Polska

Wycieczka do Poznania – co warto zwiedzić?

Poznań – stolica Wielkopolski – to ponad 500-tysięczne miasto położone nad Wartą. W 2017 roku metropolię tę odwiedziło ponad 80 tys. turystów, co pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszy się ten region. Jeżeli jeszcze nie miałeś okazji wybrać się do tego miasta, to najwyższa pora, aby to nadrobić. Oto najważniejsze obiekty, które trzeba zobaczyć w Poznaniu.

1. Park Cytadela

Ten pomnik historii liczy sobie ok. 100 ha powierzchni, co czyni go największym parkiem Poznania. Nazwę „Park Cytadela” otrzymał w 1992 roku. Co można zobaczyć na miejscu? Poza licznymi cmentarzami (m.in. Cmentarz Garnizonowy czy wojenny Cmentarz Bohaterów Radzieckich) na jego terenie znajdują się też muzea (Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań), obiekty forteczne, pomniki, instalacja artystyczna i wiele innych.

2. Malta

Wschodnia część Malty to tereny Nowego Zoo, za to południową część stanowi sztuczne jezioro Maltańskie. Z kolei na północy mieszczą się domki jednorodzinne. Samo jezioro jest torem regatowym, a jego obszar stanowi ośrodek rekreacyjny – wokół niego znajdują się chodniki i drogi rowerowe oraz mnóstwo innych atrakcji (m.in. sztuczny stok) czy Kolejka Parkowa Maltanka, którą można dojechać do samego Nowego Zoo.

3. Ostrów Tumski

To jedyna wyspa na Warcie, która pozostała w Poznaniu. Z miastem łączą ją dwa mosty – Mieszka I i Bolesława Chrobrego. To kolejny pomnik historii, na obszarze którego znaleźć można wiele zabytków i ciekawych budowli. Jedną z nich jest m.in. Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (nazywane też Bramą Poznania), Rezerwat Archeologiczny Genius Loci czy Akademia Lubrańskiego.

4. Stary Rynek

Tak jak w każdym mieście, Stary Rynek jest ścisłym centrum miasta. W jego obrębie odnaleźć można mnóstwo zabytkowych budowli oraz galerię sztuki. Do zwiedzania dostępny jest m.in. Ratusz (z Muzeum Historii Miasta Poznania) oraz słynne poznańskie Koziołki. Co więcej, obszar ten obejmuje także Wagę Miejską, Odwach czy Wielkopolskie Muzeum Wojskowe.

5. Centrum Kultury Zamek

Zamek ten powstał dla cesarza i króla Prus Wilhelma II, a podczas II wojny światowej był siedzibą Adolfa Hitlera. Obecnie jest to jeden z najaktywniej działających ośrodków kulturalnych Poznania, gdzie co roku obywają się liczne koncerty, festiwale (m.in. muzyczne takie jak Ethno Port czy filmowe takie jak Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema) oraz wystawy (w Poznaniu można je też systematycznie oglądać m.in. w galerii https://posnania.eu – poza czasowymi instalacjami w Alei Komedy na terenie centrum istnieje możliwość zobaczenia również licznych rzeźb).

6. Rogalowe muzeum

Można odnaleźć je w samym sercu miasta – na Starym Rynku. Każdy gość ma możliwość zabawienia się w cukiernika i przygotowania w ramach warsztatów prawdziwych Rogali Świętomarcińskich. Co więcej, to idealne miejsce na poznanie tradycji i historii miasta z pysznymi słodyczami w tle.