Ciekawostki

Maltańczyk

Maltańczyk

Kolejne potwierdzenie, że pies i człowiek to dwie istoty nierozerwalnie ze sobą związane od niepamiętnych czasów. No bo jak inaczej można tą więź tłumaczyć jeśli już 230 lat p.n.e. pisano o psach w starożytnych księgach.

Właśnie w tym czasie znalazły się wzmianki o psach zwanych dziś maltańczykami. A jeszcze starsze dowody na istnienie tej rasy psów wskazują znaleziska pochodzące z 1225 r. p.n.e. Właśnie z tego czasu pochodzi figurka psa znaleziona w grobowcu jednego z faraonów, która przypomina swym kształtem dzisiejszego maltańczyka.

Według badaczy psich dziejów, maltańczyki uznawane są za jedną z najstarszych ras psów.

Opis maltańczyka

Mały tułów 21-25 centymetrów w kłębie i wadze około 4 kilogramów. Posiadają zgrabną sylwetkę z zagiętym ogonem. Natura wyposażyła je w bardzo ładne wesołe i bystro zerkające oczy w ciemnym kolorze. Uszy trójkątne wysoko osadzone. Sylwetki psów tej rasy pokryte są długimi białymi włosami. Włosy czasami spotyka się w kolorze kości słoniowej. Włosy są rzadko gubione.

Radosne żywotne malce

Maltańczyki można określić jako „żywe srebra”. Są bardzo aktywnymi psami, niesamowita żywotność decydująco wpływa na ich łagodne usposobienie, znajdujące bardo wielu zwolenników. Psy tej rasy są doskonałymi towarzyszami zabaw, szybko uczą się różnych sztuczek. Ze względu na te cechy bardzo dobrze sprawdzają się w psich zawodach agility.

Charakter i nauka

Psy tej rasy mają łagodne usposobienie. Do obcych podchodzą z nieufnością i dystansem. Swoim zawadiackim i ruchliwym usposobieniem szybko zjednują sobie przychylność ludzi. Są bardzo towarzyskimi psami źle znoszącymi samotność. Bardzo posłuszne i inteligentne szybko uczące się psy. Najlepiej czują się w bliskiej obecności swojego pana, wymagając od niego duże zainteresowania i czułości. Postrzegane jako psy „kolanowe”, bardziej jako maskotki niż obrońcy. Typowi domatorzy dlatego niekontrolowane ucieczki nie leżą w ich charakterze, bardzo przywiązują się do swoich właścicieli.

Pielęgnacja

Włosy maltańczyków wymagają dużych zabiegów pielęgnacyjnych. Powinny być rozczesywane po każdym spacerze. Co pewien czas wskazana jest wizyta u specjalisty od psich fryzur i ostrzyżenie. Szczególnej uwagi wymagają oczy, które powinny być czyszczone przynajmniej raz w tygodniu. Profilaktyka wymaga też częstego przeglądu uszu i zębów.

Dieta maltańczyków

Psy tej rasy wymagają dużo ruchu w związku z tym rodzaj pokarmu powinien być dostosowany do jego aktywności. W przypadku ograniczonego ruchu szybko tyją, dlatego powinno się odpowiednio zadbać o ich dietę. Ze względu na niewielką budowę wystarczy karmić je wysokiej jakości pokarmem suchym ze sporą zawartością mięsa. Psom tej rasy tak jak i innych nie powinno się podawać słodyczy, dopuszczalne są specjalne, wysokiej jakości przekąski, zakupione w specjalistycznych sklepach. Standardowo psy powinny mieć łatwy dostęp do świeżej i czystej wody.