Ciekawostki

10 Fascynujących Ciekawostek o Morświnach

morświn w wodzie
źródło: AVampireTear / Wikipedia

W wodach mórz i oceanów świata spotkać można wiele różnych zwierząt i roślin, które wciąż nie zostały do końca poznane, a informacje o nich bywają naprawdę interesujące. Wśród nich jest morświn — nazywany bałtyckim kuzynek delfina — który niestety stanowi gatunek zagrożony wyginięciem. Oto 10 zaskakujących ciekawostek o morświnach:

1. Najdrobniejszy gatunek

Morświn to najdrobniejszy gatunek z rodziny waleni. Zazwyczaj unika kontaktu z człowiekiem. Obecnie w Morzu Bałtyckim żyje około 500 osobników.

2. Echolokacja

Morświny z natury są indywidualistami i włóczykijami — podobnie do delfinów, ale w przeciwieństwie do nich są płochliwe i skryte. Osobniki tego gatunku porozumiewają się między sobą za pomocą echolokacji.

3. Ubarwienie

Swoim ubarwieniem morświn przypomina ryby zamieszkujące słone wody — z wierzchu jest ciemno-szaro-granatowy, od spodu natomiast biały.

4. Indywidualista

Choć jest indywidualistą i żyje samotnie, morświnowi zdarza się polować w grupie, jednak jej liczebność wynosi najczęściej od 2 do 3 osobników. Na jego pokarm składają się przede wszystkim ryby: śledzie, sardynki, makrele, jak i przydenne bezkręgowce.

5. Wiecznie uśmiechnięte

O morświnach mówi się, że są wiecznie uśmiechnięte — wynika to z posiadania niepozornych warg z zadartymi kącikami, które powodują efektu uśmiechu u tego zwierzęcia.

6. Głód

Zazwyczaj morświn pływa blisko powierzchni, może jednak zanurkować na dno, jeżeli poczuje zbyt duży głód. Co około 12 minut wynurza się, by zaczerpnąć powietrza i ponownie nurkować.

7. Atlantyk i Pacyfik

Poza Bałtykiem, w którym występują rzadko, morświny pływają również w wodach przybrzeżnych północnego Atlantyku i Pacyfiku, w Morzu Śródziemnym i Czarnym.

8. Samce

Morświn może osiągnąć długość ciała do 189 centymetrów oraz wagę do 70 kilogramów. Samce tego gatunku są mniejsze od samic, mają największe jądra ze wszystkich zwierząt na świecie w stosunku do wielkości ciała.

9. Podgatunki

Wyróżnia się cztery podgatunki morświna: phocoena, vomerina, relicta. Czwarty z nich nie ma nadanej nazwy.

10. Polscy rybacy

Jeszcze w XX wieku polscy rybacy otrzymywali specjalną premię od państwa za zabicie morświna — był on bowiem uważany za rybackiego szkodnika. Obecnie od 1984 roku znajduje się w Polsce pod ścisłą ochroną gatunkową.