Ciekawostki

Wyprawa motocyklowa – jak zaplanować, co ze sobą zabrać?

wyprawa moto

Uwielbiasz jazdę motocyklem i chcesz idealnie zaplanować najbliższą trasę? W takim razie potrzebujesz nie tylko dobrej organizacji, ale i akcesoriów motocyklowych, które sprawią, że podróż będzie naprawdę przyjemna i bezproblemowa. Kufer centralny to przydatne wyposażenie motocykla, ale niejedyne, jakie warto zabrać ze sobą na dłuższą wyprawę na dwóch kołach. Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź ten krótki poradnik!

Jakie wyposażenie motocykla będzie niezbędne podczas planowania wyprawy motocyklowej? Podpowiadamy!

Dobre kufry motocyklowe to podstawa jeśli chodzi o wyprawy na dwóch kołach. Montując je w tylnej części pojazdu na specjalnym uchwycie zyskasz dodatkową przestrzeń bagażową, a to przecież kluczowe, by zabrać ze sobą jak najwięcej niezbędnych rzeczy. Możesz zdecydować się na kufer centralny oraz dwa boczne. Dzięki temu zyskasz naprawdę wiele miejsca do przechowywania i to bez nadmiernego obciążenia motocykla, a to mogłoby wpłynąć negatywnie na sposób jego prowadzenia.

Czy kufer centralny to jedyne wyposażenie motocykla, w jaki warto zainwestować tuż przed wyprawą? Oczywiście, że nie. Na etapie planowania trasy (tej dłuższej), koniecznie zaopatrz się także w takie produkty, jak:

 • zestaw naprawczy do opon,
 • podstawowy zestaw narzędzi,
 • komplet żarówek na wymianę,
 • gumowe paski do zapinania bagażu,
 • bidon na wodę,
 • pokrowiec przeciwdeszczowy na motocykl.

Można powiedzieć, że to swego rodzaju niezbędnik każdego motocyklisty planującego wyprawę w dalszą trasę np. po całym kraju lub nawet za granicę. Zawsze warto zabrać też ze sobą dodatkową apteczkę, która przydaje się na wypadek ewentualnych urazów na trasie czy nawet bólu głowy.

Kufry motocyklowe boczne i centralne – jak wybrać odpowiednie?

Chcesz wybrać idealny kufer do motocykla, a może nawet dwa kufry boczne? To dość proste zadanie. Wystarczy, że przejrzysz oferty popularnych producentów produktów tego typu i dopasujesz model kufrów do swojego motocykla. Idealne dopasowanie kufrów to podstawa – wpływa na komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. Tylko dobrze dobrany kufer centralny oraz dwa boczne pozwolą Ci zabrać niezbędną odzież i akcesoria bez ryzyka, że cokolwiek zgubisz po drodze.

Planowanie trasy motocyklowej – jak zrobić to dobrze?

Masz już na wyposażeniu kufry skórzane lub inny kufer na motocykl? To w połączeniu ze sprawnym pojazdem pozwoli Ci rozpocząć proces planowania trasy. Zajmij się tym w kilku prostych krokach, a mianowicie:

 1. Wybierz kierunek wyprawy motocyklowej.
 2. Zaplanuj trasę zgodnie z nawigacją oraz preferencjami dot. trasy.
 3. Spakuj niezbędny ekwipunek.
 4. Sprawdź pogodę na dzień wyjazdu – najlepiej, aby nie była deszczowa.
 5. Upewnij się, że masz ze sobą wszystko to, czego potrzebujesz.

Po dokładnym zaplanowaniu trasy wraz z noclegami oraz czasem na odpoczynek możesz przystąpić do pakowania ekwipunku. Jeśli masz już wszystko – nie zwlekaj! Ruszaj na przygodę życia nie martw się o to, że czegokolwiek nie zabrałeś do kufra motocyklowego lub plecaka.

Materiał powstał przy współpracy z partnerem Inter Motors