Ciekawostki

11 interesujących ciekawostek o Wandzie Rutkiewicz

źródło: Wikipedia

Zrobienie czegoś po raz pierwszy w historii całego narodu to coś przełomowego — także jeżeli chodzi o zdobycie najwyższego szczytu świata. Tego właśnie dokonała Polka, Wanda Rutkiewicz, jako pierwsza w kraju i jako pierwsza Europejka. Ale to nie wszystkie [b]ciekawostki — Wanda Rutkiewicz[/b] zasługuje, by wciąż o niej pamiętać.

 

1. Urodziła się 4 lutego 1943 w miejscowości Płungiany na Litwie. Zaginęła 13 mają 1992 roku podczas zdobywania szczytu Kanczendzonga, najwyższego szczytu Indii, na wysokości około 8200 metrów nad poziomem morza.

2. Była pierwszą kobietą, która zdobyła drugi co do wysokości ośmiotysięcznik na świecie, K2 (1986 r.) Jako pierwsza Polka i pierwsza Europejka stanęła na szczycie „dachu świata”, czyli Mount Everestu (16.10.1978 r.; co przyćmił wybór Karola Wojtyły na papieża). Finalnie zdobyła 8 z 14 ośmiotysięczników na świecie: K2, Mount Everest, Nanga Parbat, Annapurna, Czo Oju, Gaszerbrum I, Gaszerbrum II, Sziszapangma.

3. 24 lipca 1990 Wanda Rutkiewicz musiała zmierzyć się z olbrzymią tragedią — śmiercią uczestnika wypraw wysokogórskich, Kurta Lyncke, swojego obecnego partnera życiowego. Wspinał się on zaledwie kilkanaście metrów poniżej Wandy, odpadł od ściany Broad Peaku i spadł w 400-metrową przepaść.

4. Rok 2022 jest uznany za rok Wandy Rutkiewicz, w nim bowiem obchodzona jest 30. rocznica jej zaginięcia.

5. Była dwukrotnie zamężna — w 1970 roku wyszła za mąż za Wojciecha Rutkiewicza (taternika i syna ówczesnego ministra zdrowia Jana Rutkiewicza), z którym wzięła rozwód w 1973 roku. Jej drugim mężem był austriacki alpinista i lekarz Helmut Scharfetter. Poznali się w trakcie obozu wspinaczkowego jeszcze w latach 60., a w 1981 roku Wanda Rutkiewicz została jego pacjentką po tym, jak złamała udo na skutek upadku podczas zejścia z Elbrusu. Zostali małżeństwem w 1982 roku. Rozwód w ich przypadku także miał miejsce po trzech latach małżeństwa.

6. W młodości była dobrze zapowiadającą się siatkarką. Występowała jako atakująca w pierwszoligowej drużynie AZS Wrocław, a także w juniorskiej reprezentacji Polski, której była kapitanem. W latach 70. zdobyła licencję kierowcy rajdowego. Swoją przygodę ze wspinaczką górską rozpoczynała na Ślęży nieopodal Wrocławia oraz w Rudawach Janowickich. W 1962 roku ukończyła kurs taternicki. Była członkinią Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu, wrocławskiej Sekcji Grotołazów oraz Klubu Wysokogórskiego w Warszawie.

7. Rutkiewicz spotkała się z Janem Pawłem II w 1979 roku podczas jego pielgrzymki do Polski. Usłyszała wtedy od niego następujące słowa: „Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko”.

8. W tymże roku himalaistka została wyróżniona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

9. Wanda Rutkiewicz została uznana za zaginioną 13 maja 1992 roku, a za zmarłą w 1996 roku. Jej ciało nigdy nie zostało odnalezione.

10. Poza zdobywaniem szczytów Wanda Rutkiewicz była również autorką i współautorką książek i filmów alpinistycznych. Wśród tytułów wymienić można między innymi “Gdybyś przyszedł pod tę ścianę”, “Ludzie na Baltoro”, “Na jednej linie”.

11. Wanda Rutkiewicz została upamiętniona poprzez nazwaniem jej nazwiskiem ulic w miastach takich jak Wrocław (dzielnica Gaj), Częstochowa, Oleśnica, Warszawa.