Europa

10 najlepszych atrakcji w Weronie

Werona

Werona – miasto, którego nazwę słyszał kiedyś na pewno każdy i każda z nas. Miasto to stało się symbolem miłości, dzięki umiejscowieniu w nim akcji dramatu, jakże sławnego i słynnego Wiliama Szekspira. Wycieczki do Werony odbywają w większości ludzie zakochani, lub poszukujący miłości.

Pragną odnaleźć w inspirację do miłosnych wierszy i poematów, w pięknym balkonie w domu Julii, bądź chcą wspólnie z drugą połówką, celebrować swoje uczucie, odwiedzając miasto, które stało się światową stolicą miłości. Co warto zobaczyć w mieście zakochanych i czym Werona może nas zaskoczyć? Jakie są najlepsze atrakcje?

1. Casa di Romeo

Zaczniemy trochę przewrotnie, ponieważ nie od domu Julii, a jej sławnego kochanka. Miejsce wcale nie jest takie łatwe do znalezienia, ponieważ nie jest to budynek otwarty dla turystów, jakim jest dom Julii. Lecz kto szuka, ten znajduje i jeśli mamy wystarczająco dużo determinacji, tak bardzo przydatnej w miłości, to musimy udać się na Via Arche Scaligere 2-4. Tam też znajduje się majestatyczny pałac należący kiedyś do rodu Cagnolo. Budynek nie jest niestety otwarty dla turystów, ale i tak, zdecydowanie warto go zobaczyć. Ciekawostką jest fakt, iż na fasadzie budynku znajduje się cytat z dramatu Szekspira,, Ach, gdzież jest mój Romeo?’’.

2. Casa di Julitta

Najbardziej znane na świecie miejsce, w którym tak mocno celebrowana jest miłość. Miliony odwiedzających Weronę turystów, często przyjeżdżają do miasta, tylko w jednym celu – zobaczyć na własne oczy ten słynny balkon, pod którym Romeo wzdychał do swojej ukochanej. Tak naprawdę, to Julia wcale tutaj nie mieszkała, ponieważ gotycki dom był siedzibą rodziny Cappello. Ktoś stwierdził, że skoro nazwisko brzmi podobnie do Capuleti, to dlaczego by nie zacząć zarabiać, na tej pięknej i romantycznej opowieści. Stąd też wzięły się pielgrzymki do tego właśnie miejsca. Chcąc zwiedzić piękny dom Julii i stanąć pod jej balkonem, będziemy musieli zapłacić 6 euro. Nie jest to dużo, jeśli ma nam to pomóc w miłości. A podobno ma, ponieważ jeśli jesteśmy singlami i dotkniemy prawą pierś Julii, to rychło znajdziemy swoją drugą połówkę. Jeśli zaś mamy już swoje serce przy sobie, to wysyłając liścik i zostawiając go w bramie wejściowej na dziedzińcu, sprawi to, że będziemy mieli szczęśliwy i kochający związek, aż po grób.

3. Klub Julii

Jakże pięknym i romantycznym, byłoby napisanie do Julii listu i otrzymanie odpowiedzi. Jeśli uważasz, że jest to tylko urocze marzenie, to jesteś w błędzie. Naprawdę można napisać do Julii list o swoich problemach, bądź podbojach miłosnych i prawdopodobnie otrzymasz na niego odpowiedź! Wszystko za sprawą niezwykłego miejsca, jakim jest Klub Julii. To właśnie tutaj, wolontariusze z całego świata, odpisują na listy od kochanków i kochanek.
Samo miejsce jest niezwykle warte odwiedzenia, by zobaczyć na własne oczy setki, jeśli nie tysiące listów poukładanych w pięknych drewnianych skrzynkach. Klub znajduje się na ulicy Croso Santa Anastasia 29. Miłość przepełnia to miejsce, od fundamentów, aż po dach!

4. Amfiteatr z czasów Cesarstwa Rzymskiego

Areny, takie jak Koloseum, kojarzą się wszystkim jednoznacznie z walkami gladiatorów, oraz walkami z dzikimi zwierzętami. Niewielu kojarzy sobie je z przedstawieniami, które na takich amfiteatrach również się odbywały. Nie inaczej było w Amfiteatrze w Weronie, który jest jednym z najstarszych, zachowanych się w tym stanie Amfiteatrów z czasów rzymskich. Jest w stanie pomieścić nawet 30 tysięcy osób i dzisiaj również odgrywa niemałą rolę w życiu kulturalnym miasta, ponieważ odbywają się tutaj koncerty, opery i musicale. Warto wybrać się tutaj na jakiś spektakl i poczuć jak to miejsce wpływa na odbieraną przez nas sztukę. Niesamowite emocje gwarantowane!

5. San Francesco al Corso

Wracając do legendy o Romeo i Julii, która w Weronie zawsze będzie brzmiała najpiękniej i najmocniej, nie sposób nie zahaczyć o mały kościółek, który w swoim wnętrzu skrywa podobno prawdziwy skarb. Według legendy to właśnie w tym miejscu znajduje się sarkofag, w którym spoczywa Julia Capuleti. Ile w tym prawdy, tak naprawdę nie wie nikt, ale podobno każdy kto przyjdzie w to miejsce, wraca odmieniony siłą wiecznej miłości. Warto więc udać się tutaj i przekonać o tym na własnej skórze.

6. Ponte Pietra

Dosłownie,,Kamienny Most’’, jest pięknym i wiekowym zabytkiem Werony, usytuowanym na Adydze. Podobno został wybudowany w 100 roku przed naszą erą. Idealne miejsce dla zakochanych do wyznania sobie wzajemnej miłości. Wiele osób właśnie tutaj mówi swojej sympatii pierwsze,,Kocham Cię ‘’, o czym świadczyć mają liczne kłódki miłosne, zawieszone na moście.

7. Most Scaligero

Kolejny most w Weronie warty uwagi i chwili na podziwianie jego piękna. Zwany także mostem Castelvecchio, jest to majestatyczny most obronny, który prowadzi do zamku Castelvecchio, dawnej warowni Werony. O militarnym charakterze owego mostu świadczyć mogą piękne blanki.

8. Pizza delle Erbe

Być w Weronie i nie zażyć gwarnego, ulicznego życia, to jakby tutaj w ogóle nie być. Miejsce to charakteryzuje się wieloma sklepikami i straganami, na których kupimy niezliczone ilości pięknych i romantycznych pamiątek z miasta zakochanych.

9. Via Mazzini

Ta główna ulica miasta zakochanych jest idealnym przykładem na to, że każde miasto, ma swoje serce. To Werony, tętni właśnie na Via Mazzini. Sklepy po obydwóch stronach ulicy, zachęcają do wstąpienia razem z naszą drugą połówką, a wszelkich towarów jest tam bez liku. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

10 Fontanna Madonny z Werony

Czymże byłoby tak piękne i romantyczne miasto, bez fontanny. W Weronie fontanna ma postać pięknej kobiety u której stóp bije woda, opadająca raźno do kamiennej misy. Miejsce idealnie dopełniające wizerunek romantycznej światowej stolicy miłości.