Ciekawostki

10 Interesujących Ciekawostek Dla Dzieci o Wirusach

wirusy

Wirusy są częścią otaczającego nas świata. Kojarzone są one głównie przez człowieka z negatywnymi skutkami ich żerowania na naszych organizmach. Niestety są one przyczyną licznych schorzeń, z którymi musimy się zmagać.

Należą do nich między innymi przeziębienie, ospa, AIDS lub też covid-19 czyli choroba, która stała się ogromnym problemem dla całego świata w 2020 roku. Ze względu na problemy jakie wynikają z żerowania wirusów na ich żywicielach warto od najmłodszych lat poszerzać wiedzę społeczeństwa na ich temat.

Być może dzięki temu umożliwimy sobie walkę z nimi i uchronimy wiele osób przed zachorowaniem. Dziś przedstawimy kilka ważnych informacji oraz ciekawostek na temat wirusów.

1. Są to organizmy nie żywe. Potrzebują one żywiciela, aby móc namnażać się i spełniać swoje funkcje.

2. Część z nich ma możliwość przetrwania poza organizmem żywiciela przez pewien okres czasu. Okres czasu jest indywidualny dla każdego gatunku.

3. Istnieje kilka dróg przenoszenia wirusa między organizmami. Możemy stać się żywicielem wirusa poprzez drogę kropelkową, w trakcie kontaktu intymnego lub przez dotyk. To również zależne jest od gatunku.

4. Wirusem, który doprowadził do śmierci największej liczby osób jest wirus HIV. W Afryce jest to nadal największe zagrożenie dla ludzi.

5. Ochronę przed zarażeniem się wirusem HIV stanowią barierowe środki antykoncepcyjne oraz stosowanie higieny w trakcie zabiegów naruszających ciągłość skóry.

6. Wirusy są oporne na działanie antybiotyków. W ich leczeniu korzysta się z leków przeciwwirusowych, niestety ze względu na brak metod leczniczych najczęściej stosowane jest tylko leczenie objawowe.

7. Źródłem zarażenia mogą być nie tylko otaczający nas ludzie, ale również zwierzęta.

8. Choroba wywoływana przez określone wirusy może rozwinąć się nawet kilkanaście lat od wniknięcia wirusa do naszych komórek.

9. Istnieją wirusy, które zwiększają ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe na przykład wirus HPV odpowiedzialny za rozwój raka szyjki macicy.

10. Najważniejszym sposobem ochrony jest nasza ostrożność oraz stosowanie się do podstawowych zasad higieny.