AfrykaCiekawostki

Wyspy kanaryjskie – Informacje i ciekawostki

Wyspy kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie nie tylko przyciągają miliony wczasowiczów każdego roku, ale także mają szczególnie interesującą historię, drapieżną geografię i prawdziwą kopalnię, w której można znaleźć fascynujące ciekawostki.

Nie jedno, ale dwie stolice. Santa Cruz de Tenerife i Las Palmas de Gran Canaria znajdują się na dwóch największych wyspach i razem posiadają status stolicy archipelagu. Santa Cruz de Tenerife jest również domem dla drugiego najbardziej popularnego i olśniewająco spektakularnego Karnawału na świecie, przyciągającego ponad milion ludzi każdego lutego.

Wyspy Kanaryjskie mają najwyższy punkt na terytorium Hiszpanii. Góra Teide ma wysokość 3718 metrów i jest wyższa niż jakakolwiek inna góra na lądzie stałym, w tym w Pirenejach.

Jest to Wyspa Psów. Kiedy myślisz o nazwie „Wyspy Kanaryjskie”, małe żółte ptaki są zazwyczaj tym, co przychodzi Ci do głowy. Jednak nazwa Wyspy Kanaryjskie pochodzi od łacińskiego terminu Insula Canaria, co oznacza „Wyspa Psów”. Uważa się, że te „psy” były w rzeczywistości gatunkiem foki, co w łacinie tłumaczy się jako „psy morskie”. W

Wyspy Kanaryjskie znajdują się na północno-zachodnim wybrzeżu Afryki i są znacznie bliżej równika niż kontynentalna Hiszpania. Archipelag składa się z siedmiu dużych i kilku mniejszych wysp, z których wszystkie są pochodzenia wulkanicznego, w tym: Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, La Palma, La Gomera, El Hierro oraz wysepki La Graciosa, Alegranza, Montaña Clara, Roque del Este, Roque del Oeste i Isla de Lobos.

Położony na wyspie Teneryfa, która jest zarówno najbardziej zaludnioną wyspą Wysp Kanaryjskich, jak i najbardziej zaludnioną wyspą Hiszpanii, jest głównym celem podróży turystycznych, z 3 milionami turystami rocznie. Wulkaniczna natura tych wysp stworzyła wiele „naturalnych plaż” wykonanych z drobnego czarnego żwiru lub piasku, które nadają niektórym z plaż kanaryjskich charakterystyczny wygląd.

Wyspy znajdują się zaledwie 100 kilometrów od kontynentu afrykańskiego i 1700 kilometrów od hiszpańskiego lądu stałego.

Wyspy Kanaryjskie mają szczęście mieć ciepłą pogodę przez cały rok, z gorącymi, długimi dniami w lecie i chłodniejszymi dniami, ale pozostając znacznie i tak ciepłymi w zimie.

Krzysztof Kolumb wykorzystywał wyspy jako przystanek w drodze do Ameryki. Wyspy były również kolonizowane równolegle z kontynentem amerykańskim i istnieje wiele podobieństw w architekturze i akcentach z współczesną Ameryką Łacińską.

Żywność jest niezwykle ważną częścią kanaryjskiej kultury, a w ofercie znajdują się zabawnie nazwane przysmaki, takie jak „Mojo” – sos, który w zależności od składników może być pomarańczowy, czerwony lub zielony. Jest z czosnku i może być umiarkowanie ostry, co określa się mianem mojo picón.

27 marca 1977 roku dwa Boeingi 747s zderzyły się na mglistym pasie startowym lotniska. Zginęły 583 osoby, podczas gdy jeden z samolotów wystartował. Badania ujawniły kilka przyczyn wypadku, co doprowadziło do wielu zmian w komunikacji pilotów i wież kontroli lotów.

Fizycznie Wyspy Kanaryjskie dzielą się na dwie grupy. Grupa zachodnia, składająca się z Teneryfy, Gran Canarii, La Palmy, La Gomery i wysp Ferro, składa się z szczytów górskich, które wznoszą się bezpośrednio z głębokiego dna oceanu. Grupa wschodnia składa się z Lanzarote, wyspy Fuerteventura i sześciu wysepek, na których znajduje się jeden płaskowyż podwodny – Canary Ridge, który wznosi się około 1400 metrów od dna oceanu.

Bogate gleby wulkaniczne wysp i łagodne temperatury sprzyjają rozwojowi szerokiej gamy roślinności, która na ogół opiera się na układzie strefowym opartym na wysokości.

Wszystkie Wyspy Kanaryjskie powstały z erupcji wulkanicznych. W rzeczywistości, cztery z nich miały aktywne erupcje od XIV wieku, z których najnowsza to Teneryfa Mount Teide w 1909 roku.

Admirał angielski, Horatio Nelson stracił tutaj rękę. Niespodziewanie przegrał również bitwę.

Miasto San Antonio w Teksasie zostało założone przez mieszkańców Wysp Kanaryjskich.
Miasto zostało założone przez osadników z Wysp Kanaryjskich, a ich potomkowie zginęli walcząc u boku Jima Bowiego i Davy Crocketa. Założyciel miasta São Paulo w Brazylii pochodzi również z wyspy Teneryfa.

El Hierro jest blisko samowystarczalności energetycznej. Najmniejszy i najbardziej na południe wysunięta z wysp, czerpie energię z wiatru, słońca i wody.

Na wyspach tych można usłyszeć język gwizdania. Wyspa La Gomera opracowała tę formę języka, aby móc komunikować się w szerokich dolinach. Nazywa się „Silbo Gomero” i w rzeczywistości jest to gwizdanie hiszpańskojęzycznej formy kastylijskiej, służącej do przekazywania komunikatów i wiadomości.

Tutaj rozpoczęła się hiszpańska wojna domowa. W momencie wybuchu hiszpańskiej wojny domowej w 1936 r. Francisco Franco był komendantem generalnym Wysp Kanaryjskich, z siedzibą w Las Palmas, na wyspie Grand Canary.

Ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce w 1824 roku, ale pod powierzchnią wyspy wciąż jest znaczna ilość ciepła. Jeśli wejdziesz do Parku Narodowego Timanfaya, możesz odwiedzić El Diablo Restaurante, gdzie odbywają się pokazy, które pokazują ciepło tuż pod powierzchnią. W restauracji znajduje się 9-metrowy otwór, który został wykopany, aby uzyskać dostęp do ciepła, którego wierzchołek służy jako grill. Temperatura grilla osiąga 400C i nie zużywa energii elektrycznej.