Europa

15 Najlepszych Atrakcji dla Dzieci nad Balatonem

Jezioro Balaton | fot. Christo / Wikipedia

Węgierski Balaton to nie tylko największa atrakcja w tej części kraju, ale i największe jezioro w Europie Środkowej. Usytuowane jest w południowo-zachodniej części kraju i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie w pięknym Lasem Bakońskim. Fantastyczna lokalizacja sprawiła, że na przestrzeni lat Balaton stał się jedną z najchętniej wybieranych węgierskich destynacji. Warto pamiętać, że w obrębie jeziora znajdziemy również sporo interesujących atrakcji dla najmłodszych urlopowiczów. Jakie miejsca warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności?

1. Balaton Theme Park Nosztori

Wspaniały park rozrywki, który będzie stanowił nie lada atrakcję dla najmłodszych urlopowiczów. Na miejscu znajduje się mini kolej wąskotorowa, ale sporym zainteresowaniem cieszą się również przejażdżki na quadach. Sporo dzieci decyduje się również na świetnie zaaranżowany park linowy. Miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, które pragną zapewnić swoim pociechom moc niezapomnianych wrażeń.
Adres: Csopak 73-as főút

2. Balaton Uplands National Park 

Jedno z najbardziej niezwykłych miejsc znajdujących się w pobliżu jeziora Balaton. Ten wyjątkowy park narodowy spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających gości. Znajduje się tutaj mnóstwo wyśmienitych szlaków pieszych. Sporą atrakcją są również tutejsze jaskinie, które można zwiedzać z przewodnikiem. Na terenie parku znajdziemy również sporo punktów widokowych, z których rozpościerają się fantastyczne widoki na okolice. To jedno z tych miejsc, w których można podziwiać nie tylko unikatową roślinność, ale i fascynujące skały, lasy, okoliczne winnice oraz pola uprawne.
Adres: Csopak, Kossuth u. 6

3. Sherpa Adventure Park

Kolejny wyśmienity park rozrywki, w którym dzieci będą mogły się zanurzyć na długie godziny. Moc atrakcji zapiera dech w piersiach. Jedną z najważniejszych jest oczywiście imponujący park linowy. Do dyspozycji mamy trasy o zróżnicowanym poziomie trudności. Na terenie obiektu znajduje się również strefa gastronomiczna.
Adres: Balatonfűzfő, Uszoda utca 2

4. Barátlakások

Wyjątkowa atrakcja, która zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych. Skalne miasto usytuowane nad Balatonem znajduje się na trasie zielonego szlaku. Wydrążone w skałach wnętrza robię niemałe wrażenie, a dodatkowym atutem jest widok rozpościerający się z tego miejsca. Warto dodać, że niegdyś skalne mieszkania pełniły funkcję pustelni, do których udawali się bracia z zakonu.
Adres: Tihany, 8237 Węgry

5. Bella Zoo Park, Siófok 

Świetne miejsce dla wszystkich miłośników zwierząt. Niezaprzeczalną zaletą tego ogrodu zoologicznego jest fakt, iż wiele zwierząt można pogłaskać. Znajdują się tutaj pocieszne alpaki, lamy, kucyki i konie. Można podziwiać również spore pod względem gabarytów żółwie i wiele innych. To idealna atrakcja dla rodzin podróżujących z dziećmi w każdym wieku.

6. Janus Xantos Lookout (Sphere Lookout)

Satysfakcjonująca atrakcja dla małych poszukiwaczy mocnych wrażeń. Ważnym punktem jest wspaniały taras widokowy znajdujący się w koronach drzew. Rozpościerający się z tego miejsca widok zapiera dech w piersiach. Na terenie obiektu znajduje się także kolejka grawitacyjna oraz zjeżdżalnia na kołach dmuchanych.
Adres: Balatonboglár, Kilátó u. 8

7. Szépkilátó 

Zielona przestrzeń, która idealnie sprawdza się na chwilę wytchnienia. Bardzo często organizowane są tutaj pikniki. Nic w tym jednak dziwnego, biorąc pod uwagę wspaniały widok na Balaton. Znajdują się tutaj ławy ze stolikiem, choć dla wielu turystów najlepszą opcją jest piękna trawa. Zdecydowanie warto się tutaj zatrzymać choć na chwilkę, by spędzić rodzinny czas w przepięknych okolicznościach przyrody.
Adres: Balatongyörök, Eötvös Károly

8. Zamek Szigliget

Atrakcja, która ma szansę zachwycić zarówno dorosłych, jak i młodych pasjonatów historii. Imponujące ruiny zamku znajdują się na sporym wzniesieniu. Warto dodać, że na terenie obiektu można podziwiać wspaniałe eksponaty wojskowe. Spore wrażenie robią również świetnie odtworzone wnętrza poszczególnych pomieszczeń. Dzięki nim można przekonać się, jak niegdyś prezentowały się wnętrze kuchenne i wspaniałe komnaty zamkowe. Warto zajrzeć również ze względu na wspaniały widok rozpościerający się z najwyższej części.
Adres: Szigliget, Magyarország 71123

9. Pałac Festeticsów 

Pałac Festeticsów znajduje się w zachodniej części Balatonu. Warto jednak uwzględnić to miejsce podczas pobytu w tym regionie, by przenieść się w czasie do minionej już epoki i przekonać się na własnej skórze, jak niegdyś żyła arystokracja. Pałac powstawał na przełomie XVII-XIX wieku. Jest utrzymany w barokowym stylu, a zatem można spodziewać się misternie wykonanych zdobień i zachwycających rozwiązań architektonicznych. Już elewacja robi kolosalne wrażenie, choć zdecydowanie warto skusić się na zwiedzanie wnętrza. Dla wielu turystów najpiękniejszym elementem pałacu jest starodawna biblioteka. Warto jednak wspomnieć, że na terenie obiektu znajduje się również pokaźna kolekcja starych powozów. Rodziny podróżujące z dziećmi z pewnością powinny odwiedzić to wyjątkowe miejsce.
Adres: Keszthely, Kastély u. 1

10. Family Park – BalaLand 

Zadaszony park rozrywki, który może być świetną alternatywą na deszczowe dni. Obiekt jest całkiem spory, a wnętrze aż po brzegi wypełnione jest atrakcjami dla dzieci w każdym wieku. Znajdziemy tutaj świetne tory przeszkód, zjeżdżalnie, baseny wypełnione kolorowymi piłeczkami, a także strefę wodną, w której aż roi się od wodnych atrakcji. Zdecydowanie warto wziąć to miejsca pod uwagę, gdy zetkniemy się z mniej sprzyjającymi warunkami pogodowymi.
Adres: Szántód, Móricz Zsigmond u. 96

11. Siófok Óriáskerék

Wielka atrakcja znajdująca się w południowo-zachodniej części Balatonu. Żadne dziecko nie przejdzie obok tego diabelskiego młynu obojętnie. I trzeba przyznać, że jest to atrakcja, na którą warto się skusić. Wielu turystów poleca przejażdżkę w czasie zachodu słońca. Widoki z góry wówczas zapierają dech w piersiach.
Adres: Magyarország, Siófok

12. Vidor Toy Museum

Muzeum zabawek to świetna odskocznia od wodnych zabaw, których pełno nad Balatonem. Miejsce zachwycające pod względem jakości oraz zróżnicowania eksponatów. Dla dorosłych wizyta w tym miejscu może się wiązać z podróżą do własnego dzieciństwa. Małe dzieci z pewnością odkryją tutaj wiele atrakcyjnych zabawek, które obecnie należą do historii. Muzeum dzieli się na kilka sektorów. Znajdziemy sporo zabawek, które niegdyś uchodziły za cud technologii.
Adres: Keszthely, Kossuth Lajos u. 12

13. Kąpielisko Keszthely 

Rewelacyjne kąpielisko z dostępem do drewnianego molo, które stanowi odrębną atrakcję. To idealna lokalizacja dla rodzin z dziećmi, które poszukują bezpiecznej i jednocześnie zapewniającej atrakcje przestrzeni. Znajduje się tutaj imponujący diabelski młyn oraz wiele kafejek z ciekawą ofertą gastronomiczną.
Adres: Keszthely

14. Annagora Aquapark 

To ogromny park wodny, w którym aż roi się od wyśmienitych atrakcji. Dla małego dziecka miejsce będzie źródłem wielkiej radości i niekończącej się zabawy. Na słowo uznania zasługują imponujące zjeżdżalnie oraz rozległy kompleks basenów. Znajduje się tutaj również świetny brodzik dla najmłodszych oraz strefa spa, która z pewnością przypadnie do gustu paniom. Jest to z pewnością jedno z tych miejsc, w którym nie sposób się nudzić.
Adres: Balatonfüred, Fürdő u. 35

15. Zobori Élménypark

Kolejny park rozrywki, który zachwyci młodych pasjonatów ekstremalnych przeżyć. Świetlnie usytuowany i wyposażony w szalenie długie zjeżdżalnie. Na terenie obiektu znajdziemy sporo różnych atrakcji, które umilą dzień naszym pociechom.
Adres: Zalaszabar, Hrsz 1565