Polska

Co Warto Zobaczyć z Dziećmi w Małopolsce w 2024

Festiwal kolorów

Małopolska to rejon pełen atrakcji niemal dla każdego. Można w niej znaleźć wiele zabytków o światowej klasie oraz wziąć udział w licznych wydarzeniach, które przyciągają rzesze spragnionych wrażeń turystów. W niniejszym tekście pragniemy zaprezentować 10 najlepszych atrakcji w Małopolsce, które odbywają się w Krakowie i nie tylko. Oto cuda Małopolski – cykliczne wydarzenia, w których koniecznie trzeba wziąć udział

1. Parada Smoków

Jeśli kochasz magiczne opowieści lub interesuje Cię kultura różnych regionów świata, to koniecznie powinieneś wziąć udział w corocznej paradzie smoków, która wędruje ulicami Krakowa. To wydarzenie naprawdę niezwykłe, gdyż w odwiedziny do stolicy Małopolski przybywają wówczas latające gady z różnych zakątków świata.

Ich barwny korowód w pierwszy weekend czerwca przemierza miejskie ulice, żeby na koniec dotrzeć nad Wisłę, gdzie wieczorem odbywa się spektakularne widowisko, łączące postaci smoków, ze światłem, dźwiękiem i pokazami sztucznych ogni.

2. Festiwal kolorów

W życiu potrzebne są żywe i świetliste barwy. Okazją do zanurzenia się w nich są organizowane co roku Festiwale Kolorów. Odbywa się on między innymi w Krakowie i Gorlicach.

Podczas eventu dochodzi do tak zwanej Eksplozji Kolorów, gdy w powietrze wyrzucane są wielobarwne pigmenty, tworzące tęczową chmurę nad głowami uczestników zabawy. Tradycja ta została zaczerpnięta z kultury hinduskiej, gdzie nazywane jest świętem Holi.

3. Parada jamników

Krakowskie Biuro Festiwalowe w kooperacji z Radiem Kraków organizuje również Paradę Jamników. To event odbywający się od 2005 roku, który przyciąga nie tylko właścicieli, ale również miłośników tych sympatycznych zwierząt. Opiekunowie czworonogów dbają o to, żeby ich zwierze wyróżniało się na tle kolegów. Dlatego też można zobaczyć jamniki przebrane za policjantów, dobre wróżki lub bohaterów znanych i popularnych filmów.

4. Festiwal Muzyki Filmowej

Festiwal Muzyki Filmowej to obowiązkowe wydarzenie dla każdego kinomaniaka. Już od kilku lat odbywa się w miesiącach późnowiosennych, przykuwając tysiące zainteresowanych.

W ramach wydarzenia prezentowane są rozmaite filmy i etiudy filmowe, z muzyką graną na żywo. Pozwala to jeszcze lepiej wejść w prezentowaną opowieść, a doświadczenia są naprawdę niesamowite. W ramach festiwalu pokazano już między innymi Władcę Pierścieni, Gwiezdne Wojny a także wiele, wiele innych filmów, których akcja rozgrywa się niekoniecznie dawno temu i w odległej galaktyce.

5. Piknik Lotniczy w Krakowie

Pikniki lotnicze stają się coraz popularniejsze w naszym kraju. Wydarzenie w Krakowie ma już swoją długą i bogatą historię. W tym roku mamy już do czynienia z XV odsłoną pokazów lotniczych, podczas których prezentowane są współczesne i historyczne maszyny – zarówno w locie, jak i na ekspozycji stałej – piknik odbywa się bowiem na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego na dawnym lotnisku w Czyżynach.

Oprócz pokazów powietrznych, można również zobaczyć rekonstrukcje z czasów pierwszej i drugiej wojny światowej, poszerzyć swoją wiedzę z zakresu militariów, a także wziąć udział w licznych imprezach towarzyszących, przeznaczonych dla całej rodziny.

6. Muzyczne Jaworki – Owczarnia

W miejscu nieco na uboczu, w malowniczych pienińskich Jaworkach, znajdujących się u podnóża Durbaszki, powstała najprawdziwsza mekka dla fanów dobrej muzyki, a zwłaszcza jazzu na najwyższym światowym poziomie.

Regularnie odbywają się tu koncerty największych sław muzycznych, jak Leszek Kułakowski, Krzesimir Dębski czy Nigel Kennedy. Oprócz koncertów bywają również organizowane cykle warsztatów dla młodszych i starszych miłośników gry na różnych instrumentach.

7. Etnomania

Skansen w Wygiełzowie już od dziewięciu lat gości wystawców i miłośników rękodzieła artystycznego oraz lokalnych wytworów różnego typu. Etnomania to przestrzeń dla targów, pokazów oraz wystaw sztuki ludowej, dodatkowo uzupełniana zabawami dla dzieci, koncertami i prelekcjami. Dzięki temu rzemiosło staje się zdecydowanie bardziej przyjazne, a każdy może znaleźć coś dla siebie podczas rodzinnej wycieczki w lipcowy weekend.

8. Małopolski Festiwal Innowacji

Małopolska to nie tylko historia i dawne obyczaje, ale też rejon prężnie się rozwijający i stawiający na nowe technologie. Co roku odbywa się choćby Festiwal Innowacji, podczas którego można poszerzyć wiedzę z zakresu biznesu, poszerzyć horyzonty i kreatywność oraz poznać niezwykłe miejsca związane z nauką.

9. Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry

Tarnów to malownicze miasto, które znajduje się na pograniczu Małopolski i Podkarpacia. W okresie letnim odbywa się tu wiele imprez o różnych charakterze. Jedną z ciekawszych jest turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry. Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Zamek Tarnowskich i łączy w sobie formę festynu, z pokazami i konkursem strzelania z łuku. To świetna atrakcja i forma spędzania czasu dla całej rodziny.