Europa

10 Najlepszych Atrakcji w Watykanie

Watykan

Od 1929 roku, kiedy papież zawarł umowę z Mussolinim, Watykan jest niepodległym państwem, najmniejszym na świecie z zaledwie 0,44 kilometrami kwadratowymi. Jednak w jego murach znajduje się wystarczająco dużo atrakcji i rzeczy do zrobienia, aby turyści byli zajęci przez kilka dni. Niezależnie od tego, czy jesteś pobożnym katolikiem, czy po prostu pasjonujesz się imponującą architekturą i wyrafinowanymi ceremoniami, wizyta w Watykanie jest wspaniałym dodatkiem do Twojej podróży do Rzymu. Poznajcie najlepsze atrakcje w Watykanie.

1. Bazylika Świętego Piotra

W centrum Watykanu i jednym z najlepszych miejsc do zwiedzania, wspaniała Bazylika św. Piotra została zbudowana między XVI a XVIII w., zastępując wcześniejsze budowle. Jest jednym z największych kościołów katolickich na świecie i centrum katolicyzmu. Chociaż nie jest to katedra biskupa Rzymu, nadal uważana jest za najświętsze miejsce Kościoła katolickiego.

2. Muzea Watykańskie

Muzeum Watykańskie to jedno z największych muzeów na świecie, a jego zbiory są kolekcją i kumulacją Kościoła rzymskokatolickiego od wieków. Ogromny kompleks, jakim są Muzea Watykańskie posiada jedne z najsłynniejszych dzieł sztuki na świecie, w tym dzieła Rafaela i Michała Anioła, a także sztuki i artefakty ze starożytnego Egiptu, Grecji i Cesarstwa Rzymskiego.

3. Kaplica Sykstyńska

Z freskami sufitowymi i ołtarzowymi namalowanymi przez Michała Anioła i freskami ściennymi namalowanymi przez innych mistrzów renesansu, jest punktem kulminacyjnym wizyty w Muzeach Watykańskich i jednym z najważniejszych skarbów sztuki na świecie.

4. Zamek Świętego Anioła

Zabytek historyczny, który zasługuje na odwiedzenie przez turystów. W pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest bezpłatny, a trasa jest dobrze zorganizowana. Wewnątrz znajdują się również toalety i bar. Widok Rzymu z góry jest wspaniały. Koszt biletu wstępu wynosi 15 Euro i nie potrzebujesz przewodnika, ponieważ bardzo dobrze działa aplikacja na telefon.

5. Ogrody Watykańskie

Polecam ogrody watykańskie, piękna zieleń, dużo drzew, latające papugi i ponad 100 fontann. W tym miejscu ramiona muszą być zakryte oraz trzeba mieć długa spódnicę. Ogrody watykańskie są niezwykle zadbane dzięki pracy ogrodników. Spacer po alejach, które wieją przez piękne kwietniki jest wyjątkowym doświadczeniem.

6. Pieta

Jak wszystkie dzieła Michała Anioła, La Pieta jest wspaniale wyrzeźbiona i wzruszająca. Zdecydowanie warta zobaczenia. Jest takie poczucie szacunku przy jej oglądaniu.

7. Necropolis

Fantastyczne, ale nieco klaustrofobiczne i bardzo ciepłe miejsce. Szczególnym przeżyciem jest wizyta w starożytnej ulicy grobowej głęboko pod ziemią, a na koniec w grobowcu św. Piotra. To złota skrzynia pod wysokim ołtarzem w katedrze św. Piotra. Byłem bardzo zaskoczony, gdy zobaczyłem starożytne miejsca pochówku i dowiedziałem się wiele o życiu w starożytnym Rzymie. Cały powód tego miejsca, jego wielkość i splendor największego i najbardziej znanego kościoła na świecie jest tutaj ujawniony. Ze względu na wielkość, tylko kilkunastoosobowe grupy są wpuszczane na raz.

8. Stanze Watykańskie

To miła gratka, pod koniec zwiedzania. Niestety do tego czasu jest się tak zmęczonym i zatłoczonym, że nie spędza się tyle czasu na szukaniu gdzie indziej, ale mimo to bardzo przyjemnie jest je zobaczyć.

9. Parafia św. Anny

Kościół został zaprojektowany przez Jacopo barozzi da Vignola, ma owalny plan, dwie dzwonnice Alessandro Specchi. Vignola był świetnym architektem. Idealne miejsce na chwilę modlitwy.

10. Plac Świętego Piotra

Wielki Piazza San Pietro przed Bazyliką św. Piotra został wytyczony przez Berniniego w latach 1656-1667, aby zapewnić miejsce, w którym mogliby zbierać się wierni z całego świata. Nadal służy temu celowi w sposób godny podziwu i jest wypełniony po brzegi w każdą niedzielę wielkanocną i przy innych ważnych okazjach.