeden z najlepiej zachowanych zabytków sztuki greckiej oraz Muzeum Agory.

3. Plaka – czyli najstarsza dzielnica Aten. Większość jej wąskich uliczek jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Miejsce słynie z cennych zabytków, między innymi Wieży Wiatrów czy Meczetu Zdobywców. W dzielnicy panuje także niezwykła atmosfera – nie brakuje tam klimatycznych restauracji czy kawiarni.

4. Wzgórze Likawitos – miejsce lubiane zarówno przez turystów, jak i mieszkańców Aten. Na szczycie znajduje się między innymi Kaplica św. Jerzego oraz popularna restauracja. Na szczyt wzniesienie dostać się można pieszo – trasa nie powinna zająć dłużej niż godzinę, albo wjechać tam specjalną kolejką.

5. Świątynia Zeusa Olimpijskiego i Łuk Hadriana – ukończona w 131 roku, czyli za czasów panowania cesarza Hadriana świątynia była niezwykle imponującą budowlą sakralną. Obecnie, choć pozostały z niej tylko ruiny nadal wzbudza ogromny podziw. Obok świątyni Zeusa znajduje się Łuk Hadiana, który oddziela stare miasto od nowego, powstałego za czasów panowania cesarza.

6. Plac Konstytucji – nazywany także Placem Syntagma (od greckiego słowa sindagma, oznaczającego konstytucję). Jest to jedno z najważniejszych, o ile nie najważniejsze miejsce w całych Atenach. Na placu znajduje się budynek parlamentu – imponujący neoklasycystyczny gmach z początku XIX wieku. Obok parlamentu znajduje się natomiast Grób Nieznanego Żołnierza.

7. Anafiotika – jedna z najstarszych ateńskich dzielnic, słynąca z charakterystycznych białych, prostych domów. Na terenie dzielnicy znajduje się także Aghios Nikolaos Ragavas, czyli XI-wieczny kościół będący jednym z najważniejszych zabytków bizantyjskiego państwa.

8. Herodeon, czyli Odeon Herodosa – Odeon jest budowlą, w której swoje występy dawali starożytni artyści. W znacznym uproszczeniu jest to rodzaj amfiteatru. Herodeon ufundowany został przez Herodesa Attikosa, będącego wielkim entuzjastą helleńskiej kultury. Jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków tego typu, corocznie odbywa się tam popularny Festiwal Ateński.

9. Muzeum Archeologii – będące największym w całej Grecji, a także jednym z największych na świecie zbiorów zabytków archeologicznych. Uważane jest za jedno z 10 najważniejszych muzeów na świecie. Imponująca kolekcja mieści się w pięknym neoklasycznym budynku. Wizyta w ateńskim Muzeum Archeologii pozwala na poznanie greckiej kultury od podszewki.

10. Muzeum Benaki – jest to muzeum poświęcone historii Grecji. Mimo, że o wiele mniej popularne od Muzeum Archeologicznego, jest niemalże tak samo atrakcyjne. Najniższy poziom muzeum poświęcony jest historii starożytnej, zaś każdy kolejny następnym etapom rozwoju sztuki greckiej.

To tylko najpopularniejsze i najczęściej odwiedzane miejsca w Atenach. Turystycznych atrakcji jest tam bowiem o wiele więcej.