10 Interesujących Ciekawostek o Krzywej wieży w Pizie
Włochy to kraj, który zachwyca wieloma zabytkami, głównie tymi, które przetrwały od czasów starożytnych i wciąż wiele mogą mówić o historii całego półwyspu. Wśród miejsc, które znajdują się na mapie turystów, jest między innymi Krzywa Wieża w Pizie, przy której chętnie robi się zdjęcia, na których podtrzymuje się budowlę, by tak nie obaliła się całkowicie. Czy jest w niej coś jeszcze interesującego poza kątem nachylenia? Z pewnością.
1. Wieża zaczęła odchylać się od pionu już w trakcie jej budowy. Podczas budowy trzeciego piętra zauważono przechylenie budowli w kierunku północnym, co chciano naprawić poprzez prostowanie – zdecydowane, że kolumny i łuki od strony południowej będą wyższe. Spowodowało to przechylenie konstrukcji na południe.
2. Budowę wieży rozpoczęto w 1173 roku, jednak z powodu niepokojów politycznych zawieszono ją na sto lat. W 1350 roku dobudowano ostatnie piętra, finalnie prace wykończeniowe zakończyły się w 1372 roku.
3. Krzywa Wieża nie jest pojedynczą budowlą, a dzwonnicą przykatedralną w zespole zabytków Campo dei Miracoli, Placu Cudów. W 1987 roku cały ten zespół został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
4. Jeżeli chce się spojrzeć na Pizę ze szczytu wieży, trzeba pokonać 284 schody.
5. Krzywa Wieża była wykorzystywana podczas II wojny światowej jako punkt obserwacyjny przez niemieckich żołnierzy.
6. Dzięki swojemu odchyleniu, które sprawia, że wieża jest krzywa, zdołała ona przetrwać aż cztery trzęsienia ziemi. Gliniasta gleba, która znajduje się pod wieżą, działa jako izolator sejsmiczny.
7. We wnętrzu Krzywej Wieży nie znajduje się nic poza schodami.
8. Wstęp na Plac Cudów i zwiedzanie każdego z budynków, w tym Krzywej Wieży, jest płatne.
9. Wieść miejska niesie, że Galileusz wykorzystał Krzywą wierzę w 1600 roku do eksperymentu naukowego ze spadkiem swobodnym ciał.
10. Planowaną wysokością, jaką miała osiągnąć Krzywa Wieża w założeniu twórców, było 58 metrów. Finalnie jej wysokość wynosi 55 metrów.