Ciekawostki

15 Ciekawostek o Wilhelmie Rontgenie

Wilhelm Röntgen
źródło: Wikipedia

Wilhelm Röntgen to jeden z najpopularniejszych fizyków wszech czasów. Urodził się w niemieckim mieście Lennep w 1845 roku, choć już niespełna trzy lata później cała jego rodzina przeniosła się do Holandii. Od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie otaczającym go światem, który w tamtych czasach diametralnie się zmieniał. Zaczął studiować inżynierię, ale dosyć szybko zrezygnował na rzecz Politechniki Federalnej w Zurychu. Mając 50 lat Wilhelm Röntgen odkrył noty typ promieniowania, za co raptem sześć lat później został uhonorowany pierwszą w dziedzinie fizyki Nagrodą Nobla.

1. Pierwsze rentgenowskie zdjęcie zostało wykonane w 1895 roku. Naukowiec wykonał zdjęcie dłoni swojej żony.

2. Wilhelm Röntgen nigdy nie zaliczył matury. Swoją późniejszą edukację kontynuował na uniwersytecie, który nie wymagał tego rodzaju potwierdzenia. Dosk

3. Naukowym mentorem Wilhelma stał się August Kundt. Był on niesamowitym uczonym, który przez wiele lat badał fale dźwiękowe. To właśnie jemu należy przypisać wprowadzenie młodego Röntgena w świat fizyki. Wilhelm został jego najlepszym asystentem na uniwersytecie w Zurychu.

4. Mając zaledwie trzydzieści lat Röntgen sam został wykładowcą. W ocenie wielu swoich studentów był jednak wykładowcą niemożliwie przynudzającym.

5. Swoje odkrycie Wilhelm postanowił przetestować na własnej żonie, której nigdy wcześniej nie wpuścić do pracowni. Po wykonaniu legendarnego zdjęcia dłoni, Anna Bertha z przerażeniem uciekła, mówiąc „Właśnie zobaczyłam własną śmierć”.

6. Wilhelm Röntgen nigdy nie chciał opatentować swojego odkrycia, co w tamtych czasach było standardem wśród naukowców. Twierdził, że odkrycia naukowe powinny należeć do całej ludzkości.

7. Swoje odkrycie Wilhelm postanowił opublikować w czasopiśmie naukowym. Ostatnie prace przebiegały w nerwowych warunkach, ponieważ naukowcowi zależało na jak najszybszej publikacji. Wspaniale udokumentowana praca wraz z zdjęciem żony wzbudziła niemałe poruszenie. Naukowiec z dnia na dzień stał się niezwykle sławną personą.

8. Żona Wilhelma przez wiele lat zmagała się z bolesnymi dolegliwościami, których źródła nie udało się zlokalizować. Ból bywał jednak nie do zniesienia, dlatego Wilhelm przez długi czas wstrzykiwał żonie morfinę, od której kobieta z czasem bardzo się uzależniła.

9. Skomplikowana sytuacja materialna i szereg niedostatków związanych przede wszystkim z I Wojną Światową sprawiły, że wielu znajomych uczonego wysyłało naukowcowi paczki z jedzeniem. Mimo niedożywienia uważał, że paczkami należy się dzielić, dlatego wszystkie oddwał do społecznego punktu.

10. Z jednej szkoły został wyrzocony właściwie przez przypadek. Mylnie posądzono go o stworzenie obraźliwej karykatury jednego z nauczycieli.

11. Wilhelm wraz z żoną adoptowali córeczkę brata Berthy.

12. Możliwość wykonywania zdjęć rentgenowskich do dnia dzisiejszego uważane jest za jedno z najwspanialszych odkryć wszech czasów, którego do tej pory nie zastąpiono nową technologią. Fakt, iż naukowiec nigdy nie opatentował swojej pracy spowodował, że właściwie od razu można było korzystać z niej w medycynie.

13. Tuż przed ogłoszeniem swojego odkrycia spędzał w pracowni całe tygodnie. Był tak pochłonięty pracą, że zdarzało mu się tam nawet spać.

14. Wilhelm Röntgen uchodził za człowieka niezwykle inteligentnego, ale też równie skromnego. Bywał surowy wobec swoich studentów, ale nigdy nie starał się wywyższać.

15. Uwielbiał w wolnych chwilach, których tak de facto nie było wiele, spacerować po górach. Mówiono o nim, że był introwertykiem.