Polska

Warszawa w Jeden Dzień – 20 Ulubionych Miejsc

łazienki

Warszawa to miasto pełne historii, sztuki i kultury. W polskiej stolicy można doświadczyć nie tylko nocnego życia, ale również obcować ze sztuką, poznawać historię całego kraju, zwiedzać muzea i piękne, zadbane parki, a także brać udział w wielu wydarzeniach sportowych, naukowych i kulturowych.

Choć życie w tym mieście nie należy do tanich, Warszawę można zwiedzić w bardzo budżetowy sposób, korzystając z wielu darmowych lub symbolicznie płatnych atrakcji. Przedstawiamy 20 miejsc i unikalnych rozrywek, których warto spróbować w jeden weekend!

1. Stare Miasto

Warszawskie Stare Miasto to bez wątpienia miejsce, które powinien odwiedzić każdy turysta podczas pobytu w stolicy. To tutaj znajdują się znane i doceniane restauracje, kawiarnie i kluby nocne, a na staromiejskich ulicach często odbywają się wernisaże, pokazy artystyczne, a nawet koncerty. Dookoła wąskich, brukowanych uliczek, umiejscowione są kolorowe, zabytkowe kamienice, które stanowią swoisty symbol warszawskiej architektury.

2. Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie to z pewnością jeden z najważniejszych architektonicznych symboli miasta. Wybudowany w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku reprezentuje typowy styl realizmu socjalistycznego, a przy tym – z wysokością 237 metrów – stanowi drugi największy budynek w kraju. Choć większość turystów cieszy oczy widokiem zewnętrznej, masywnej formy budowli, niewielu decyduje się zwiedzić wnętrza pałacu. To duży błąd! W środku znajdują się cztery teatry, Narodowe Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji PAN, kina i siedziba niepublicznej uczelni Collegium Civitas. W ogromnych, mieszczących nawet kilka tysięcy osób salach konferencyjnych odbywają się wydarzenia, spektakle, jarmarki i kiermasze, targi o ogólnopolskim zasięgu, a nawet koncerty.

3. Łazienki Królewskie

Podczas zwiedzania Warszawy warto wybrać się do Łazienek Królewskich – ogromnego zespołu parkowo-pałacowego, którego historia sięga XVIII wieku. Piękne, zadbane ogrody oferują mnóstwo atrakcji dla całej rodziny. Znajdują się tu stawy i jeziorka, klimatyczne alejki spacerowe, miejsca do odpoczynku, a także liczne rzeźby przedstawiające m.in. artystów, królów i polityków oraz postaci bajkowe i antyczne. Ogrody podzielone są na cztery główne części: Ogród Chiński, Ogród Romantyczny, Ogród Królewski i Ogród Modernistyczny. W obrębie Łazienek Królewskich znajduje się wiele obiektów architektonicznych. Szczególnie warto odwiedzić Koszary Kantonistów (Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa), dziewiętnastowieczne Stajnie Kubickiego, Nową Pomarańczarnię oraz Pałac Na Wyspie, w którym zobaczyć można Galerię Obrazów i wiele zabytkowych, odrestaurowanych wnętrz.

4. Spectra Art Space

Spectra Art Space to prywatna placówka kulturalna, która zajmuje się propagowaniem sztuki nowoczesnej. Organizowane są w niej prelekcje, konferencje i wystawy czasowe, na których obejrzeć można dzieła twórców z całej Polski, porozmawiać z wybitnymi przedstawicielami sztuki współczesnej, wziąć udział w wernisażach czy spróbować swoich sił na różnego rodzaju warsztatach. Wstęp na teren obiektu jest całkowicie bezpłatny.

5. Mazowiecki Park Krajobrazowy

Mazowiecki Park Krajobrazowy położony jest na pograniczu południowo-wschodniej Warszawy i kilku pobliskich gmin. Zajmuje powierzchnię prawie 8 tysięcy hektarów, na których wytyczono piesze i rowerowe ścieżki, idealne na długą, popołudniową wycieczkę z rodziną. Aż 70% terenów parku zajmują gęste lasy, jednak unikalną częścią tutejszego krajobrazu są pozostałości po typowych, mazowieckich torfowiskach (np. Bagno Całowanie). W Mazowieckim Parku Krajobrazowym występuje ponad tysiąc gatunków roślin naczyniowych i 260 gatunków zwierząt (m.in. lisy, jenoty, bobry, kuny i wydry). W okolicach bagien i mokradeł swoje stanowiska mają liczne gatunki rzadkich ptaków. Łącznie utworzono tu 9 rezerwatów przyrody i wyznaczono ponad 60 pomników przyrodniczych, które zobaczyć można podczas wycieczek oznakowanymi szlakami turystycznymi.

6. Park Ujazdowski

Podczas zwiedzania warszawskiego Śródmieścia warto zatrzymać się w malowniczym Parku Ujazdowskim, który w celach rozrywkowych i wypoczynkowych wykorzystywany był już w połowie XIX wieku. Obecnie znajduje się on na liście zabytków historycznych Warszawy i uznawany jest za jeden z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych parków w całym mieście. Największą atrakcją tego miejsca jest Staw Ujazdowski, w którego pobliżu podziwiać można zabytkowe mostki i kładki oraz wodne kaskady. W parku znajdują się również rzeźby i pomniki, w tym rzeźba Gladiator z 1880 roku oraz pomnik Jana Ignacego Paderewskiego. Tuż nad Stawem Ujazdowskim umieszczona została piękna, biała pergola, a w samym parku znajduje się również duży plac zabaw dla dzieci.

7. Muzeum Gazowni Warszawskiej

W polskiej stolicy nie brakuje unikalnych, ciekawych muzeów, których na próżno szukać w innych miasta. Obiektem całkowicie unikalnym jest Muzeum Gazowni Warszawskiej (zwane po prostu „Muzeum Gazownictwa”), które oferuje darmowe zwiedzanie. Ekspozycja obejmuje takie zagadnienia jak: postęp technologiczny w przemyśle gazowym, sylwetka Jana Łukasiewicza (polskiego wybitnego wynalazcy i prekursora wydobywania i wykorzystywania ropy naftowej), ewolucja oświetlenia miast czy codzienne wykorzystywanie gazu w domach i miejscach publicznych.

8. Pomnik warszawskiej Syrenki

Warszawska Syrenka to prawdopodobnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych pomników w całej Polsce. Choć nikt do końca nie wie, skąd pochodzą legendy o syrenie pływającej w Wiśle, faktem jest, że najstarszy wizerunek tej mitologicznej postaci pochodzi już z roku 1400. Według lokalnych podań, syrena przypłynęła do okolic dzisiejszej Warszawy z Oceanu Atlantyckiego, a jej siostra dotarła do Kopenhagi, gdzie do dziś stoi jej pomnik. Najsłynniejszy wizerunek postaci znajduje się na Starym Mieście, jednak w rzeczywistości to nie jedyna warszawska syrenka – inne pomniki obejrzeć można na Powiślu, w dzielnicy Praga-Południe, na wiadukcie im. Stanisława Markiewicza, a także na elewacjach wielu zabytkowych budynków.

9. Bulwary wiślane

Choć życie kulturowe i społeczne toczy się przede wszystkim na warszawskim Starym Mieście, mieszkańcy stolicy swój wolny czas chętnie spędzają także na nadwiślańskich bulwarach. Wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki ciągną się wspaniale utrzymane i zagospodarowane promenady, przy których znaleźć można eleganckie restauracje, klimatyczne kawiarnie, puby i bary. Latem to doskonałe miejsce do uprawiania sportów na świeżym powietrzu, spacerowania i biwakowania. Dużą atrakcją są również rejsy statkami wycieczkowymi po Wiśle.

10. Zamek Królewski

Zamek Królewski od wieków stanowił siedzibę władców Polski. Monumentalna, barokowo-klasycystyczna budowla początkowo była rezydencją książąt mazowieckich, dziś zaś pełni funkcję znakomitego muzeum. W środku zwiedzać można wspaniałe, odrestaurowane wnętrza pałacowe, galerię z wieloma wspaniałymi arcydziełami (m.in. Lucasa Cranacha, Remrandta, Marcello Bacciarelliego) oraz ekspozycję o charakterze historycznym. Choć na co dzień wstęp do Zamku Królewskiego jest płatny, w każdą środę można skorzystać z bezpłatnego zwiedzania części ekspozycji z przewodnikiem – udostępniane są wówczas Apartamenty Królewski i Wielki oraz Galeria Arcydzieł.

11. Multimedialny Park Fontann

Multimedialny Park Fontann to świetna atrakcja dla młodszych i tych starszych turystów. W pobliżu warszawskiego Starego Miasta umiejscowiono duży, sztuczny zbiornik wodny z fontannami, dookoła którego znajdują się zielone, wypoczynkowe tereny. Świetlne spektakle odbywają się w piątkowe i sobotnie wieczory od maja do września – animacja, dźwięki i światła pozwalają na poznanie warszawskich legend i baśni o powstaniu miasta. Multimedialny Park Fontann stanowi także dużą atrakcję w sezonie świąt Bożego Narodzenia, kiedy to miejsce to zmienia się w magiczną, lodową krainę, a jego zwiedzaniu towarzyszą znane i lubiane utwory świąteczne.

12. Bazylika Archikatedralna św. Jana

Bazylika Archikatedralna św. Jana to najstarszy i najważniejszy kościół katolicki w całym mieście. Początki murowanej świątyni sięgają końca XIV wieku, jednak już wcześniej w tym miejscu stał mały, drewniany kościółek, będący centrum życia religijnego dawnych mieszkańców osady. Niezwykle bogato prezentuje się wnętrze świątyni, w którym można podziwiać m.in. renesansowe nagrobki, barokową, osiemnastowieczną Kaplicę Cudownego Pana Jezusa, epitafia z XVII wieku, pomniki, witraże, popiersia i mauzolea. Niegdyś kościół stanowił miejsce pochówku nie tylko ważnych osobistości kościoła – spoczywają tu królowie i książęta (m.in. Stanisław August Poniatowski), prezydenci i premierzy (Jan Paderewski, Gabriel Narutowicz, Ignacy Mościcki) i artyści (Marcello Bacciarelli czy Henryk Sienkiewicz).

13. Muzeum Geologiczne

Warszawskie Muzeum Geologiczne, należące do Państwowego Instytutu Geologii, to z pewnością punkt obowiązkowy podczas zwiedzania polskiej stolicy. Na ogromnej wystawie zebrano aż 4,5 tysiąca różnych obiektów związanych z ewolucją planety. Znajdują się tu kolekcje minerałów, skał i skamielin oraz ekspozycje związane z różnymi procesami geologicznymi (np. metamorfizmem, magmatyzmem i procesami krasowymi). Za najciekawszą jednak uchodzi wystawa „Historia geologiczna Polski”, która śledzi rozwój życia od najdawniejszych czasów prehistorycznych, na obszarze dzisiejszej Polski. Znajdują się tu skamieniałości, modele pradawnych gadów i ssaków, rekonstrukcje szkieletów dinozaurów, a także mapy, które w przystępny sposób obrazują zmiany geologiczne, do których doszło na przestrzeni milionów lat.

Muzeum otwarte jest we wszystkie dni tygodnia poza sobotą, a wstęp do niego jest całkowicie bezpłatny.

14. Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego

Centrum Pieniądza to ciekawe, nowoczesne muzeum, które mieści w warszawskiej siedzibie Narodowego Banku Polskiego. Na zwiedzających czeka aż 16 sal wystawowych, które dotyczą m.in. historii środków płatniczych, światowych systemów pieniężnych, zabezpieczeń bankowych, czasów wojny i PRL-u, rynków finansowych, unii walutowych, a nawet sztuki. Na ekspozycji obejrzeć można ogromny zbiór numizmatyczny, przespacerować się Ulicą Wielkich Polskich Ekonomistów, sprawdzić swoje umiejętności w Laboratorium Autentyczności i wejść do prawdziwego Skarbca.

Wstęp do Centrum Pieniądza NBP jest całkowicie darmowy.

15. Królikarnia – Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego

Muzeum Rzeźby znajduje się w Królikarni – pięknym, klasycystycznym pałacu, który swoją nazwę zawdzięcza pełnieniu niegdyś funkcji folwarku zwierzęcego. W placówce odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych, w tym warsztaty dla dzieci, spektakle teatralne oraz seanse filmowe w ramach „kina letniego”. Przy pałacu rozciągają się rozległe tereny zielone, a część z nich zajmuje Park Rzeźby, gdzie znajdują się dziesiątki dzieł sztuki. Organizowane są w nim również pokazy, wernisaże i czasowe wystawy, które przyciągają miłośników malarstwa i fotografii.

Wstęp do wewnętrznych części Królikarni jest bezpłatny w każdy czwartek. Zewnętrzny Park Rzeźby można darmowo zwiedzać przez wszystkie dni w tygodniu.

16. Państwowe Muzeum Etnograficzne

Państwowe Muzeum Etnograficzne zostało otwarte już w roku 1888 – jest to jedno z najstarszych muzeów etnograficznych w całej Polsce! Na wystawach obejrzeć można stroje ludowe z całego kraju, ozdoby i przedmioty związane z obrządkami religijnymi, naczynia ceramiczne i dzieła sztuki malowane na szkle. Na wyróżnienie zasługuje bogata kolekcja pisanek karpackich oraz ciekawy zbiór słowackich ozdób bożonarodzeniowych. W muzeum przedstawiane są również ekspozycje związane z kulturą i sztuką odległych zakątków świata. Obecnie w Państwowym Muzeum Etnograficznym obejrzeć można dzieła sztuki w Galerii Koreańskiej oraz ciekawą wystawę „Afrykańskie Wyprawy”.

Państwowe Muzeum Etnograficzne można zwiedzać całkowicie za darmo w każdy czwartek.

17. Muzeum Powstania Warszawskiego

Muzeum Powstania Warszawskiego uznawane jest za jedno z najciekawszych muzeów w polskiej stolicy. Swoją popularność zawdzięcza multimedialnym, ciekawym wystawom, które robią ogromne wrażenie nie tylko na miłośnikach historii, ale zaciekawią nawet najmłodszych turystów zwiedzających Warszawę. Zwiedzając ekspozycję podążamy chronologiczną trasą, która – przy pomocy obrazu, dźwięku i światła – przeprowadza nas przez kolejne etapy powstania. Uczestnicy wycieczki mogą doświadczyć wielu emocji, obejrzeć doszczętnie zniszczoną Warszawę, a także zwiedzić wystawę, w której przedstawiono maszyny, umundurowanie i uzbrojenie, pomagające powstańcom w czasie walk. Na dzieci czeka Sala Małego Powstańca, gdzie w sposób ciekawy dla najmłodszych zaprezentowano krótką historię walk z okupantami.

Choć wstęp do Muzeum Powstania Warszawskiego na co dzień jest płatny, w każdy poniedziałek wystawy możemy obejrzeć całkowicie bezpłatnie.

18. Zamek Ujazdowski – Centrum Sztuki Współczesnej

Warszawskie Centrum Sztuki Współczesnej mieści się w zabytkowym Zamku Ujazdowskim. Początki budowli sięgają połowy XVI wieku, kiedy to w tym miejscu stanął pierwszy, drewniany dworek, wybudowany przez Bonę Sforzę. Kilkadziesiąt lat później murowany pałac powstał na zlecenie Zygmunta III Wazy. Ciekawostką jest, że Zamek Ujazdowski przez dziesięciolecia pełnił funkcję szpitala – od roku 1809, aż do końca II wojny światowej, w miejscu tym leczono żołnierzy i powstańców. Obecnie w budynku mieści się siedziba Centrum Sztuki Współczesnej, w którym odbywają się koncerty i wydarzenia o charakterze artystyczno-kulturowym, a także warsztaty i zajęcia praktyczne dla dzieci i młodzieży. Na wystawach obejrzeć można setki prac nowoczesnych artystów: obrazy, fotografie, rzeźby i instalacje artystyczne.

Wstęp do Centrum Sztuki Współczesnej jest bezpłatny w każdy czwartek.

19. Dom Spotkań z Historią

Dom Spotkań z Historią to wyjątkowe miejsce, które pokocha każdy miłośnik dawnych dziejów miasta i całego kraju. Jest to placówka o charakterze naukowo-kulturowym, w której odbywają się wystawy sztuki (m.in. malarstwa i fotografii), konferencje, spotkania z autorami, artystami i naukowcami, wernisaże i różnego rodzaju prelekcje. Organizowane są tu również różne zajęcia dla dzieci, które pozwalają najmłodszym na poznanie historii i kultury regionalnej i krajowej. Poza strefą wystaw w Domu Spotkań z Historią znajduje się księgarnia oraz kawiarnia. Placówka czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 10:00-20:00 oraz w weekendy w godzinach 12:00-20:00, a wstęp do niej jest całkowicie bezpłatny.

20. Dni Warszawy

Doskonałą porą na odwiedzenie Warszawy jest sezon letni. To właśnie w ciepłe, długie wieczory, w polskiej stolicy odbywają się liczne, całkowicie darmowe wydarzenia. Dużą popularnością cieszą się czerwcowe obchody Dni Warszawy, podczas których organizowane są pikniki rodzinne, pokazy artystyczne, prelekcje i warsztaty oraz wydarzenia sportowe dla dzieci i dorosłych. Podczas Dni Warszawy turyści mogą wziąć udział w koncertach lokalnych i krajowych gwiazd, obejrzeć seans w ramach plenerowego Kina Letniego lub zrelaksować się w Strefie Książki. To także świetna okazja do spróbowania dań i regionalnych produktów nie tylko z Mazowsza, ale i różnych części Polski.